Jump to content

318i golf v gti


Leonard

Recommended Posts

un golf 5 GTI are 0-100 in 7,1 sec (cel de 200hp)

un BMW 325i are 0-100 in 7,2 sec

un BMW 330i are 0-100 in 6,5 sec

un BMW 330d are 0-100 in 7,8 sec

toate datele sunt pt masini stock

 

nu mai scriu in cat timp face suta un 316 sau 318 ca sunt cifre mult mai mari decat ce am scris mai sus

acum trageti si voi concluziile care pe care face si cum

285926[/snapback]

 

Cu o mica completare:

 

Golf V Gti-200cp 0-100 in 7,2s-235km/h-H6 si 6,9s-233km/h DSG

Gti30 edition-230cp 0-100 in 6,8s-245km/h-H6 si 6,8s-243km/h DSG

 

325i E90-218cp 0-100 in 7s(6,9s E92)-245km/h(247km/h E92)-H6

330i E90-258cp 0-100 in 6,3s(6,1s E92-272cp)-250km/h(limitat)-H6

 

 

Hai sa ne intelegem,sunt 2 tipuri de GTI si in acest moment la vanzare,Gti-ul normal de 200cp si Gti edition 30 care are 230cp.Am inteles ca fara limitare un Gti de 200cp ajunge la 270km/h.Avantajul golf-ului este greutatea care este mai mica ca la un bmw.

285240[/snapback]

 

Ai inteles Foarte gresit!,nu pot decat sa ma amuz la ce-ai spus,in vecii vecilor un GTI nu are cum sa prinda 270km/h..nici macar un R32 :blink:

 

In concluzie,e o masina cu performante demne de invidiat care poate ingenunchia multe modele bmw cu motoare puternice.....dar tot un golf ramane.

 

P.S.-Golf W12 Gti ala de care pomenea Poyut este doar un prototip-un singur exemplar care nu se va produce niciodata...un tribut adus fanilor GTI.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu o mica completare:

 

Golf V Gti-200cp 0-100 in 7,2s-235km/h-H6 si 6,9s-233km/h DSG

Gti30 edition-230cp 0-100 in 6,8s-245km/h-H6 si 6,8s-243km/h DSG

 

325i E90-218cp 0-100 in 7s(6,9s E92)-245km/h(247km/h E92)-H6

330i E90-258cp 0-100 in 6,3s(6,1s E92-272cp)-250km/h(limitat)-H6

Ai inteles Foarte gresit!,nu pot decat sa ma amuz la ce-ai spus,in vecii vecilor un GTI nu are cum sa prinda 270km/h..nici macar un R32  :blink:

 

In concluzie,e o masina cu performante demne de invidiat care poate ingenunchia multe modele bmw cu motoare puternice.....dar tot un golf ramane.

 

P.S.-Golf W12 Gti ala de care pomenea Poyut este doar un prototip-un singur exemplar care nu se va produce niciodata...un tribut adus fanilor GTI.

285955[/snapback]

ai baut gaz ? vroiai sa spui ca ingenunchiaza bmw cu motoare slabe....cum doamne iarta-ma ai putut sa spui asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

ai baut gaz ? vroiai sa spui ca ingenunchiaza bmw cu motoare slabe....cum doamne iarta-ma ai putut sa spui asa ceva ?

285960[/snapback]

 

Nu cred ca am baut gaz,poate ca ar fi bine sa citesti cu atentie datele pe care le-am postat!! ..eu am trecut datele la modelele E90 si E92 dar comparand cu E46 sta altfel treaba.....un 325i de 192cp face suta in 7,3 iar un 330i de 231cp dc. mai este si automat face in 7s...deci nu mi se pare nimic gresit in ce am spus,mai ales dc. vb. de un Gti 30 ed.DSG care face suta in 6,6s!!!!......sau poate ca tu nu consideri motoarele de 2.5L si 3.0L suficient de puternice

 

P.S.-In postul anterior nu m-am referit strict la motorizarile noi! :blink:

 

...Sau sa reformulez!! cu motoare destul de puternice!!

