Jump to content

E46 - Resetare calculator


mike

Recommended Posts

Salutare,

 

Ieri seara m-am apucat sa-mi schimb unul din furtunele care mi-au facut figuri asta iarna... pana acum am circulat cu o improvizatzie facuta intr-un service si desi aveam furtunele cumparate de multa vreme, nu am reusit sa mi le montez pentru ca mi-au lipsit niste chei cu care sa pot desprinde suportul de la filtrul de habitaclu...

Si pentru ca ieri am facut rost de acele chei, m-am pus pe desfacut... n-a fost mare inginerie... dupa ce am desfacut suportul si am scos improvizatia aceea care a functionat foarte bine pana acum, i-am dat o cheie sa vad cum merge fara acel furtun... bineinteles ca n-a mers deloc bine si mi s-a aprins imediat un bec in bord... acela care reprezinta problele la motor (printre altele si amestecul de gaze...)

In cela din urma am montat furtunul cel nou, dar becul evident ca nu se mai stinge...

Acum as avea nevoie de un loc in care sa merg si sa mi se reseteze calculatorul... cunosc motivele pentru care mi s-a aprins becul asa ca nu am nevoie de diagnoza, iar la service-urile pe care le cunosc eu n-o fac decat in tariful de diagnoza...

Deci, cunoaste cineva un service care sa aibe un aparat care sa functioneze pe E46?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Pe undeva pe net am citit ca daca pui si iei contactul de 3 ori ar trebui sa se stinga becul.

Daca nu mai sunt probleme ar trebui sa se stinga singur.Chestia asta am observat-o la un E46 Cabrio.I se aprinsese Check engine,DSC,EML,si dupa ceva vreme s-au stins singure.

Link to comment
Share on other sites

10x dan98

o sa incerc

 

Scoti borna de la baterie vre-o 5-10 min ...

am citit ca si tu ai avut aceiasi problema... dar s-a rezolvat de la sine...

as scoate borna, dar imi este frica sa nu se reseteze si alte nenorociri pe la mine prin bord (ex. nu stiu codul de securitate al casetofonului... si am inteles ca ar putea sa mi-l ceara dupa...)

Link to comment
Share on other sites

10x dan98

o sa incerc

am citit ca si tu ai avut aceiasi problema... dar s-a rezolvat de la sine...

as scoate borna, dar imi este frica sa nu se reseteze si alte nenorociri pe la mine prin bord (ex. nu stiu codul de securitate al casetofonului... si am inteles ca ar putea sa mi-l ceara dupa...)

32085[/snapback]

 

 

Nu poti sa stingi becul decat cu un tester.Din bord o sa resetezi...bordul!

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

am citit ca si tu ai avut aceiasi problema... dar s-a rezolvat de la sine...

as scoate borna, dar imi este frica sa nu se reseteze si alte nenorociri pe la mine prin bord (ex. nu stiu codul de securitate al casetofonului... si am inteles ca ar putea sa mi-l ceara dupa...)

32085[/snapback]

s-a rezolvat de la sine, dupa care a revenit in forta ...

oricum, si cind am scos borna (dar cred ca am lasat-o vre-o 30min) s-a stins becul, dar s-a reaprins la prima pedala (problema pt care s-a aprins e inca prezenta) ..

vezi ca mie mi-a cerut codul casetofonului + s-a resetat ceasul si computerul de bord (km facuti de la ultima alimentare, consumul mediu, chestii din astea ..)

nashpa ca n-ai codul ... daca va tb-i sa schimbi bateria te-ai ars ... e 100lei sa-l decodezi ...

a .. si inca o chestie - la mine s-a resetat si intervalul de service - acum am toate patratele verzi aprinse :blink: , parca intreba cineva daca se poate face asta ...

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

eu am scos borna de la baterie zilele trecute. nu mi-a cerut nici un cod la cd player. ...

 

nu se mai reseteaza alte nenorociri prin bord , decat ceasul :blink:

 

fa-o cu incredere

32088[/snapback]

 

unele cd playere intr-adevar nu au cod, dar nu toate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pai ... tu in cartea tehnica a masinii ai trecut cumva codul de la casetofon ?

32494[/snapback]

tre sa ai cartea de la cd-ul masinii(eu o am) si e acolo trecut codul

@mike daca nu iti clipeste ledul de la cd(casetofon) inseamna ca nu are cod :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cica-s niste baieti pe undeva prin/pe linga tirgul Vitan care baga diagnoza la greu, la orice tip de masina. Ma interesez si-ti spun exact.

mercci fain

 

tre sa ai cartea de la cd-ul masinii(eu o am) si e acolo trecut codul

@mike daca nu iti clipeste ledul de la cd(casetofon) inseamna ca nu are cod :blink:

am cartea masinii, dar nu am vazut niciun led care sa-mi clipeasca la casetofon... si e ala cu navigatie mica...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.