Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

Pur si simplu imi place.

 

eu cred ca l-ai luat din considerente finaciare, cu totii stim ca touringul pe pisica este mult mult mai ieftin.

 

chiar tu ziceai pe un topic, cum ca coupe-urile de pisica sunt foarte scumpe mai ales cele cu an bun si dotari multe(exact ceea ce ai si tu),

si dadeai un link cu un coupe 328 care l-ai cumpara in detrimentul oricariu e46 cu orice motorizare la banii aia.daca imi aduc bine aminte masina costa ~7000 euro.

 

In concluzie cum spunea colegul de mai sus: as vrea sa te pot crede :)

Link to comment
Share on other sites

Tu vorbesti fara sa stii.

In momentul in care am cumparat touringul, aveam 7 masini spre vanzare.

Nu l-am luat din ultimii bani, in nici un caz.

Am bagat calculati peste 10k, in el, fara pretul de achizitie, pe mine nu ma intereseaza parerea nimanui, daca ma crede careva, sau nu.

Am decis sa pastrez touringul, fiindca nu erau pline strazile de touring e36, fiindca mi-a placut interiorul, forma masinii si fiindca nu m-a interesat parerea altora si laudele lor ca ce tare e sau nu e.

Pai numai motorul, cutia, si toate piesele necesare schimbului, cu tot cu drumul la Craiova, au fost peste 1500 de euro.

Eu vorbesc de banii investiti in absolut tot ce tine de masina, inmatriculat, piese, upgrade, etc.

 

1000 de euro am dat numai pe sonde lambda, debitmetru, regulator ralanti.

Eu am investit bani in masina asta, si sunt 100% sigur ca nu mai gasesc 5 pisici in Romania care sa fie intr-o stare tehnica cum e a mea.

 

Puteam avea e46 330ci e46 la orice ora.

Mi s-a pus pata pe masina asta, nu regret o clipa.

Urmeaza sa ma ocup de partea optica.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu imi place.

 

eu cred ca l-ai luat din considerente finaciare, cu totii stim ca touringul pe pisica este mult mult mai ieftin.

 

chiar tu ziceai pe un topic, cum ca coupe-urile de pisica sunt foarte scumpe mai ales cele cu an bun si dotari multe(exact ceea ce ai si tu),

si dadeai un link cu un coupe 328 care l-ai cumpara in detrimentul oricariu e46 cu orice motorizare la banii aia.daca imi aduc bine aminte masina costa ~7000 euro.

 

In concluzie cum spunea colegul de mai sus: as vrea sa te pot crede :lol:

 

 

nu poti compara un coupe cu un touring, coupe e frumos, iar touringul e practic, ca si cum ai compara o femeie de 16 ani cu una de 40 , cu ambele iti faci treaba da mai conteaza si cum te vede lumea pe strada :)

Link to comment
Share on other sites

eu ma retrag din discutie.deja o dam in SF-uri.bafta

 

touring power :)

E dreptul tau sa crezi sau sa nu crezi ce am scris, insa eu chiar nu am motive sa mint, nu mă laud, nu nimic, doar am spus ca nu a fost vorba de bani la mine. Multă lume mă ştie de pe forum, am ales e36 in fata lui e46, am investit in pisica mai mult de cât merita in ochii unora, puteam avea o maşina mult mai noua de banii aia, insa am ales touringul, si verde culmea. Am pus foarte multe ore de munca si

sudoare in maşina asta, mă face sa zambesc de fiecare data când mă urc la volan, de necrezut, insa poate asta se numeşte pasiune...

Invatati faptul ca mai sunt oameni ca mine, care nu din lipsa banilor, nu din nevoia de spaţiu, nu fiindcă au familie numeroasa, au ales touring.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

roco123 sunt convins ca masina ta este exceptionala, nici nu incerc sa contest acest lucru.lucrul pe care nu prea pot sa-l cred este ca in ochii tai touringul e36 arata mai bine decat coupeul sau sedanul.atat

 

@iulisv tu de ce ti-ai luat touring? pt forma?

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis asta, iubesc coupe-ul, e superb, sau cabrio, touringul sta chiar rau in comparatie cu un coupe.

Insa mie imi place, aia e ce conteaza.

