Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

statistic vorbind, dintre posesorii de autovehicule din Germania prefera pentru masina de zi-cu-zi variantele

- Combi/Touring/Variant/SW etc... 62%

- sedan/limo 34%

- cabrio 4%...

 

No COMMENT !

 

Este normal sa fie asa pentru ca-si permit sa aiba 2 masini.

 

Si la noi sunt destui cu 2 masini. In Bucuresti am cel putin 3 vecini de scara care au 2 masini (una "mica" si una "mare"). De unde si scandalul cu locurile de parcare.

Link to comment
Share on other sites

sunt tristi...nu pot scapa de povara vietii,de probleme,mica afacere merge prost... neveasta turuie in permanenta in dreapta, copii sunt galagiosi si se bat cu mancare pe bancheta din spate ,cainele a urinat in portbagaj,luneta e plina de bale,lateralele spate pline de mancare si maini murdare...

Se opreste la stop...in dreapta impreza STi...se face verde....in 5 secunde Impreza dispare in fata facandu-si loc printre alte masini....soferul nostru aproape ca lacrimeaza discret ..."Ce tampit am fost trebuia sa iau macar motorul 2l pe benzina,dar m-am luat dupa tampita asta cu dizelu eil,si mai e si 1.7....ca are Fane de la parter si consuma putin"

Iese din Bucuresti,cu degetu tremurand reseteaza OBC-ul ,dupa 30 de sec vede consum 5.3%...deja se simte mai bine,se pune o bariera ,incearca sa uite de Impreza de la semafor...si isi continua incet drumul spre tara ,la socrii...

Se pregateste moral pt combaterea permanenta cu tata socru care tocmai si-a luat logan,si mai mult a capatat prestigiu,nivel social in fata vecinilor cu dacii din 90

:twoup: :D

corect. n-am rabdare sa citesc mai departe, ca-s prea multe pagini. cand ies din bloc dimineata trebuie sa ma uit la ea in parcare si sa-mi placa.imi da o stare de bine si imi face ziua mai frumoasa. nu am caine,prefer pisica si aia sta in casa, am un singur copil si-mi ajunge, cartofi sau varza nu car de la tara. daca e are socru-meu o dacie veche si cara el. deci NEVER break.

a si cu peugeot-ul 206 pe care l-am avut am turbat in targ. treceau se uitau le placea, ele ziceau vreaaaaaauuuu da zicea el: da fa da mai punem si noi ceva in portbagaj? de unu m-am luat ca nu mai suportam. te uiti frate la masina in 2 usi ca sa aduci cartofi de la tara? mergi si tu mai incolo nu mai intreba ca sa pierd io vremea sa-ti zic cum merge masina ca oricum nu zic ca merge prost :D si se vindeau break-urile ca painea calda.. cred ca de atunci le urasc. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

da, pentru ca cei care prefera marcile Audi si BMW vor neaparat sa aiba sedanuri, sa rupa gura targului...

 

in realitate, multi se vor "sterge" in marea gama de modele si tipuri care circula pe strazi, dar nu o sa le scoti niciodata din cap ideea ca masina lor e "cea mai speciala, unica si jmechera"...

 

de aici apar tot felul de eroi necunoscuti pe sosele ... asta pana ii vezi la stirile de la ora 5...

 

imi plac sedanurile, dar iubesc Touringul... normal, nu ? :twoup:

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

da, pentru ca cei care prefera marcile Audi si BMW vor neaparat sa aiba sedanuri, sa rupa gura targului...

in realitate, multi se vor "sterge" in marea gama de modele si tipuri care circula pe strazi, dar nu o sa le scoti niciodata din cap ideea ca masina lor e "cea mai speciala, unica si jmechera"...

 

de aici apar tot felul de eroi necunoscuti pe sosele ... asta pana ii vezi la stirile de la ora 5...

 

imi plac sedanurile, dar iubesc Touringul... normal, nu ? :twoup:

 

Eu nu inteleg care-i faza, de ce trebuie sa cumpere lumea touringuri ? ca sunt mai ieftine sau care-i treaba ? daca nu are nevoie de spatiu,acuma e o fita sa ai masina sedan ? sau cum vine asta ca eu nu inteleg. Deja devine sufocanta problema asta cu touringurile, fiecare sa-si ia in primul rand ce are nevoie fie sedan fie touring, si de cati bani isi permite, acuma tu vi si spui ca de fite isi ia lumea sedanuri ? ma mir de ce nu scot astia de la bmw touringurile prima data si apoi sa trebuiasca sa asteptam cu lunile sa apara sedanurile.

Link to comment
Share on other sites

@Lifestyle : te oftici ca ai sedan ? :twoup:

 

pana la urma e vorba de gusturi si necesitati, indiferent ce-am spune noi aici...

 

iar diferentele, in afara designului caroseriei, sunt minuscule... spun asta din punctul de vedere al unuia care a avut si sedan, dar a ajuns sa aiba un Touring... nu pt pret sau dotari, ci pt utilitate !!!

 

bafta maxima tuturor!

Link to comment
Share on other sites

@Lifestyle : te oftici ca ai sedan ? :twoup:

 

pana la urma e vorba de gusturi si necesitati, indiferent ce-am spune noi aici...

