Jump to content

Problema Seria 3 E90


paunionut

Recommended Posts

Am si eu urmatoarea problema: Am un Seria 3 E90 luat in iunie 2007. Am mers la un drum mai lung (in jur de 2000km) cu masina si la intoarcerea in Bucuresti am intrat pe rosu cu motorina. In 20km dupa ce am intrat pe rosu am oprit la benzinarie ca sa bag combustibil, am deschis busonul de motorina si.......este in interiorul busonului o clapeta metalica ce blocheaza accesul pompei spre rezervor. Acea clapeta nu se lasa in jos la o apasare normala, nu am vrut sa o fortez. Stie cineva despre ce este vorba? Este o masura de siguranta a masinii sau un defect? Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

cand bagi capul de la pompa trebue sa se lase in interior usor si cand scoti pompa sa se ridice inapoi-daca zici ca ai incercet nu e normal-poate era capul la pompa mai mare si nu intra(zic si eu)-daca il apesi cu o surubelnita se deschide?

298783[/snapback]

 

 

Da...asa ar trebui sa fie...pt. ca acela e un mecanism care sa previna problemele cum ar fi sa bagi benzina in rezervor diesel sau invers....altceva nu vad ce ar putea fi...

Link to comment
Share on other sites

vai ce am patit si eu la seria 1 cu clapeta aia ... s'a strans tot peco ca dom'le ti s'a stricat masina, ca nu e vina noastra.... eram si eu pe rosu la un drum prin tara... si am aflat ulterior ca pompa avusese capul bun, insa a plecat cineva cu el bagat in masina ... si au pus si ei ce aveau ... un cap de benzina, care este mai subtire in diametru...

 

pe gura rezervorului, in interior ai doua chestii sus si jos, care trebuiesc apasate amandoua sa se duca clapeta aia in lateral. baga pistolul, trage-l in jos, astfel incat sa preseze lamela de jos, apoi cu o surubelnita preseaza'l pe cel de sus, in acelasi timp baga pistolul in rezervor .... si voila !

Link to comment
Share on other sites

... un cap de benzina, care este mai  subtire in diametru...

 

pe gura rezervorului, in interior ai doua chestii sus si jos, care trebuiesc apasate amandoua sa se duca clapeta aia in lateral. baga pistolul, trage-l in jos, astfel incat sa preseze lamela de jos, apoi cu o surubelnita preseaza'l pe cel de sus, in acelasi timp baga pistolul in rezervor .... si voila !

299229[/snapback]

 

Corect. Scrie si in carte si e trecuta si ca o optiune standard...

"Prevention of inadvertently refuelling diesel cars with petrol, mechanical lock-out in the filler neck to prevent insertion of pump nozzle for petrol"

Deci nu e nimic defect...e un sistem anti prost...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.