Jump to content

Ulei 320d E46


fabio29

Recommended Posts

Vreau sa fac schimbul de ulei si nu sunt sigur care ar fi cea mai buna alegere... Ce parere aveti de Castrol SLX Professional Powerflow BMW LL04 0W-30

Oare sa fie indicat la motoarele mai vechi??? Mi-a zis cineva ca aceste uleiuri LongLife sunt special concepute pt ultiima generatie de motoare .

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fac schimbul de ulei si nu sunt sigur care ar fi cea mai buna alegere... Ce parere aveti de Castrol SLX Professional Powerflow BMW LL04 0W-30

Oare sa fie indicat la motoarele mai vechi???  Mi-a zis cineva ca aceste uleiuri LongLife  sunt special concepute pt ultiima generatie de motoare .

297757[/snapback]

 

SA nu mai deschis si eu un topic nou, ma intereseaza aceeasi intrebare, dar pt un e46 318D 2004.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Banuiam ca trebuie sa se fi discutat dar nu am gasit cu toate ca am stat vreo 2 ore si am cautat ...ma rog...am dat si peste altele si din curiozitate m-am tot oprit sa citesc..Din cate vad tu ai 320d din 2004 cel de 150 ps poate la tine e indicat..Eu am pus intrebarea asta pt ca cei de la BMW au zis ca trebuie sa pun 5W40 si nu altceva
Link to comment
Share on other sites

ce bine ar fi (inclusiv pt astia mai vechi :blink: ) daca ar sta cineva care se pricepe mai bine ca si mine sa faca un topic in care sa se scrie tipul masinii anul si uleiul, si sa completeze fiecare care stie o informatie sigura...

 

de ex:

 

318 d 2002 ulei castrol 5w 40 de exemplu

330 i 2007 :) ..............

Link to comment
Share on other sites

Cati km are masina si din ce an e ?

297895[/snapback]

 

Buna Stef . masina are 180 mii km reali 159 mii facuti in Germania. este din luna 12.2000 .Ultimul schimb l-am facut cu ulei de la BMW si mi-au dat aia 10W40 si au zis ca e bun dar avand in vedere preturile relativ mari de la ei m-am speriat un pic de pretul acelui ulei.(prea ieftin) Doar 130 Ron 4l.. deci ma gandesc ca daca la ei a fost doar atat e un kaka de ulei. acum am facut 14 mii cu el si vreau sa pun ce trebuie. Vad ca ai 170 cp o sa te caut PM sa iti pun cateva intrebari pe langa acel subiect.

daca stii sigur care e treaba cu uleiul da-mi un raspuns .M-am uitat pe oilshop si din cate am observat sunt multe care par a fi bune. Dar...nu stiu parca ma tem sa bag 0W... ce zici tu aia bag...mai ales ca vii cu o experienta de exploatare a unui motor mappat sau chipuit..Ms mult

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am schimbat uleiul si am pus Castrol LL98 5W-40 , conform cartii de service .

Masina este un 320d 150 CP din 2004 130.000km . Pret 350 ron 6 litri si cu filtru .

Tot la 15.000 km il schimbi .

 

Iti recomand AMI Auto , Distribuitor autorizat ulei Castrol , au toata gama , pret avantajos, schimbul gratuit, comportament cu clientii de remarcat .

Numai pe baza de programare , dar ceea ce vorbesti aia e .

Link to comment
Share on other sites

Unde ai gasit ? De unde ai luat ulei ?

E ok zic eu .

298847[/snapback]

din brasov....

DOMAR SRL

Adresa: Str. Vlaicu Aurel, Nr. 18

Judetul: Brasov

Localitatea: Brasov

Telefon: +4 0268/421217

 

Cred ca gasesti si la www.oilshop.ro

Aici am gasit si filtrele la pret bun

 

Vreau sa mentionez ca uleiul banuiesc ca e original...nu scrie in romaneste pe bidon.

