Jump to content

Ar trebui sa se intample ceva?


Septaru

Recommended Posts

kennzeichenlicht = iluminarea numarului de inmatriculare

KĂźhlwasser prĂźfen = verificati lichidul de racire

betriebsanleitung = manualul de utilizare

 

Si ontopic:

Daca debitmetrul este ok si scoti mufa si, masina ar trebui sa mearga mai prost, dpdv al performantelor.

Daca merge mai bine dupa ce scoti mufa, inseamna ca debitmetrul este terminat.

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

kennzeichenlicht = iluminarea numarului de inmatriculare

KĂźhlwasser prĂźfen = verificati lichidul de racire

betriebsanleitung = manualul de utilizare

 

Si ontopic:

Daca debitmetrul este ok, daca scoti mufa si mergi, ar trebui sa mearga mai prost, dpdv al performantelor.

Daca merge mai bine dupa ce scoti mufa, inseamna ca debitmetrul este terminat.

307199[/snapback]

 

Apa este destula in radiator, sa fie prea multa ?

Manualul de utilizare ? de ce mi-ar afisa asta ?

Nu am incercat sa merg cu mufa scoasa.... am sa incerc si asa... sper sa nu fie busit ca trebuie sa imi vand si celalalt rinichi pentru masina asta.

Edited by Septaru
Link to comment
Share on other sites

Cand scot mufa de la debitmetru ar trebui sa se intample ceva ? Sa moara motorul sau ceva ? Eu cand o scot, nu se intampla nimic, cand o bag la loc, se tureaza un pic motorul, e ok ?

307158[/snapback]

 

 

Testul nu este relevant.Nu poti schimba o piesa numai dupa efectuarea acestui "test".

 

Debitmetrul este o piesa relativ fiabila, la multe BMW-uri, schimbarea lui facandu-se de multe ori la ureche.

 

Daca se tureaza e ok., deci debitmetru lucreaza. :)

307161[/snapback]

 

 

debitmetru, debitmetru, sonda lamda, ...mai sunt? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

:blink:

debitmetru...ba nu ma...e debitmetru...schimbul asta de replici mi-a adus aminte de Dl GOE.

ahaha

307348[/snapback]

 

Eu de DEBI....ceo fi el, am citit aici pe forum. Probabil ca nu am citit bine :)

Stiam ca-i zice Idle Air Control, da' ma rog, bine ca nu e vorba de ceva negru cu par! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
kennzeichenlicht = iluminarea numarului de inmatriculare

KĂźhlwasser prĂźfen = verificati lichidul de racire

betriebsanleitung = manualul de utilizare

 

Si ontopic:

Daca debitmetrul este ok si scoti mufa si, masina ar trebui sa mearga mai prost, dpdv al performantelor.

Daca merge mai bine dupa ce scoti mufa, inseamna ca debitmetrul este terminat.

307199[/snapback]

 

 

 

 

ok si daca scoti mufa de la debitmetru si masina nu are nuimica adika nu se intampla absolutr nimica cu motoru nu merge nici mai rau nici mai bine care e faza??? adika masina nu targe asa cum ar trebui sa traga si am scos mufa de la debitmetru si nu mi se pare ca merge mai bine dar nici mai rau ci la fel... am bagat mufa la loc si am plecat si la fel mergea ca si cu ea scoasa...am dat cu spray de contact si am bagat mufa si la fel... deci nu merge sau mai bine zis merge la fel cu orcare varianta.. scoasa nescoasa si curatata... ce ma sfatuiti????????

Link to comment
Share on other sites

Eu de DEBI....ceo fi el, am citit aici pe forum. Probabil ca nu am citit bine :)

Stiam ca-i zice Idle Air Control, da' ma rog, bine ca nu e vorba de ceva negru cu par! :blink:

307633[/snapback]

Air flow meter sau Mass air flow

 

Idle air control e altceva..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ok si daca scoti mufa de la debitmetru si masina nu are nuimica adika nu se intampla absolutr nimica cu motoru nu merge nici mai rau nici mai bine care e faza??? adika masina nu targe asa cum ar trebui sa traga si am scos mufa de la debitmetru si nu mi se pare ca merge mai bine dar nici mai rau ci la fel... am bagat mufa la loc si am plecat si la fel mergea ca si cu ea scoasa...am dat cu spray de contact si am bagat mufa si la fel... deci nu merge sau mai bine zis merge la fel  cu orcare varianta.. scoasa nescoasa si curatata... ce ma sfatuiti????????

312616[/snapback]

Daca motorul merge la fel cu mufa de la debitmetru scoasa inseamna ca debitmetrul e dus...

Merita insa sa faci si un test la AB pt ca totusi un debitmetrul costa ~ 300 euro, suma variand in functie de modelul masinii.

Link to comment
Share on other sites

Daca motorul merge la fel cu mufa de la debitmetru scoasa inseamna ca debitmetrul e dus...

Merita insa sa faci si un test la AB pt ca totusi un debitmetrul costa ~ 300 euro, suma variand in functie de modelul masinii.

312622[/snapback]

 

 

 

 

ok da eu is din cj... in fine...da am pus un debitmetru nou bosh adika am scos cipu ala care are si mufa la capat si lam pus ala nou si am pus mufa inapoi am cuplat alea 2 capete./..... si nu mi sa parut sa mearga mai bine.... pe cand la o sckoda cu debitmetru dus mergea naspa rau rau rau rau rau si cu debitmetru nou merge doamne fereste cum ,,, foarte bine deci o diferenta de la cer la pamant... la a mea nu e asa....am pus debitmetru nou si nu mergea deloc mai bine.......pe test imi spune daca e dus debitmetru sau nu????? masina merge da nu cum ar trebui.... asta e parerea mea ca ar trebui sa traga mai bine chiar daca arre 300 d mi d km......nu stiu....mai astept sfaturi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

normal daca scoti mufa la debitmetru masina ar trebui sa mearga mult mai prost....eu am uitat sa o pun odata si nu tragea cum trebuia ...parca se inneca asa.

 

cand mi-am dat seama si am pus-o inapoi totul a revenit la normal.

 

incearca sa cauti idle control valve sa o cureti si verifica si furtunele ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.