Jump to content

318i golf v gti


Leonard

Recommended Posts

sambata autostrada bucuresti-pitesti a venit un golf v gti din spate , am incercat sa accelerz cat am putut am ajuns la 210 insa a trecut pe langa mine cu vreo 230.

acum eu stiu ca era logic sa ma faca si nu asta e problema , intrebarea e ce performante are acest gti de la golf v si cam cu ce motorizare de treiar il faceam (evident excluzand m3)

 

ar mai fi de adaugat ca dupa ce m-a facut taranul mi-a taiat fata , ori de bou ori s-a pierdut de emotie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

din cunostintele mele golfu ala are 200 de cai. deci iti trebuie un bmw cu un motor de putere asemanatoare (325 de exemplu).

golfu are viteza de varf mai mare deoarece pe langa motorul de 200 de cai are cutie in 6 trepte.

la bmw-u tau te limiteaza cutia (la 220 zona unde se cam plafoneaza ai 6300RPM asta inseamna deja zona rosie) deci nu prea ai cum sa il iei pe viteza.

 

tragand linie iti trebuie minim un 325 in 6 trepte :blink:.

Link to comment
Share on other sites

A mai fost un topic pe tema asta; Golf V GTI e o super tare masinuta, ( care mie personal imi place tare mult) dar cu 330d sau 330i il faci muci la orice ora. Exact cum spui si tu, nu intra in discutie M3, ala se bate cu Lamborghini, Ferarri, Porsche, e la alta categorie....

285181[/snapback]

GTI 10.2004 tip motor (AXX si BWA) au 200 de cai si motor 1984

GTI 09.2006 tip motor (BYD) are 230 de cai si motor 1984

R32 4Motinon tip motor (BUB) ARE 250 de cai si motor 3189cc

Link to comment
Share on other sites

se plângeau niºte bãieÞi pe vw forum cã la un meeting l-a "fãcut" un 330i pe GTI....ºi nu ÎnÞelegeau de ce...

285235[/snapback]

330i are 231 de cai,deci cu 1 cal mai mult decat gti-ul plus transmisie mai "smechera",iar daca era varianta de 200 de cai... :blink: :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Hai sa ne intelegem,sunt 2 tipuri de GTI si in acest moment la vanzare,Gti-ul normal de 200cp si Gti edition 30 care are 230cp.Am inteles ca fara limitare un Gti de 200cp ajunge la 270km/h.Avantajul golf-ului este greutatea care este mai mica ca la un bmw.

285240[/snapback]

sa vedem care bmw stoc il mai face pe gti w12-le asta (650 de cai) uaaauuu.....

 

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai golful ala cu motor de lambo  lol..nu prea cred ca o sa iasa in curand pe piata....asa nah...noile motoare m vor avea parca 600 de cai...si spre dosebire de golfu ala nu sunt un prototip...

 

sa vad eu dupa aia vw cu motor de 500 600 de cai aspirat :))

285314[/snapback]

Ce fantezii discutati si voi!

 

Si de unde s-a plecat...... :blink:

Link to comment
Share on other sites

A mai fost un topic pe tema asta; Golf V GTI e o super tare masinuta, ( care mie personal imi place tare mult) dar cu 330d sau 330i il faci muci la orice ora. Exact cum spui si tu, nu intra in discutie M3, ala se bate cu Lamborghini, Ferarri, Porsche, e la alta categorie....

285181[/snapback]

adica ia bataie de la lambo,ferarri,porsche

Link to comment
Share on other sites

Alt topic d-ala gen "Copiii spun lucruri traznite"...

 

BMW e sub Lambo, Ferrari, Porsche, Aston. Cred ca e clar pentru oricine asta.

Nici macar M6 nu face fata unui Porsche 911 Carrera S

http://www.youtube.com/watch?v=Ztnc_2P6iXY...related&search=

 

Iar ideea asta a topicului.... Oare chiar e asa important daca te face un GTI sau alta masina? Orice masina ai avea, intotdeauna va exista una mai rapida.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mda...interesant topic avand in vedere k am inceput sa citesc despre o batalie intre e46 si golf gti si am ajuns sa vad masini care fac suta in 2 sec :blink: .oricum nu e bine sa te ambitionezi cand trece pe langa tine o masina mai tare si tu ai bmw pt k asta nu te face invincibil.
Link to comment
Share on other sites

  nu e bine sa te ambitionezi cand trece pe langa tine o masina mai tare si tu ai bmw pt k asta nu te face invincibil.

285763[/snapback]

mai ales ca risti sa fi dezamagit de masinuta ta...si o sa "blasfemiezi" bmw-ul,care pt multi inseamna ceva egal cu o divinitate in intreactia dintre el si masina lui Bmw...

Link to comment
Share on other sites

un golf 5 GTI are 0-100 in 7,1 sec (cel de 200hp)

un BMW 325i are 0-100 in 7,2 sec

un BMW 330i are 0-100 in 6,5 sec

un BMW 330d are 0-100 in 7,8 sec

toate datele sunt pt masini stock

 

nu mai scriu in cat timp face suta un 316 sau 318 ca sunt cifre mult mai mari decat ce am scris mai sus

acum trageti si voi concluziile care pe care face si cum

Link to comment
Share on other sites

un golf 5 GTI are 0-100 in 7,1 sec (cel de 200hp)

un BMW 325i are 0-100 in 7,2 sec

un BMW 330i are 0-100 in 6,5 sec

un BMW 330d are 0-100 in 7,8 sec

toate datele sunt pt masini stock

 

nu mai scriu in cat timp face suta un 316 sau 318 ca sunt cifre mult mai mari decat ce am scris mai sus

acum trageti si voi concluziile care pe care face si cum

285926[/snapback]

pai da e si logic sa il rupa in 2 bmw u pe golf ce naiba doar e bmw u,golfu e pentru cei care nu au bani,isi cumpara golf si parca au vreo racheta "mama io am golf domne esti nebun baga asta o viteza" si oamenii o ard numai in 1.9 tdi 101/131 cai :blink:

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.