Jump to content

Accident SV inainte de gara


duxter

Recommended Posts

Accident nasol inainte de gara Burdujeni in sv, un Logan si un Opel Vectra. Din cate am vaz eu dupa pozitia masinilor cred ca cel cu opel a iesit fara sa se asigure si in viteza si s-a ciocnit de logan. Loganu culmea ca arata destul de bine iar opelul e varza si nici macar nu avea airbag sofer. Si culmea ca eram la omv la un suc si am vaz vreo 2 salvari care mergeau racheta, de abia dupa vreo 3 ore am trecut din intamplare pe acolo si masinile erau lasate amanet in strada....

post-4175-1192838277_thumb.jpg

post-4175-1192838295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu e surprinzator ca Loganul arata bine... Le-au facut solide, ca sa se mai spele de pacatele facute cu berlina, supernova, solenza. Loganul e solid... Nu sta el pe curbe sa mergi mai alert, insa este solid. Am vazut mai multe situatii in care Loganul arata mult mai bine fata de masina cu care s-a tamponat...

299215[/snapback]

Loganul e varza....am vazut niste poze in care toate Loganurile aratau incredibil de rau lovite, si nu ma refer la exterior ci la faptul ca si habitaclul a fost afectat..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Fratilor! Daca masina arata nesifonata sau putin sifonata dupa un impact violent asta e rau, nu e bine!

Asta inseamna ca e rigida, nu disipa din energia de impact in deformarea diverselor piese mici. Aceasta energie mare de impact se transmite in intregime corpului soferului, care are de suferit mai mult!

Eu nu as judeca o masina ca fiind "solida = buna". Ba chiar dimpotriva. Am vazut masini care aratau ingrozitor din care oamenii au iesit pe picioare si masini abia sifonate (adica "solide") din care s-a iesit pe nasalie.

Link to comment
Share on other sites

Revin dupa ce m-am uitat mai atent la poze. Sunt convins ca la Opel motorul nu e deplasat, pe cand la Logan, desi arata mai putin sifonata, cred ca e miscat de pe suporturi.

Asta cred ca-mi sustine postul de mai inainte.

 

Interesante ar fi si niste poze din lateral, pentru a vedea deformarile de caroserie la imbinarile usilor, etc. Cred ca din punctul asta de vedere, la Logan o sa aveti surpiza sa constatati ca nici o linie de inchidere nu mai e ca in fabrica (inclusiv la portbagaj). Asta pentru ca impactul s-a transmis datorita rigiditatii mari in tot sasiul.

 

Treaba asta am mai vazut-o la un impact intre seria 1 si Octavia. La seria 1 s-a rupt semipuntea fata, care a preluat marea majoritate a fortei de impact. Schimbandu-se semipuntea, masina a iesit ca noua. La Octavia, s-a transmis deformatia in tot sasiul (inclusiv montant central indoit) si a rezultat probabil o dauna totala sau in cel mai bun caz un sasiu indreptat, care nu mai e niciodata la fel cu cel original.

Edited by booghy76
Link to comment
Share on other sites

daca era impact frontal, nu din lateral, nu se mai intelegea nimic din logan. Soferul loganului a avut noroc de airbag, pasagerul nu prea ca se vedea locul unde a dat cu capul in parbriz... iar cel cu opel-ul sigur nu e prea intreg la cum arata parbrizul si volanul.
Link to comment
Share on other sites

daca era impact frontal, nu din lateral, nu se mai intelegea nimic din logan. Soferul loganului a avut noroc de airbag, pasagerul nu prea ca se vedea locul unde a dat cu capul in parbriz... iar cel cu opel-ul sigur nu e prea intreg la cum arata parbrizul si volanul.

299330[/snapback]

Cel cu Opleul nu cred ca a avut nici centura. Parbrizul pare spart de capul lui! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu e surprinzator ca Loganul arata bine... Le-au facut solide, ca sa se mai spele de pacatele facute cu berlina, supernova, solenza. Loganul e solid... Nu sta el pe curbe sa mergi mai alert, insa este solid. Am vazut mai multe situatii in care Loganul arata mult mai bine fata de masina cu care s-a tamponat...

299215[/snapback]

crede-ma ca nu ti-ai dori sa fii intr-un logan cind se loveste...direct carton ! tabla e si subtire si de calitate 0 ... iti dau un singur exemplu ; pragul exterior e la fel de gros ca fata de usa...mergi si vb cu un tinichigiu care a vazut logan lovit din lateral...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.