Filtrele au fost 145 Ron (fara polen) si uleiul 5x45 Ron Filtrele sunt Mahle si Mann

Edited by fabio29
Link to comment
Share on other sites

:blink: masina din avatarul tau nu a fost a lui calin325? :)

298910[/snapback]

 

Nu stiu ...poza e de pe ejante.ro nu e a mea ..A mea nu are angel si nasul negru ....INCA !!!a si asta e coupe. :)

 

 

Oricum...masina e tare beton si merita felicitat posesorul.....

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat subiectul, use the Search, Luke :blink:

 

Oricum, eu am pus Castrol EDGE Sport 0W-30 (LL04).

Editat vascozitatea uleiului, am gresit din graba -- scrisesem 0W-40

297762[/snapback]

 

Rectific din nou. 0W-40 am pus... asta ca sa nu dezinformez lumea :)

Link to comment
Share on other sites

Eu azi ma duc sa schim uleiul , am luat BMW LONGLIFE 04 5W-30 .

 

Am tot un E46 320D (2004).

 

L-am luat cu 13 E / litru , la BMW era 74 RON / litru . Cei de la BMW mi-au spus ca daca masina a trecut de 100.000 km (a mea are 135.000 km) trebuie 5w-40 ... data viitoare cred ca bag 5w-40 ....

Link to comment
Share on other sites

Eu azi ma duc sa schim uleiul , am luat BMW LONGLIFE 04 5W-30 .

 

Am tot un E46 320D (2004).

 

L-am luat cu 13 E / litru , la BMW era 74 RON / litru . Cei de la BMW mi-au spus ca daca masina a trecut de 100.000 km (a mea are 135.000 km) trebuie 5w-40 ... data viitoare cred ca bag 5w-40 ....

302575[/snapback]

Ai bagat bine ce ai bagat..Nu te lua dupa aia de la BMW ...care e explicatie sa bagi 5W40 la peste 100 mii de km?? sa u fie asa subtire??? Pai vascozitatea este prima cifra adica 5-ul ...40 fiind gradul de aditivare../// Doamne...cred ca aia nu au ce c auta pe acolo de ca ametesc lumea,...m-au dezinformat si pe mine de cateva ori..

Link to comment
Share on other sites

Salut,ca tot este acest topic deschis in legatura cu uleiul,am si eu o intrebare,la e30 318i m40 i-am schimbat uleiul acum o luna de zile,i-am bagat si un aditiv la 12 ron,acum mai vreau sa mai bag unul,si vreau sa intreb trebuie neaparat acelasi tip de aditiv sau se poate sa fie altul de la alta firma,ma gandesc sa nu faca o reactie ceva acolo,vreau sa mai bag unul de vreo 12-15 ron,salut.
Link to comment
Share on other sites

Salut,ca tot este acest topic deschis in legatura cu uleiul,am si eu o intrebare,la e30 318i m40 i-am schimbat uleiul acum o luna de zile,i-am bagat si un aditiv la 12 ron,acum mai vreau sa mai bag unul,si vreau sa intreb trebuie neaparat acelasi tip de aditiv sau se poate sa fie altul de la alta firma,ma gandesc sa nu faca o reactie ceva acolo,vreau sa mai bag unul de vreo 12-15 ron,salut.

302736[/snapback]

 

Nu baga nici un aditiv...Daca poti baga Castrol RS Racing 10W60 daca vrei sa mergi in ture dar nu te apuca sa bagi Metabond , Duralube sau ce stiu eu ce Gunoaie,...in nici un caz Slick ma rog la 12 Ron nu poate fi vb decat de ceva de kaka ..asa ca in locul tau as schimba uleiul care eu zic ca a fost deja compromis...

Eu am E30 de 10 ani si nu am reusit sa daram nici un motor ..am mai schimbat motoare dar doare pt ca am vrut mai multa putere...Dar sa stii ca daca schimbi uleiul la timp nu cade...baga RS sau macar un 5W40 bun..Castrol sau Mobil 1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.