 

iar diferentele, in afara designului caroseriei, sunt minuscule... spun asta din punctul de vedere al unuia care a avut si sedan, dar a ajuns sa aiba un Touring... nu pt pret sau dotari, ci pt utilitate !!!

 

bafta maxima tuturor!

atata vreme cat nu am nevoie de mai mult spatiu decat am acuma la sedan, nu vad de ce as cumpara un touring "."

Link to comment
Share on other sites

@Lifestyle : te oftici ca ai sedan ? :twoup:

 

pana la urma e vorba de gusturi si necesitati, indiferent ce-am spune noi aici...

 

iar diferentele, in afara designului caroseriei, sunt minuscule... spun asta din punctul de vedere al unuia care a avut si sedan, dar a ajuns sa aiba un Touring... nu pt pret sau dotari, ci pt utilitate !!!

 

bafta maxima tuturor!

 

 

Lasa tata noi sa fim sanatosi ... candva cand unii de pe forum vor ajunge sa aibe copii , catei , purcei si vor avea nevoie de spatiu atunci o sa ii intrebam noi de ce si-au luat Touring ?

Link to comment
Share on other sites

Da ma eu nu inteleg, de ce sa comentati voi cand lumea o sa ia touring, va face lumea fraeri ca ati luat Touring ?? nu are nimeni treaba cu voi, da eu personal daca nu am nevoie de spatiu nu iau touring,cand nu ajunge spatiu in masina iau touring. Sau din ceva posturi de-ale mele s-a inteles ca cine ia touring e fraer ??? Ideea e ca deja cine are touring, zice ca cine isi ia sedan isi ia de fita......
Link to comment
Share on other sites

Da ma eu nu inteleg, de ce sa comentati voi cand lumea o sa ia touring, va face lumea fraeri ca ati luat Touring ?? nu are nimeni treaba cu voi, da eu personal daca nu am nevoie de spatiu nu iau touring,cand nu ajunge spatiu in masina iau touring. Sau din ceva posturi de-ale mele s-a inteles ca cine ia touring e fraer ??? Ideea e ca deja cine are touring, zice ca cine isi ia sedan isi ia de fita......

 

 

Tata ..... chill ..... nu m-am referit deloc la tine ce te-a apucat ... sunt anumite persoane pe aici .... care nu au altceva de facut decat sa-si de-a cu presupusu ! pe cand ei nici macar carnet de note nu au ,dapai de soferie ... :twoup: hai ca te-am salutat si un weekend frumos!

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni cred c-am mai spus-o odata undeva in aceste 11 pagini, titlul ar trebui schimbat in "De ce fuge lumea de <BMW> break?" ...mi se pare ca oglindeste mult mai mult realitatea si chiar rog un moderator sa faca asta deoarece eu ca initiator nu pot. Consider BMW o masina buna, fiabila, premium, care imi ofera o mai mare siguranta la drum decat marea majoritate a marcilor. Nu recomand a se cumpara BMW touring pt. cei care n-au nevoie de spatiu sau celor care vor sa care porci la targul de animale :twoup:, e o masina pentru familie mai mare sau mai mica si trebuie privita ca atare. O consider o alegere mult mai buna raportata la Ford, VW, Audi ...si mai ales Merceds :twoup:. Imi place s-o conduc in fiecare zi si n-o consider prea mare pentru orasul in care traiesc. Imi place ca pot pune in spate rapid fara bataie de cap 2 biciclete de copii, mingi, role si-un gratar fara prea multa bataie de cap. Imi place ca pot rabata bancheta si copii pot dormi linistiti la drum lung. Dar astea sunt nevoile mele si poate a altor cativa colegi de forum. Acum in schimb, cand vreau sa o vand ma vad nevoit sa combat imaginea break in fata unor posibili clienti ...si mai ales ii vad cum se uita de zici ca e un BMW cu spatele botit si nu unul Touring :D
Link to comment
Share on other sites

de vazut poate ca o vede, dar de cumparat nu o va lua, decat cu bani f.putini...

 

bulgarii nu cumpara masini de la noi pentru simplul fapt ca sunt ca si ale lor, adica distruse de starea drumurilor.

 

in plus, pretul din Romania este peste cel din Germania, iar pt un bulgar profitul la un transport e mai mare daca ar merge dupa masini in Germania, de exemplu...

 

sanse ar fi totusi pe la moldoveni... eu am primit o gramada de oferte sa ma intorc pe jos acasa. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cum am pierdut io topicu asta? :)

cum arata un e46 touring coborit (suspensie sport), jante si un kit m n-o sa arate niciodata un sedan in aceleasi conditii. pacat ca e saracu atit de inghesuit (e46-ele).

sint foarte sigur ca atunci cind ferrari a scos modelu combi, se gindeau la negustorii din piete cu brinza si ceapa, sau "blane" :)

 

http://www.leblogauto.com/images/ferrari_gta_venice_break_5.jpg

http://www.leblogauto.com/images/ferrari_456_gta_venice_break.jpg

http://www.leblogauto.com/images/ferrari_gta_venice_break_2.jpg

Edited by KO_deina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.