Jump to content

Vreau sa imi cumpar seria 3 coupe


cristi_florea

Recommended Posts

Probabil ca un instructor este destul de experimentat si poate sa vada daca cineva are aptitutini de condus.

Contrar parerii multora, daca ai permis de cativa ani poti sa fii chiar mai prost decat un incepator.

303262[/snapback]

in cazul asta trebuie sa fii retardat sau probleme la minte....ca dupa cativa ani sa fii mai prost ca un incepator...nici in filme nu-i asa

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hai ma sa fim seriosi, daca tie ti-ar fi dat maicata bani de la inceput de BMW nici nu te mai uitai spre Dacia aia.

 

Daca mergi teribilist cu Dacia e exact la fel de periculos, de fapt si mai periculos.

Un amic de-al meu a intrat cu Dacia in statuia de la Kogalniceanu pt ca s-a dus prea tare si nu a putut sa mai vireze :blink:

 

Totul tine de mintea pe care o ai sau daca cineva te indruma.

Plus ca e la fel de grav daca ti se pun cheile de la o Dacie in mana si ti se spune dute sa te plimbi. Un BMW modern are destule sisteme care o fac mult mai sigura.

Am vazut la fifth gear prezentarea veyron-ului si este chiar foarte usor de condus. :)

Eu zic ca e mai greu sa conduci un E30 decat un Veyron.

 

La motociclete e cu totul alta mancare de peste.

303269[/snapback]

da mersi nu ma refeream cat de usor se misca volanul , sau cat de manevrabila e masina....ma refeream la putere...nu e alta mancare de peste , ca tot puternice sunt si motoarele chiar daca sunt pe 2 roti....o hayabusa si un veyron se pot compara usor....si nu pot fi recomandate asa oricarui incepator.

 

 

iar daca imi dadea maikmea bani sa-mi iau ce vroiam eu te asigur ca nu vroiam eu sa-mi iau , ca stiam ca o sa lovesc etc. nu are rost sa mai comentez ca oricum vorbesc degeaba. la dacie o loveam si mi se rupea...dar sa-mi iau ca incepator ceva tare sa mai si lovesc si dupa sa mai si repar cam greu :)

Link to comment
Share on other sites

in cazul asta trebuie sa fii retardat sau probleme la minte....ca dupa cativa ani sa fii mai prost ca un incepator...nici in filme nu-i asa

303271[/snapback]

Atunci explica-mi si mie cum sunt atatea accidente complet stupide facute de soferi care nu sunt incepatori?

 

da mersi nu ma refeream cat de usor se misca volanul , sau cat de manevrabila e masina....ma refeream la putere...nu e alta mancare de peste , ca tot puternice sunt si motoarele chiar daca sunt pe 2 roti....o hayabusa si un veyron se pot compara usor....si nu pot fi recomandate asa oricarui incepator.

 

Uita-te pe youtube sa vezi. Normal ca nu e pt incepatori dar nu poti compara.

O hayabusa e o motocicleta pt adevarati piloti, pt motociclisti cu multa experienta si oase rupte care stiu foarte bine ce inseamna o motocicleta puternica.

Un Veyron este o masina pt oameni cu foarte multi bani.

 

Nici o motocicleta nu e la fel de iertatoare ca o masina.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Atunci explica-mi si mie cum sunt atatea accidente complet stupide facute de soferi care nu sunt incepatori?

303275[/snapback]

ai citat ce am zis eu...nu stau eu sa explic ceva , ca nu sunt eu in masura sa explic dc sunt facute accidente stupide , fiindca.....sunt stupide :blink: , nu trebuie sa fii nici incepator , nici sofer de TIR , ca sa poti face un accident.

Link to comment
Share on other sites

Pai vezi :blink: asta inseamna ca nu a fi incepator e problema, e problema de talent, de mentalitate, de ratiune, de simt de raspundere.

 

Eu mi-am zis parerea si nici un argument nu mi se pare mai bun decat faptul ca eu n-am avut Dacie, am condus cam 1500 km, cu tata in dreapta, o Laguna de 2.0l, 113 cp. In fiecare week-end faceam cam 300 km cu masina.

 

Dupa mi-a luat 535i-ul si nu am facut nici un accident. Acum am cam 28 000 km la activ.

