Jump to content

BMW e46 320d


c0sta

Recommended Posts

corect mai bine un motor nou.dar la partea cu cardanul+diferential teai uitat?

284242[/snapback]

 

am facut o verificare complesta a masinii. placutele pe fata duse 50%, un joc minuscul la caseta de directie- mecanicii afirmand ca este normal ???? - in rest totul perfect. bine aveam 2 erori legate de admisia de aer - undeva pe la 125k km - pe care le-am sters. cand ma duc sa schimb uleiul +filtrele o sa mai fac un check.

nici eu nu am crezut ce mi-a zis neamtu -cum ca ar fi nou. abia in romanica in service cand toti mecacinii erau sub masina mea ca sa vada un motor de e46 nou am incput sa cred. bineinteles ca mai intai m-am contrat un pic cu ei.... eu ziceam ca e doar spalat bine :) desi in gandul meu faceam flic-flacuri :)

so, conform mecanicilor masina este aproape impecabila din toate punctele de vedere.

 

Salut.C-am cat costa in Germania un motor nou? Ca eu daca as fii neamt ca sa-l dau cu 17000 n-as baga motor nou eventual de la schrot.Dar sa mearga 1000000 de km.

284373[/snapback]

 

din cate am auzit in jur de 3000k cu tot cu montaj. habar nu am exact si sincer nici nu ma intereseaza. motorul este clar NOU. de unde altundeva se putea lua un motor nou daca nu de la BMW??????

 

cat ai dat pe masinuta?

284478[/snapback]

 

scrie mai sus.

 

Frumoasa foc masina...da f bine in culoarea asta...Insa mi se pare totusi cam scumpa 17.oooE ...astia sunt cu tot cu taxe sau cum?

284523[/snapback]

 

cu totul. insa am spart si 1500 in germania in cele 5 zile acolo (2 persoane, motorina, etc...).

in nemtia am dat pe ea 13.500. plus 1500 sparti acolo, plus nr de zoll, plus 2000 la statu roman :blink:. apoi ce nu a intrat in banii astia au fost gumele, rar, inmatriculare, verificari etc. asa ca m-a dus la peste 17k :)

stiu ca ti se pare scumpa, multi mi-au zis asta. sincer la banii astia nu luam o masina similara ca dotari de aici sau de acolo, tinand cont si de cat bagam in ea sa o aduc la nivelul celei pe care o am. asa ca eu sunt extrem de multumit.

 

Sa o stapanesti sanatos, este frumoasa, mi-a placut intotdeauna E46-le pe motorina

 

Cand schimbi volanul, da-mi un semnal, vreau asa ceva si banuiesc ca nu practici preturile de la AB

284526[/snapback]

 

ok. deal. esti primul pe lista. insa vei mai avea ceva de asteptat din pacate. nu am de unde acum.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

update: revizie la 152.000 km

schimbat ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen, filtru de motorina

curatat injectoare

 

look: inele bord de aluminiu polishat (integrale de aluminiu si nu plastic) . poze later

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

thanx.

acu arata si mai bine... niste tratamente cu TURTLE WAX - facute de mine. asa ca am mai degresat pielea si am hidratat-o un pic.

oricum mor de ciuda ca am luat scaunele IMPECABILE si acum au pe marginea din dreapta de la scaunul soferului destul de multe riduri.

chiar nu stiu cum reusesc nemtii sa le pastreze atat de bine - probabil au niste tratamente profi si cred ca si din cauza lipsei prafului se pastreaza asa de bine

Link to comment
Share on other sites

Eee, iti spun eu cum. Aia cand se urca in masina merg nene, 100-200 de km fara sa se dea jos. Noi, hop cate 5-6 km si mai trebuie sa luam o paine, un pachet de tigari, o cartela reincarcabila.

Plus ca nemtii au o... alimentatie mai sanatoasa ca a noastra. :blink:

Link to comment
Share on other sites

update:

- masina are 153300 km. am gresit mai sus la revizie :blink:

- pus placute frana ATE fata + spate

- senzori placute frana fata + spate

- schimbat racordul flexibil (gata miros de gaze :) )

 

look :

- pus un tips(muffler) la evacuare - sudat in argon de finala.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

superba masina dar mi se mare cam mare pretul de achizitionare.... :) sa te bucuri de ea :blink:

Pentru masina asta ti se pare mult 13.500e ?? Mai bine de atat nu se putea.

Frumoasa masina si dotata,sa o stapanesti sanatos...nu i ar sta rau cu un volan sport sau de M :)

Link to comment
Share on other sites

superba masina dar mi se mare cam mare pretul de achizitionare.... :) sa te bucuri de ea :blink:

Pentru masina asta ti se pare mult 13.500e ?? Mai bine de atat nu se putea.

Frumoasa masina si dotata,sa o stapanesti sanatos...nu i ar sta rau cu un volan sport sau de M :)

 

foarte misto si dotata

s'o stapanesti sanatos

Link to comment
Share on other sites

thanx de aprecieri.

si totusi nu conteaza ca ea a costat 13500 acolo. nu am cum sa nu tin cont si de banii dati pe inmatriculare + banii cheltuiti in cautarea ei.

so cateva sute peste 17.000. ceea ce unora li se pare mult. mie NU. repet. la banii astia nu gaseam aici nimic cu aceleasi dotari, in aceiasi stare aproape impecabila si la aceiasi km (si este clar ca are acesti km - este si masina in concordanta cu acesti km si in plus am service-planu original) ca sa nu mai vb ca a facut 140.000 km in germania si nu in prafu si gropile de la noi. oricum important este ca eu consider ca am dat bine banii pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.