Jump to content

despre faza scurta la e30..


bogdyy

Recommended Posts

Salut baietii,la ursul meu am faruri cu lupa pe faza scurta si noaptea nu se vede,lumina este insuficienta si este foarte stresant si greu e teroare,ia spuneti-mi mi-a zis cineva de imitatie de xenoane care costa in jur de 40 ron sunt bune?sunt macar mai bune fata de ce am eu pe masina in prezent?sau ce becuri sa imi pun sa bata bine ca nu mai suport,nu mai suport...
Link to comment
Share on other sites

Nu am acum 150 de euro ciupanezu man,vreu ceva asa deocamdata ceva mai ieftin dar bunicel,zi ce sa pun,ai ideie?nu stiu ce sa mai ma fac ca nu se vede delok man,am mers cu o berlina dacie din 1998 cu cineva pe bune facea o lumina pe faza scurta de chiar ma uimit fata de ce aveam eu......si am pe e30....
Link to comment
Share on other sites

offtopic: Eu zic sa montezi doua proiectoare din alea care se pun la unele Jeep-uri pe bullbar. Eventual si pe capota.

 

ontopic: solutii OEM ieftine nu prea ai, numai daca improvizezi cumva, sa pui niste becuri mai mari, insa va trebui sa umbli pe la socluri, pentru ca alt tip de bec mai puternic nu intra in soclul original.

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca exista diferente intre becuri ptr far normal si cele ptr far cu lupa (vezi pe la Augsburg) si difera ca pret in functie de culoarea luminii reusite; mai vezi si la montaj ca becul de stanga este diferit de cel ptr dreapta (are o lumina mai galbena ptr a nu "deranja" pe cel din sensul opus

apoi chestie de reglaj

 

PS toate acestea le-am invatat cand aveam un e36 caruia i-am pus faruri originale cu lupe si angel (eu ma interesam ptr ca nu stiam ca se respecta si imi trimit cu tot cu becuri montate)

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu se pun becuri diferite 23xwe , eu am incercat si ultimele de la philips insa nu e vreo diferenta. Aveam philips night vision si acum am pus phlips x-treme power. Acelasi lucru , nu vad nici cea mai mica diferenta.Din ce stiu philips vision plus ar fi cele mai eficiente.
Link to comment
Share on other sites

Salut,uite am intrebat un tip care are si el bmw si mi-a zis sa nu pun becuri mai mari ca s-ar putea sa ard instalatia,nu stiu ce sa mai zik poate le fac un reglaj cat de cat dar chiar daca nu o sa se simta diferenta,ma deranjeaza ca noaptea tot mai dau faza lunga din cand in cand pe anumite stradute si tot asa,ca daca a-si putea sa merg numai cu faza lunga nu a-si mai zice nimik dar asa....,ma intreb oare ce naiba chiar asa pe urs s-au pus faruri mai proaste decat pe o berlina dacie din 98?ca am observat ca faza scurta la berlina dacie e foarte buna,nu mai zik la solenza,logan care se vad ok pe faza scurta.....
Link to comment
Share on other sites

Salut,uite am intrebat un tip care are si el bmw si mi-a zis sa nu pun becuri mai mari ca s-ar putea sa ard instalatia,nu stiu ce sa mai zik poate le fac un reglaj cat de cat dar chiar daca nu o sa se simta diferenta,ma deranjeaza ca noaptea tot mai dau faza lunga din cand in cand pe anumite stradute si tot asa,ca daca a-si putea sa merg numai cu faza lunga nu a-si mai zice nimik dar asa....,ma intreb oare ce naiba chiar asa pe urs s-au pus faruri mai proaste decat pe o berlina dacie din 98?ca am observat ca faza scurta la berlina dacie e foarte buna,nu mai zik la solenza,logan care se vad ok pe faza scurta.....

292807[/snapback]

nu pune becuri de putere mai mare,pt ca poti strica instalatia electrica,avand putere mai mare si consumul de curent e mai mare-eu la e46 am avut aceeasi problema si mi-am schimbat becurile originale cu becuri bosch cu xenon de aceeasi putere si nu mai am probleme-la e46 becurile sant H7,nu stiu ce becuri ai tu- am dat 475.000/buc

Link to comment
Share on other sites

Desfa farul si curata oglinzile si lupele... se afuma usor in interior si asta diminueaza foarte mult eficienta farurilor. Iti garantez ca o sa fi f multumit de rezultat (daca ai rabdare si speli cu spirt si apoi lustruiesti cu simt de raspundere) ... iti spune asta un cineva care a incercat toate becurile posibile fara nici o imbunatatire ...pana am curatat oglinzile farurilor :blink:
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt oglinzi din plastic...e posibil sa fie matuite/opace...si atunci..poti sa pui si doua xenoane intr-un far...tot nu te ajuta prea mult...dar e o solutie oricum...curata-le si vezi cum sunt in interior...ca sa gasesti cauza luminii slabe...oricum, nu pune becuri mai mari pt ca reduci viata oglinzilor interioare...la inceput vei avea niste faruri beton...dupa care...lumanari...pt ca becurile de puteri mai mari degaja mai multa caldura in functionare...si se topesc toate plasticele din interior...sau mai ar fi varianta sa-i pui faruri de urs clare...la primele modelele de ursulet (E30) sau ursoaice (E34) gasesti fara lupa...nu pune de faza lunga...ca nu focalizeaza in jos...ci drept in fata, in centru...deci ii vei orbi pe toti din jur...sau merg de faza lunga dar cu becuri care au aparatoare la filament...cum sunt becurile bifazice H4...un filament e cu protectie (ala de faza scurta), unul fara (ala de faza lunga)...suucces :blink:
Link to comment
Share on other sites

Salut,sincer nu a-si fi vrut sa aud de desfacut farurile,defapt orice ce tine la e30 de plasticuri,chedere,nu vreau sa aud...pt. ca nu se vor mai pune la loc exact cum au fost datorita varstei.......si ma gandesc decat sa vreau sa fac ceva bun si sa dau in alta problema mai bine stau asa...,daca era o solutie si nu era nici o problema sa pun becuri mai mari era ok,dar asa.....sa desfac ceva ce tine de plastic lipit la e30 nu prea a-si vrea sa ma bag,de ex. referitor la acest aspect am desfacut un panou la usa....cand am tras si spun ca am tras cu mare grija tot sau rupt gaurile alea de carton unde sunt fixate clipsurile si...dupa aceia mai fixeaza panou exact cum a fost....e asta e un mik exemplu,dar referitor la faruri poate macar un reglaj sa le fac mai bun..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.