Probabil ca si norocul si-a spus cuvantul, dar mai ales indrumarea primita de la tata.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa-ti iei ce masina vrei, eu as recomanda un 320i 318i ceva de genul, probleme economice cu consumul sunt sigur ca nu ai. Dar daca vrei 335 treaba ta, este important sa nu te apuce nebuniile pe sosea, cunosc cativa care si-au luat permisul si masini/motoare bune si au sfarsit tragic. Cel mai bine, daca tot vrei sa faci pe teribilistul, spun asta pentru ca si eu am fost un mare nebun, e sa-ti versi nervii pe masina intr-o parcare mare si libera, acolo faci drifturi si tot ce vrei tu cu ea, si cand iesi pe drum sa conduci ceva mai prudent. Eu asa am facut, prima oara mi-am cunoscut bine masina intr-o parcare, chestie care m-a costat multe anvelope dar a prins bine, acum inteleg cred ca mai mult decat majoritatea dinamica unei masini.

succes la cumparaturi.

Link to comment
Share on other sites

si nu zic logan sau solenza. ceva vechi este bun pt inceput. eu am condus 1 an o dacie break si mi-a prins bine sa stii :)

303250[/snapback]

 

Omu' are bani de un 335d iar tu ii spui sa aleaga pentru inceput un break :) ....,sper ca ai glumit :blink:....daca nu, e grav :)

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Am luat examenul.

Profesorul mi`a zis ca sunt un conducator bun si ca pot face fata situatiilor gen aglomeratie sau altceva.

 

303239[/snapback]

 

 

Asta mi se pare foarte adevarat, dupa 200-1500km te poti declara sofer profesionist chiar, asa stiu ca este si prin alte tari.

In locul tau nu m-as multumi cu nimic mai jos de M3 sau 335i.

 

Succes si viteza mare! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Omu' are bani de un 335d iar tu ii spui sa aleaga pentru inceput un break :) ....,sper ca ai glumit :blink:....daca nu, e grav  :)

303303[/snapback]

unde ai vazut ca am scris eu mai nene sa-si ia break ? arata-mi si mie ca sunt chiar curios...asa stim toti sa vorbim aiurea dar totusi.

Link to comment
Share on other sites

Hai s-o lamurim..suntem mai imaturi decat presupusa imaturitate a viitorului nostru coleg de forum si proaspat posesor de permis.Spun asta pentru ca vad ca toti isi dau cu parerea ca e suuper sa-ti iei nu stiu ce bolid..iar ca substrat eu am impresia ca de fapt ei si-ar dori asa ceva..si nu le-ar fi frica de o asemenea masina pentru ca au experienta pe care o au.Sau mai rau..sechele de copilarie..eu daca aveam sansa asta..clar mi-as fi luat asa ceva..asta dovedeste ca daca la 18 ani toti fara sa clipim ne-am fi luat asa ceva eram mai imaturi ca baiatul de fatza care macar ne-a intrebat pe noi ce sa-si ia..deci ca idee macar e mai cumpatat decat am fi fost noi la 18 ani.cert este ca nu ne luam masina noi..ci el! Sa incercam sa nu uitam asta si ca nu are experientza, nu ca noi care stim ce stim si am trecut prin ce am trecut(eu de ex..mult timp pe o dacie si destule accidente) ... nici macar noi nu ne putem abtine din cand in cand sa ii dam masinii gaz cat cere...

Ideea e ca daca m-as putea intoarce in timp si mi-as da un sfat..acela ar fi sa fiu prudent..ca numai cu ajutorul lui Dumnezeu am scapat cu viatza din 2 accidente cu masinile precedente.. iar acum cu atatea sisteme de protectie electronice si cu tehnologia Bmw, mi se pare cel putin ca nu mai pot face un accident indiferent de situatie..dar aici experientza imi da aceasta impresie de siguranta.

Concluzia este ca toti ne amagim ca o sa fim prudenti chiar daca nu avem experienta ca altii si totusi a incepe pe o masina mai modesta nu e nici o rusine e o dovada de maturitate perioada prin care au trecut adevaratii soferi profesionisti..nu noi..amatorii..

Edited by essergio
Link to comment
Share on other sites

1) Felicitari pentru permis :blink:

2) Nu iti recomand sa ti se ia o masina atat de puternica la varsta ta si la lipsa ta de experienta. Nu exista aproape deloc reflexe corect formate la un incepator. Pentru formarea reflexelor la volan iti trebuie, parerea mea peste 10.000 km.

Cei care au experienta stiu ce inseamna o fractiune de secunda in luarea unei decizii pe sosea.

