Jump to content

...s-a stins....


cipri wtc

Recommended Posts

de ceva timp avem becul check engine aprins...dupa vreo doua testere.... am schimbat ....filtrul aer, am pus alta benzina(acum doar carera 100),debitmetru,bujiile...pana am schimbat si valva PCV si furtunele ce intra in ea.poate o sa fiti vreodata in situatia mea si ati ajuns la capatrul rabdarii...Valva PCV. bmw e46,318 benzina!
Link to comment
Share on other sites

de ceva timp avem becul check engine aprins...dupa vreo doua testere.... am schimbat ....filtrul aer, am pus alta benzina(acum doar carera 100),debitmetru,bujiile...pana am schimbat si valva PCV si furtunele ce intra in ea.poate o sa fiti vreodata in situatia mea si ati ajuns la capatrul rabdarii...Valva PCV. bmw e46,318 benzina!

304025[/snapback]

 

 

Eu personal cred ca e de la debidmetru. Corecteaza-ma daca gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Deja e amuzant, e dialogul surzilor ! :)

Mai baieti, voi votati, dar de ce oare nu cititi despre ce este vorba ? :blink:

 

Daca ati fi citit ati fi vazut ca initiatorul topicului si-a rezolvat deja problema. El a deschis acest topic ca sa-i ajute pe altii care au o problema similara cu a lui.

Problema era de la valva PCV. Nicidecum de la debitmetru.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal cred ca e de la debidmetru. Corecteaza-ma daca gresesc.

304032[/snapback]

nu e de la debitmetru,am dat banii degeaba pe el.sa iti spun,dupa ce l am schimbat becul a ramas aprins,apoi am fost la tester...sa stins dar a aprut dupa 20 de km.am mai facut vre-o 3000 de km pana am schimbat valva pcv...apoi sa stins...din senin...sper sa nu se mai aprinda ca vand masina de draci

Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai rez intr-un final.Desi daca gaseai un tester ok ai fii rezolvat mai repede si mai ieftin.Dar asta e ..

304186[/snapback]

 

 

Nu este chiar asa.Un tester aftermarket nu poate interpreta corect anumite coduri BMW, este adevarat, insa codurile generice gen PXXXX le identifica corect.

O valva PVC nu poate fi identificata prin coduri OBD, este imposibil.Codurile respective vor indica amestec incorect, atata tot.

Este treaba celui care testeaza sa judece daca problema este datorata debitmetrului, sondei lambda, sau exista alte probleme.

 

Se gaseste soft pentru diagnoza pe orice sit de internet, un cablu si un laptop are oricine, ma mir de ce oare nu se inchid reprezentantele :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu este chiar asa.Un tester aftermarket nu poate interpreta corect anumite coduri BMW, este adevarat, insa codurile  generice gen PXXXX  le identifica corect.

O valva PVC nu poate fi identificata prin coduri OBD, este imposibil.Codurile respective vor indica amestec incorect, atata tot.

Este treaba celui care testeaza sa judece daca problema este datorata debitmetrului, sondei lambda, sau exista alte probleme.

 

Se gaseste soft pentru diagnoza pe orice sit de internet, un cablu si un laptop are oricine, ma mir de ce oare nu se inchid reprezentantele :blink:

304191[/snapback]

Foarte corect.

Daca ma luam dupa toti meseriasii la care am fost ,schimbam pompa benzina, nu stiu ce releu, sonde lambda, si cine mai stie ce ... ca sa ajung la debitmetru(in vara cei de la AB mi-au spus ca e pe duca, si din pacate au avut dreptate...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.