Am luat touring, doar din pricina faptului ca sunt mai rare si daca e aranjat un pic chiar nu e urât, mai ales ca nimeni nu se asteapta ca un touring sa mearga asa... Plina lumea e de pisici, coupe si sedan, 70% din ele sunt cazaturi...

Daca imi pasa de parerea altora, luam coupe, probabil.

Link to comment
Share on other sites

sunt de accord cu tine, acum multi ani si eu visam la un passat VR6 de prin 93-94 break, din acelasi considerent, pt ca nimeni nu se astepta sa mearga asta :)

 

Eu am ales touring pentru ca prima masina in familie pe cand aveam eu 3 ani a fost break. Tatal meu a prins chiar primele loturi de break si a fost intrebat daca vrea sa opteze pentru break.

 

Timp de vre-o 2-3 ani erau doar 2 break-uri in oras- Piatra Neamt. Cand mergeam la mare cu masina incapeau toate bagajele si nu aveam nevoie de porbagaje din alea deasupra cum mergeau ceilalti conationali cu Dacia Berlina. Un politis din centrul orasului Constanta il stia pe tata numai dupa masina si cand il vedea in intersectie dadea drumul la coloana(avea si el break).

 

Acum ai mei au un Passat Variant urat de tot - atasez poza pentru exemplu- nu m-as plimba cu asa ceva :lol:

 

 

 

Ciudat e ca eu nu pot sa compar obiectiv deoarece pana acum nu am avut sedan nici personal nici in familie. Am rulat cu diferite variante de masini dar toate au fost daca nu combi, monovolum.

 

A ar fi un Sedan pe care il detin Fiat 850 din '67 dar nu se pune :) e coupe de fapt.

 

- Daca tot mi-am adus aminte de ea am pus si niste poze de acu vre-o 5 ani. Masina e in garaj asteapta sa-mi fac timp pentru restaurare. Nu te-am uitat fetita!

 

De ce si-ar lua lumea BMW touring totusi:

 

Pt asta: , Nu-i nimic rau sa-ti placa marca BMW sai ai 150-200-300Cp sub capota iar masina sa aiba o alta forma decat sedan.

 

Si da, E46 meu e un touring asta mi-am dorit.

 

Ma felicit de fiecare data pentru alegere cand in porbagaj imi incarc fara prea mare efort caruciorul copilului si cand ma deplasez pe distante mai lungi fara sa trebuiasaca sa imi sortez cu grija bagajele.

Link to comment
Share on other sites

roco123 sunt convins ca masina ta este exceptionala, nici nu incerc sa contest acest lucru.lucrul pe care nu prea pot sa-l cred este ca in ochii tai touringul e36 arata mai bine decat coupeul sau sedanul.atat

 

@iulisv tu de ce ti-ai luat touring? pt forma?

Sincer, mi-am luat touring pt ca unde am fost eu DE dupa masina nu am gasit un coupe sau un sedan care sa-mi placa(am avut doar 2 zile la dispozitie sa caut). De acasa eram fixat pe coupe iar pe locul 2 era sedan si nici prin cap nu-mi trecea sa iau touring. Dar uite ca am gasit masina asta, mi s-a pus pata si am luat-o. Intr-un fel am gandit si eu ca roco, sunt mai rare. Singurul lucru care l-am facut prost in alegerea masinii, a fost motorul care este prea mic pt caroseria asta, in rest nu regret nimic.

In privinta banilor dati pe masina, iti spun ca am dat mult mai mult decat au dat multi posesori de coupe sau sedan e36 de pe forumul asta.

Eu nu zic ca e mai frumos touring-ul decat coupe-ul sau sedanul, pe locul unu in preferinte tot coupe-ul a ramas, dar imi place masina pe care am ales-o.

Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu imi place.

+ 1

Cand am ajuns la concluzia ca imi trebuie spatiu mi-a tresarit inima de emotie numai cand ma gandeam ca o sa fie tot BMW. Pe a mea am luat-o Touring de nevoie si ca imi place IN ACELASI TIMP.

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

daca nu ar exista coupe si sedan toata lumea ar avea touring, e la mintea cocosului.oricum nu vreau sa intru intr-o disputa cu tine , esti fanatic rau si deloc obiectiv.sunt sigur ca nu poti avea o parere obiectiva.

Ai uitat masinile decapotabile :).

Parerea ta nu ma intereseaza.

Touring-ul e mult mai ''voluminos''.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.