Recomandarea unei masini nu asa de puternice (@100CP) este pentru ca o astfel de masina este mai lenta si acorda soferului un pic mai mult timp in luarea unei decizii.

Nu exista pusti de 18-21 ani care sa puna mana pe orice masina din lume si sa nu arate prietenilor/prietenelor ce poate masina; asta chiar in conditiile in care atunci cand este singur conduce super linistit si prudent.

Un BMW de peste 200 de cai este o masina care nu iarta greseli sau intarzieri. Limitele sunt foarte sus si cu siguranta o vei duce foarte aproape de aceste limite: de exemplu, daca masina poate si o face chiar foarte usor, cu siguranta ii dai un pic mai tare autostrada, macar asa sa vezi cum e - la 250Km/h faci aproape 70m pe secunda...

Gandeste-te bine si ganditi-va si cei care dati sfaturi sa isi ia M3, ca nu esti singur pe sosea si ca celelalte masini sunt mult sub a ta mai ales la capitolul siguranta. Nu mi-o lua in nume de rau dar chiar nu vreau sa ma intalnesc, in general vorbind, cu un pusti care conduce un m3 cu 120/h prin oras si omite un semn de cedeaza trecerea...

Va doresc tie si tatalui tau multa intelepciune in alegerea masinii.

Link to comment
Share on other sites

In locul tau nu m-as multumi cu nimic mai jos de M3 sau 335i.

 

Succes si viteza mare! :blink:

303346[/snapback]

Asa e ... daca ai ocazia sa iei un m3 sau un 335i nu o rata pt nimic in lume mai ales in favoarea unui diesel ... Cine stie ce se mai intampla in decursul anilor si poate doamne fereste nu mai ai ocazia sa iti iei M !

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

:blink: sigur...un ,,m'' nu ar strica..Dar:

1)Eu nu sunt cu viteza ,,excesiva'' si chiar daca o sa am 100 de cai sau 1001 cai peste 160-180 nu o sa conduc si asta pe autostrada dar nu in romania, in alte tari in care ai voie si poti sa`i dai, eu de mic de pe la vreo 12-13 ani mi`am descoperit pasiunea pentru masini si pt BMW, visam la un 911 ferari,hummer desi nu aveau nimic in comun la viteza, comfort etc eu imi doream asa ceva doar pt ca se vorbea de masinile respective ca de niste ,,zei''.

2)Masina vreau sa o tin cam 4-5 ani pana/dupa ce ma insor,iar dupa aceea o sa-mi iau o masina de familie.

3)Dar un ,,3000-4500'' de turatii in vietezele 1,2 si 3,(mai mult nu), ia-s da.

Va multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Asa e ... daca ai ocazia sa iei un m3 sau un 335i nu o rata pt nimic in lume mai ales in favoarea unui diesel ... Cine stie ce se mai intampla in decursul anilor si poate doamne fereste nu mai ai ocazia sa iti iei M !

 

Bafta.

303423[/snapback]

:) :) :)

tare rau faza..ai zis-o cum nu se putea mai bine..

de ce sa nu-ti iei de pe acum un M ..ca cine stie..poate maine mori si barem sa mori impacat cu M-ul tau cu tot:)) exact asta ziceam si noi...

totusi..tu cred ca te-ai referit la interpretarea financiara a lucrurilor..care pare totusi..mai putin probabila decat Doamne fereste vreun accident cu un M.

pe de alta parte..vad ca nu ai sesizat ca Bavaria a fost ironic in afirmatia sa.Ca doar n-au ajuns moderatori cu vechime pe forumul asta sa dea sfaturi de genu "Bafta si viteza maxima.." unui incepator.. nu crezi? :blink: :)

P.S. cat despre faza cu Master card si casco..se vede ca nu ai trecut prin nici un accident serios....eu nu ma laud ca as avea bani ..ba chiar sunt sarac rau fata de altii..da chiar daca as fi dat ultimu leu pe o supermasina care s-ar face praf intr-un accident nu mi-ar pasa o secunda decat de integritatea mea..da-le dreq de fiare..fie ele M N X Z..etc.Ajungi sa gandesti asa inainte sa o patesti doar dupa ce era sa ii bag pe unii sub un tir jumate din vina mea..jumate din vina lor..dupa ce i-am facut dacia hatchback ca s-a oprit in mjilocul soselei..:)

Link to comment
Share on other sites

:blink: evident a fost o mica gluma din partea mea :) E drept ca nu am trecut prin niciun accident si nici nu vreau :) Dar daca ai M3 sau 335 nu neaparat trebuie sa conduci agresiv si sa claxonezi fetitele pe strada...sunt oameni care au masini de sute de cai si nu merg cu mai mult de 80 .

