Jump to content

Recommended Posts

Salutare!

 

Am de putin timp un 316 din 1978. Eu sunt incepatoare la condus, asa ca nu prind cine stie ce viteza, dar masina oricum topaie pentru ca pe spate nu a mai ramas mare lucru din amortizoare.

 

Nu am acum bani de investit prea mult, asadar ar putea sa imi spuna cineva fie unde as putea sa le reconditionez pe actualele (orientativ un pret mi-ar fi de folos), fie ce amortizoare noi, rezonabile la pret, pot sa iau/ de unde/ la ce pret?

 

Multam anticipat.

Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles unele noi nu sunt foarte scumpe asa ca merita sa inecrci, mai ales ca nu va mai exista riscul sa iei niste amortizoare "la fel de bune"

32832[/snapback]

S-ar putea sa fie destul de scumpe,la mine la E30 au fost 1,5 mil bucata pe gaz dar am inteles ca cele pt modele mai vechi ar fi mai scumpe :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am de putin timp un 316 din 1978. Eu sunt incepatoare la condus, asa ca nu prind cine stie ce viteza, dar masina oricum topaie pentru ca pe spate nu a mai ramas mare lucru din amortizoare.

 

Nu am acum bani de investit prea mult, asadar ar putea sa imi spuna cineva fie unde as putea sa le reconditionez pe actualele (orientativ un pret mi-ar fi de folos), fie ce amortizoare noi, rezonabile la pret, pot sa iau/ de unde/ la ce pret?

 

Multam anticipat.

32682[/snapback]

 

 

uite cum fac eu: cer oferta de la 1-2 producatori /importatori de piese consacrati, apoi intreb aici daca pretul respectiv este ok. avantajul este ca de la augsburg, meteor, de ex., poti obtine pretul in urma unei intrebari pe mail, sau chiar la telefon. vezi datele de contact pe siturile lor. mi se pare o solutie civilizata pentru sec 21... sa ai la indemana talonul masinii.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multam de sfaturi.

 

Eu cele mai ieftine le-am gasit la 2,7 mil buc. Hmmm, cer prea mult daca intreb ce-i aia amortizor pe gaz? Adika daca nu e pe gaz cum e? Si care e diferenta?

33113[/snapback]

La amortizoarele cu gaz masina e mai rigida(adica o sa simti toate gropile :) )avantajul ar fi ca masina va sta mai bine pe viraje :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am avut amortizoare reincarcate cu ulei de fostul proprietar, pe 525i '82 si erau ok. Adica suspensia era destul de rigida, statea bine pe viraje, dar comportamentul putin diferit al amortizoarelor facea masina sa fuga in lateral cand treceam cu viteza mare (>100km/h) peste denivelari.

Din cate stiu reincarcarea a costat 300.000 / bucata acum doi ani.

 

Daca iti permiti si ai de gand sa tii masina, se merita sa iei amortizoare noi, chiar si la 3 mil

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.