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Complicat cu GTI-urile si sunt destule in trafic, toate parca puse pe alergat...Iti trebuie ceva calutzi ca sa-i anihilezi...la liniutza parca nu conteaza asa mult soferul dar prin trafic si cu masini cu performante apropiate, soferul face diferentza...NU ca e de recomandat alergatul prin trafic! :blink: Asa am auzit si eu...
Link to comment
Share on other sites

motoare puternice..credeam ca vorbiti si voi de la 3000cm3 benzina in sus

286127[/snapback]

de ce motoare de 3000cm in sus!?

golf 5 de 230de cai are motor de 1984cm...deci parerea mea e ca prea smecher ca si masina inafara de masinile japoneze de serie cu motoare rotative de 1300cm (atentie masini construite in 1989-1991,mazda rx7) cu 200 de cai.. :blink:

deci..suntem prea mici noi astia cu motoare de 2000cm si ne credem cineva...

Link to comment
Share on other sites

de ce motoare de 3000cm in sus!?

golf 5 de 230de cai are motor de 1984cm...deci parerea mea e ca prea smecher ca si masina inafara de masinile japoneze de serie cu motoare rotative de 1300cm (atentie masini construite in 1989-1991,mazda rx7) cu 200 de cai..  :blink:

deci..suntem prea mici noi astia cu motoare de 2000cm si ne credem cineva...

286172[/snapback]

aloooooo biserica...motoru ala de 1984 cm3 cum spui tu e TURBO !

 

ai dat de gard cu asta "suntem prea mici noi astia cu motoare de 2000cm si ne credem cineva" motoarele astea de 2000 sunt aspirate

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

aloooooo biserica...motoru ala de 1984 cm3 cum spui tu e TURBO !

 

ai dat de gard cu asta "suntem prea mici noi astia cu motoare de 2000cm si ne credem cineva" motoarele astea de 2000 sunt aspirate

286182[/snapback]

Asea si..?! ce daca sunt "motoare aspiratoare"..au cumva tuning facut de persoanele respective,posesoare de gti?!...ce ii pun eu p-astia de la Bavaria sa nu puna turbine pe ele..?! vorbim aici de masini "stoc"...cum vin ele proiectate si gandite din fabrica..

ca daca pui o turbina pe un 320i, asea, ca ti sa "nazarit" o idee nastrusnica pt cai mai multi, crezi ca motorul ar duce...sigur nu...pt ca e gandit pt o functionare fara turbina...sti ce se intampla cu el daca ii pui o turbina,face gaura in pistoane.. :blink: pt ca e amestec de aer mult cu prea putin combustibil,numai vorbim de axe cu came,biele si toate cele...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Asea si..?! ce daca sunt "motoare aspiratoare"..au cumva tuning facut de persoanele respective,posesoare de gti?!...ce ii pun eu p-astia de la Bavaria sa nu puna turbine pe ele..?! vorbim aici de masini "stoc"...cum vin ele proiectate si gandite din fabrica..

ca daca pui o turbina pe un 320i, asea, ca ti sa "nazarit" o idee nastrusnica pt cai mai multi, crezi ca motorul ar duce...sigur nu...pt ca e gandit pt o functionare fara turbina...sti ce se intampla cu el daca ii pui o turbina,face gaura in pistoane.. :) pt ca e amestec de aer mult cu prea putin combustibil,numai vorbim de axe cu came,biele si toate cele...

286206[/snapback]

:)

omule vorbim de masini stock,dar nu compara un motor turbo cu unul aspirat.

motorul ala de gti e turbo iar un 320i este aspirat care parte nu intelegi ? :blink:

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

:)

omule vorbim de masini stock,dar nu compara un motor turbo cu unul aspirat.

motorul ala de gti e turbo iar un 320i este aspirat care parte nu intelegi ? :blink:

286207[/snapback]

asa si...de ce nu poate exista comparatia..?! ca baieti de la bmw nu au pus in viata lor turbo pe un 320i...?!atunci ce rost are acest topic?! atunci de ce comparam 318i cu un "turbo" golf 5 cu motor de 2000cm "neaspirat"..de dragul vorbei.. :)

 

p.s. de ce sa comparam atunci cu un 330i(e46) care nu are turbo cu un golf 5 gti?!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

asa si...de ce nu poate exista comparatia..?! ca baieti de la bmw nu au pus in viata lor turbo pe un 320i...?!atunci ce rost are acest topic?! atunci de ce comparam 318i cu un "turbo" golf 5 cu motor de 2000cm "neaspirat"..de dragul vorbei.. :)

 

p.s. de ce sa comparam atunci cu un 330i(e46) care nu are turbo cu un golf 5 gti?!! :)  :)  :)

286212[/snapback]

:D :D

pai comparatia nu poate sa existe pt ca turbo va fii mereu mai rapid ca cel aspirat :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