 

PS: vorbeam d p d v financiar

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere masinile care s-au pus in discutie, partea financiara nu cred ca ridica mari probleme :)

 

Cel mai bine ar fi inainte de a te decide sa mergi la cateva drive-teste cu masinile mai sus amintite de tine, eventual include si 2 motorizari benzina sa faci comparatie. Vezi cum simti masina pe sosea, cum te potrivesti cu ea si ea cu tine, apoi ia decizia potrivita. :blink:

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mda, felicitari pt. reusita (ma refer la examen), eu te sfatuiesc ca si mai multi de pe aici sa iti iei pentru inceput o masina cu cai mai putini, pana intr-o 100, tentatia de a da blana si a fi in fata tuturor este mare la varsta si mai ales la inexperienta ta in privinta sofatului. Daca totusi nu vrei o alta marca cu motorizare mica, ia un BMW 316 sau 318 momentan, ca sa nu iti faci griji ca nu mai ai carburant prin serpentinele de pe Dealu Negru, sau pe autostrada Soarelui (poate chiar in oras!). Am destule cunostinte cu bani destui care nu s-au aruncat la masini cu multi cai putere, si am si cunostinte care la doua saptamani si-au luat monstrii ai soselelor (gen Porsche) si la nici un an deja vrea sa il vanda!

 

 

Oricum adevarata soferie dupa parerea mea este atunci cand constientizezi ca nu esti singur pe drum, ca mai sunt si alti participanti la trafic, si reusesti sa ii feresti si pe ei nu numai pe tine din situatii limita!

 

Peace!

Link to comment
Share on other sites

Mda, felicitari pt. reusita (ma refer la examen), eu te sfatuiesc ca si mai multi de pe aici sa iti iei pentru inceput o masina cu cai mai putini, pana intr-o 100, tentatia de a da blana si a fi in fata tuturor este mare la varsta si mai ales la inexperienta ta in privinta sofatului. Daca totusi nu vrei o alta marca cu motorizare mica, ia un BMW 316 sau 318 momentan, ca sa nu iti faci griji ca nu mai ai carburant prin serpentinele de pe Dealu Negru, sau pe autostrada Soarelui (poate chiar in oras!).

303890[/snapback]

 

Chestia asta cu masini pana in 100 de cai e putin probabil sa prinda la incepatori. Ei vor realiza acest aspect dupa ceva ani de condus.

 

Masinile puse in discutie sunt destul de rapide si pentru un experimentat dar pentru un incepator.

 

Recomand 320ci

Link to comment
Share on other sites

bai cristi, dar de ce nu te duci tu sa faci un testdrive? eu imi mentin parerea ca M e prea mult pt tine...plus ca sa fim seriosi...o sa te ia lumea la misto cu pustan cordit cu carnet de 1 luna si m3....eu as merge pe 330d...dar sincer iti spun ca biturbou ala de pe 335d...imi ia mintile....sfatul meu e sa faci un test cu 335d si daca crezi cal poti stapani. (dar sa fii sincer cu tine ca e viata ta in joc...)...sau un 330i dar nu 335 ca ala iara e cam prea tare...

 

orice masina ai alege...coupeu e o masina superba...

Link to comment
Share on other sites

Daca citeai bine topicul el nu s-a referit la nici un M. M-ul a intervenit in discutie ca o ironie din partea lui Bavaria.

 

In alta ordine de idei ce conteaza ce spune lumea? Pana si pe forumul asta sunt destui care vor crapa de invidie ca un pusti de 18 ani va avea de la parinti o masina de 60 000 de euro asa ca nu eu in locul lui nu mi-as forma o parere dupa lume ci dupa parerile obiective.

 

Si daca are la 20 de ani 335i tot vor spune multi "ia uite-l si p-asta i-a luat tasu masina bla bla bla. Eu la varsta mea munceam..." Pana la urma fiecare are propriul destin, daca parintii lui isi permit sa-i cumpere o masina scumpa e treaba lui.

 

Iar cei care stau sa catalogheze pe cineva dupa masina pe care o are si dupa faptul ca i-au luat-o parintii sunt in mod sigur macinati de frustrari.

Normal este sa apreciezi un om dupa fapte, caracter, inteligenta nu dupa masina pe care o are.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.