Jump to content

Eroare sonda Lambda dupa schimb termostat E46 1.9


Recommended Posts

Am un E46, 316i 1.9 benzina din 99...

 

Ieri am fost sa fac revizia si printre altele baietii mi-au schimbat termostatul care cica dadea erori. Am zis ca e ok desi inainte nu-mi facea probleme. In fine iau masina, fac 1km si mi se aprinde beculetul cu eroare la motor.... ii sun si ma duc astazi dimineata, pe drum imi fluctua la greu relantiul .... ma rog imi reseteaza erorile si cica e posibil sa fie de schimbat sonda lambda. Am incercat sa le zic ca inainte nu am mai avut probleme de genul asta ... dar ce sa zica si ei, in fine mi-au printat erorile ca cica sa vedem daca se mai aprinde beculetul care e treaba, ce eroare a persistat. Se pare ca toate erorile sunt legate de sonda lambda, zice ceva de amestec sarac etc. Acum pare sa mearga, o sa fac in seara asta vreo 100 de km si o sa vad cum face.

 

Intrebarea care doare e daca are vreo legatura schimbatul termostatului cu erorile de la sonda lambda :blink: poate e cineva care a patit ceva de genul asta.

 

 

multumesc,

 

gabi

Link to comment
Share on other sites

daca era termostatul defect ori ramanea blocat pe deschis,ori pe inchis-in ambele cazuri trebuia sa vezi pe bord ca acul de la apa nu sta pe mijloc-nu are cum sa dea eruari-poate ti-au schimbat altceva ori teau aburit si nu are nici o legatura sonda cu termostatul.

302037[/snapback]

 

de schimbat pare schimbat, e o chestie noua acolo ... ideea e ca acul de la apa statea tot timpul in mijloc, adica nu dadea probleme, de aia m-am si mirat ca s-au bagat. Deci zici ca teoretic nu are legatura cu sonda lambda. Si totusi inainte nu am avut erori de genul asta ....

Link to comment
Share on other sites

 

Intrebarea care doare e daca are vreo legatura schimbatul termostatului cu erorile de la sonda lambda :blink: poate e cineva care a patit ceva de genul asta.

multumesc,

 

gabi

301990[/snapback]

 

 

Sonda lambda are legatura cu termostatul, normal, insa in cazul tau e greu de spus sigur care este cauza.

Link to comment
Share on other sites

Am un E46, 316i 1.9 benzina din 99...

 

Ieri am fost sa fac revizia si printre altele baietii mi-au schimbat termostatul care cica dadea erori. Am zis ca e ok desi inainte nu-mi facea probleme. In fine iau masina, fac 1km si mi se aprinde beculetul cu eroare la motor.... ii sun si ma duc astazi dimineata, pe drum imi fluctua la greu relantiul .... ma rog imi reseteaza erorile si cica e posibil sa fie de schimbat sonda lambda. Am incercat sa le zic ca inainte nu am mai avut probleme de genul asta ... dar ce sa zica si ei, in fine mi-au printat erorile ca cica sa vedem daca se mai aprinde beculetul care e treaba, ce eroare a persistat. Se pare ca toate erorile sunt legate de sonda lambda, zice ceva de amestec sarac etc. Acum pare sa mearga, o sa fac in seara asta vreo 100 de km si o sa vad cum face.

 

Intrebarea care doare e daca are vreo legatura schimbatul termostatului cu erorile de la sonda lambda :blink: poate e cineva care a patit ceva de genul asta.

multumesc,

 

gabi

301990[/snapback]

salut, ce eroare/erori (codurile) ti-au iesit la tester ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.