:)  :)

pai comparatia nu poate sa existe pt ca turbo va fii mereu mai rapid ca cel aspirat  :)  :)

286214[/snapback]

:D deci..nu are rost comparatia.. :blink:

m-ai bulversat in idei cu parerile tale...aici poti sa compari un 330i aspirat cu un turbo golf 5 ...aici nu le poti compara.. :D

 

p.s. cred ca ar trebui inchis topicul...parerea mea, daca nu are rost sa le compari pt ce sa le comparam... :)

Link to comment
Share on other sites

:) deci..nu are rost comparatia.. :)

m-ai bulversat in idei cu parerile tale...aici poti sa compari un 330i aspirat cu un turbo golf 5 ...aici nu le poti compara.. :)

 

p.s. cred ca ar trebui inchis topicul...parerea mea, daca nu are rost sa le compari pt ce sa le comparam... :)

286218[/snapback]

pai omul vroia sa stie ce motorizare avea gti-ul si cu ce motorizare de 3 ar il facea.

330i vs golf 5 gti e corect !

Verssatu cred ca topicul ar trebui inchis :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai omul vroia sa stie ce motorizare avea gti-ul si cu ce motorizare de 3 ar il facea.

330i vs golf 5 gti e corect !

Verssatu cred ca topicul ar trebui inchis  :blink:

286222[/snapback]

 

eu cred ca si un 325i vs golf 5 gti e corect.. dar acum parerile sunt impartite. :) :)

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

asa si...de ce nu poate exista comparatia..?! ca baieti de la bmw nu au pus in viata lor turbo pe un 320i...?!atunci ce rost are acest topic?! atunci de ce comparam 318i cu un "turbo" golf 5 cu motor de 2000cm "neaspirat"..de dragul vorbei.. :blink:

 

p.s. de ce sa comparam atunci cu un 330i(e46) care nu are turbo cu un golf 5 gti?!! :

 

De ce nu comparam Golf 5 1,9 TDI cu toate alea rosii cu 320d E90? Pentru ca tu parca vrei sa arati ca GTI-ul face legea. GTI e gandit ca masina sport, celelalte golfuri nu au aceleasi caracteristi ca GTI. Urmeaza sa mai comparati Passat R nu stiu-cat cu M3 sau mai stii cu M5.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu comparam Golf 5 1,9 TDI cu toate alea rosii cu 320d E90? Pentru ca tu parca vrei sa arati ca GTI-ul face legea. GTI e gandit ca masina sport, celelalte golfuri nu au aceleasi caracteristi ca GTI. Urmeaza sa mai comparati Passat R nu stiu-cat cu M3 sau mai stii cu M5.

286414[/snapback]

 

Golf 5 1.9tdi cu "toate alea rosi" adica "TDI" are 105cp...si p-asta care,apropo,are turbo,poti sa il compari lejer cu un 316i de 105cp care este aspirat...caci un 318d are 116cp si ii da rusine...

Link to comment
Share on other sites

La golf 5 TDI nu mai exista nicio litera inrosita. Sunt 3 motorizari diesel peste 100 cp: 1.9 TDI 105cp, 2.0 TDI 140 cp si 2.0 TDI 170 cp. La Golf mk IV erau litere inrosite, iar TDI (toate rosii) inseamna 1.9 l  150 cp.

286622[/snapback]

foarte gresit colegu..la golf 4 "toate rosii" la 1.9tdi inseamna 150de cai tip motor ARL

Link to comment
Share on other sites

foarte gresit colegu..la golf 4 "toate rosii" la 1.9tdi inseamna 150de cai tip motor ARL

286624[/snapback]

si ma rog...ce este gresit in ce a spus "colegu" mai sus ?

el a spus ca golf IV "tdi" toate cu rosu inseamna ca are 150 de cai,si tu ai spus ca este gresit ce a spus...dar ai spus acelasi lucru ca si el :blink:

Link to comment
Share on other sites

si ma rog...ce este gresit in ce a spus "colegu" mai sus ?

el a spus ca golf IV "tdi" toate cu rosu inseamna ca are 150 de cai,si tu ai spus ca este gresit ce a spus...dar ai spus acelasi lucru ca si el  :)

286626[/snapback]

da,da,asa e...am vrut un joc de cuvinte prin care sa ii intaresc ce a spus "cata b" dar aveam un client la birou si nu am fost atent la ce am scris... :)

 

scuzeee.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.