Jump to content

Help,sa blocat usa la e30


bogdyy

Recommended Posts

Salut,la e30-ul meu acum vreo 5 saptamani am avut surpriza intr-o dimineata cand sa plec sa nu mai pot deschide usa,ea se descuia usor dar cand trageam de clapeta nimic,am desfacut panoul si am avut surpriza placuta sa a-si revina,am pus alea la loc(binenteles la loc exact cum a fost nu sa mai pus,clipsuri,etc) si timp de 5 saptamani a fost ok,acum cateva zile iar aceiasi surpriza si dupa ce o descui trebuie sa o lovesc cu pumnul langa clapeta si in acelasi timp sa trag de clapeta si se deschide si dupa ce ma urc in masina trebuie sa lovesc usa puternik de cateva ori ca sa se inchida,ca sa prinda ''carligul'' ala,de la ce ar putea fi,ca e.....rusinos si enervant si mai ales ca sa pus si timpul asta nasol,a-si vrea niste pareri,salut.
Link to comment
Share on other sites

Unge-i mecanismele cu o vaselina subtire...eventual calda...sa intre peste tot...are niste gauri lateral, deasupra inchizatorului, cu uncapac din cauciuc sau plastic...pe acolo introdu...dar asta-i metoda fara demontare :blink:...daca ai timp, demonteaza pe acolo...nu cred ca-i greu...eu am demontat la E34...nu e laborioasa operatia...mie nu-mi mergea motorasul de la inchidere...si am scos totul de pe acolo...

Succes...revin cu fot de e34 daca vrei...nu cred ca e deosebire mare intre e34 si e30...

Link to comment
Share on other sites

Salut IUliane,da asta a-si dori sa fac cu un betisor lung sau cu o sarma si in cap cu veselina,de desfacut dumnezeule...sunt asa stranse suruburile alea incat a-ti trebuie o surubeltina cu gaura in maner laterala si sa bagi o tija de metal prin maner ca sa ai forta mai multa ca alfel cu o surubelnita simpla nu se poate e groaznic,nu inteleg de ce vine problema dupa problema la masina asta,fie ele mai mari ,fie ele mai mici,parka sunt blestemat........nu vreau viteza de la ea,nu vreau forja,vreau doar sa mearga,sa mai ma bucur de ea.......
Link to comment
Share on other sites

Sa ai parte de masina fara probleme...si eu la fel am zis, ca nu vreau viteza...si pana acum, in luna trecuta, au intrat doi in mine :) ...cum iti e scris sa se intample...asa se va intampla...cat priveste micile probleme...se rezolva...asa se naste si o legatura stransa cu masina...daca rezolvi problemele cu mana ta...eu stiu ce conexiune am avut cu E28-ul anterior....

Poti sa imprastii vaelina calda amestecata cu ulei sau direct ulei si cu o seringa...sau sa demontezi pe acolo...nu e greu...cum am mai specificat, trebuie numai sa gasesti o zi frumoasa in care sa-ti bata soarele in portiera, sa vezi pe acolo...si sa stai in tricou cu maneca scurta...ca o sa te murdaresti pana la coate...tot bagand mana in usa...

Succes...mai intai incearca varianta cu ulei (de preferat ulei de arma sau pt mecanisme fine) si cu o seringa de 20ml cu un prelungitor dintr-un furtunas in varf...nu apesi pistonul seringii, ci apesi pe corpul seringii ca sa picuri in interior... :blink:

Succes si astept vesti bune....

Link to comment
Share on other sites

Salut Iuliane astazi am desfacut panoul si am uns mecanismele acelea toate cu mult...ulei,diferenta este ca se inchuie mai usor si se deschide dar tot mai face figuri asa....adika cand o deschid cu cheia si trag de clapeta nu merge o mai inchid odata din cheie si o deschid din nou trag de clapeta merge,nu face mereu treaba asta dar mai are momente,nu stiu ce sa zik....e nasol ca se incapataneaza si nu imi da pace.......se mai fisura si toba.....ce pot sa mai spun,daca mai face asa....cred ca trebuie mecanismul schimbat.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu merge cu frumosul...scoate mecanismul afara...la e34 trebuie scoasa si partea de jos a sinei geamului...posibil si la e30 la fel...are un surub cruce sub chederul geamului, in partea de jos...trebuie sa scoti chederul din sina si o sa vezi surubul...apoi in partea de sus e agatata bucata aia de sina pe care doar ce ai desurubat-o...o scoti de acolo si ai acces liber la mecanism...vezi ca pe usa, in lateral, las e34 ai un surub mascat sub chederul depe fata interioara a portierei..poate ai si tu surubul ala...si mai ai o tija care comunica intre mecanism si manerul clapetei,,,cu un plastic intre tija si mecanism...posibil ca acelk plastic sa nu fie fixat cum trebuie...il rotesti pana vine la o pozitie in care permite tijei sa mearga bine in mecanism...

Iar am obosit scriind...daca erai prin zona...pana acum era demontat si montat la loc... :blink:

Succes...

Link to comment
Share on other sites

Salut,da o mai las cateva zile sa vad cum se comporta acum are momente cand merge normal si are momente cand trebuie sa trag de clapeta un pic mai tare si se deschide,deocamdata avand in vedere ca e si timpul asta asa cum e a-si fi multumit sa se mentina la stadiul asta.....daca iar incepe sa nu se mai deschida deloc atunci trebuie luate masuri mai majore.....
Link to comment
Share on other sites

K...ma gandeam sa profiti de caldura de afara...o sa-ti para rau ca nu ai demontat-o la timp...parca te si vad..cu degetele inghetate, nasul rosu de frig :blink:...injurand de toate alea...dar tenace, desfacand la incuietoare... :)

Sau mai bine...las-o mai ca merge asa :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.