Jump to content

Motor M50B25


the_rifle

Recommended Posts

Sal,,, Am un E 36 de 2500 cm cu 192 de cai... Are cineva idee cat pot scoate din el fara sa-i pun turbina? ( din chip tuning,,,)...

Un M de 3,2 litri din aceeasi generatie are 321 de cai... Pot scoate 250 de cai pe un motor de 2.5 litri din chip tuning?

Merci anticipat

286498[/snapback]

 

 

N-ai cum sa scoti 250 din chip tuning, mai ales la benzina. poti sa alezezi motorul la 2.8l, niste serpi + un chip + filtru aer si tobe si poate reusesti sa ajungi la 250 CP.

Link to comment
Share on other sites

Ai folosit regula de 3 simpla, nu? :)

 

Nu pune un motor M langa unul standard. Nu e aceeasi mancare de peste.

 

Iar chiptuning-ul la benzinare aspirate nu face minuni... Cred ca un maxim de 20 CP poti optine cu evacuare custom si cu chiptuning... Dar, desi pare paradoxal, modificari in linia asta iti poate creste puterea si micsora cuplul... Si eu sunt fan cuplu, e mai importanta acceleratia decat viteza maxima :blink:

 

Nu stiu cum e la M50-uri, dar la M20-uri (care sunt mai rudimentare) se mai putea jongla cu injectoarele (sa pui de motor de 3500 cmc).

Link to comment
Share on other sites

nici 20 nu cred ca scoti..

286886[/snapback]

 

 

... nashpa... :) Pai nu se leaga ceva... Unii zic ca se scoat cam 10-15 din caii initiali iar tu zici ca nu scot nici 20 de cai... Deci ce concluzie sa trag? Pai in cazul asta de ce-si mai face lumea chip tuning? La jmecherie sau n-au pe ce sa-si dea banii ? :blink:

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

... nashpa... :)  Pai nu se leaga ceva... Unii zic ca se scoat cam 10-15 din caii initiali iar tu zici ca nu scot nici 20 de cai... Deci ce concluzie sa trag? Pai in cazul asta de ce-si mai face lumea chip tuning? La jmecherie sau n-au pe ce sa-si dea banii ?  :blink:

286887[/snapback]

 

majoritatea de papagali... au auzit ca a facut un cunoscut de-al varului amicului prietenului unui cunoscut si ca masina rupe dupa aia :)

 

la benzinar din chip nu faci mare varza... te ajuta doar la turbo benzinar, dar deja acolo vb de altceva. la diesel cresterea este destul de maricica (si in cp si in Nm).

 

las-o asa ca e mai bine. daca ai bani garla ai destule optiuni. dar cum am inteles ca nu ai... las-o asa ca e mai bine

Link to comment
Share on other sites

majoritatea de papagali... au auzit ca a facut un cunoscut de-al varului amicului prietenului unui cunoscut si ca masina rupe dupa aia  :blink:

 

la benzinar din chip nu faci mare varza... te ajuta doar la turbo benzinar, dar deja acolo vb de altceva. la diesel cresterea este destul de maricica (si in cp si in Nm).

 

eu am facut chiptuning (bine, n-am dat sute de euro, ci sute de mii).. asta dupa ce am testat inainte..

 

caii nu se simt cine stie decat la viteza maxima (care e putin mai mare) dar cuplul se simte in orice treapta.. trage masina de la 2000 ture cum tragea inainte de la 3500-4000!!!

Link to comment
Share on other sites

eu am facut chiptuning (bine, n-am dat sute de euro, ci sute de mii).. asta dupa ce am testat inainte..

 

caii nu se simt cine stie decat la viteza maxima (care e putin mai mare) dar cuplul se simte in orice treapta.. trage masina de la 2000 ture cum tragea inainte de la 3500-4000!!!

287495[/snapback]

 

tu oi fi unul din putinii care stiu ce fac cu masina lor. cred ca tu ai putea sa ii spui omului mai bine d c ai facut-o.

sper ca nu te-ai considerat jignit de afirmatia mea - nu asta era intentia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.