Jump to content

Alegere jante + cauciucuri BMW320d


mrk

Recommended Posts

Salut, sunt fericitul posesor al unui 320D E90 si l-am luat de la Bavaria fara jante de aliaj.

As vrea sa le schimb dar am cateva (mai multe dileme). Poate puteti sa imi dati niste sfaturei...

1. Cum afecteaza performanta daca trec de la 16" steel, la 17" aliaj ?

2. Dimensiunea gumelor..ma gandeam la un 225/45/R17 fata si un 255/40/R17 spate..dar nu stiu care sunt marimile recomandate de bmw prt. 17". Scrie ceva pe stalpul de la sofer..

3. Am vazut ca exista jante replica de BMW...oare merita ? Stiti ceva de calitate ? In afara de auto. bavaria (care nu raspund la tel. la piese nici morti) stiti pe altcineva sa vanda originale BMW ?

4.Ce parere aveti de cauciucurile astea run-flat ? Eu as vrea sa reununt la ele, dar nu stiu cum sa fac cu roata de rezerva...

 

Mihai.

Edited by mrk
Link to comment
Share on other sites

255 pe spate ??? Eu acum am 225 si pe fata si pe spate si nu stiu cum sa fac sa schimb cauciucurile. Daca nu ma insel masina avea cand am luato 195/55/16 si am trecut la 225/45/17. O sa incerc sa vad daca pot sa imi pun 215 in loc de 225. Se simte cam nasol la directie ... mi se pare ca trag mai greu de volan si nu cred ca doar mi se pare cred ca asa si este :blink:

 

Nu cred ca merita niste jante replica si nici de la BMW noi nu merita sa le cumperi decat daca vrei sa arunci asa niste bani aiurea .... Vorbeste cu cineva care face Germania sa iti aduca sau da aici un anunt pe forum ca vrei sa cumperi jante originale de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe E90 225/40/18 fata si 255/35/18 spate cu jante replica si nu am absolut nici o problema.Inainte aveam 225/55 sau 50/16 cu runflat si nu era nici o diferenta la confort ca si alea scuturau ca astea (si erau la fel de grele) in schimb cu astea pe 18' stau mult mai bine in curbe.Jantele nu le-am indoit niciodata dar circul destul de prudent pe drumurile nasoale.
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca pe e90 cu x drive exista dimensiunile specificate de tine si anume 225/45/17 et 34 pe fata si 255/40/17 et 37 pe spate ...cat despre jante replici o sa auzi multe parei , insa din punctul meu de vedere sunt Ok la pret/calitate!

cat despre anvelopele runflat eu te sfatuiesc sa renunti la ele si sa-ti achizitionezi un retrofit pt roata de rezerva oem...

Edited by benarcis
Link to comment
Share on other sites

Problema ca nu exista retrofit ptr E90,eu am apelat la un spray si compresor dar inca nu le-am folosit in 22.000km.

308934[/snapback]

 

 

De unde le-ai luat ? Ai un link . ceva ? Vreau si eu sa renunt la run-flat..ca sunt mai grele, scumpe, etc... Cred ca iarna o sa o fac in astea de steel...si o sa iau niste run flat de iarna (maine cred ca imi pun niste Dunlop Sport Winter M3)

 

Dar am mai si citit in multe locuri ca niste jante mari influenteaza destul de mult performanta la acceleratie (negativ) , desi in curbe va sta (probabil) mai bine..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Problema ca nu exista retrofit ptr E90,eu am apelat la un spray si compresor dar inca nu le-am folosit in 22.000km.

zilele astea imi cumpar si eu un set de anvelope insa nu run flat..sunt 28 de milioane plus ca acum 2 luni le-am schimbat pe alea normale...sunt prea scumpe in comparatie cu anvelopele traditionale si cum ai procedat tu voi proceda si eu,imi voi lua un spray in caz de pana sau ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ok.am exact aceeasi problema

am cauciucri iarna normale,seria 1 si nu am solutie pnt roata de rezerva

1.de unde pot lua janta de dimensiuni reduse rau sa incapa si sa nu ocupe loc

2.mai mult as merge pe compresor si solutie!dar de unde iau?ma ajuta cineva care poate a rezolvat astfel..merci mult!!

 

Problema ca nu exista retrofit ptr E90,eu am apelat la un spray si compresor dar inca nu le-am folosit in 22.000km.

zilele astea imi cumpar si eu un set de anvelope insa nu run flat..sunt 28 de milioane plus ca acum 2 luni le-am schimbat pe alea normale...sunt prea scumpe in comparatie cu anvelopele traditionale si cum ai procedat tu voi proceda si eu,imi voi lua un spray in caz de pana sau ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutare!

Sunt novice in ale BMW-ului, tocmai mi-am cumparat un E90 320d din Germania, in prag de iana cu jante/16 si anvelope 205/55/16 si sincer nu prea imi place!!!

Ce credeti este posibil sa montez 225/45/17 pe fata si 255/40/17 spate fara sa am probleme la directie(cu tras de volan...etc), inainte am avut Skoda 2 si cu anvelope 235/45/17 fata-spate esrau mici inconveniente la directie

Afecteaza cu ceva faptul ca as avea anvelope mai inguste pe fata si mai late pe spate atat timp cat fabricantul nu prevede asa ceva? cu toate ca am mai vazut si pe la altii ma gandesc sa nu am probleme...ce ma sfatuiti?

Link to comment
Share on other sites

mai, jentile sunt echilibrate si am bagat si azot in roti pt a fi mai usoare, initial nu mi-am dat seama ca merge greu directia la Skoda, decat dupa ce i-am luat jante si cauciucuri de iarna/16, se simte o diferenta semnificativa, servo-directia merge mult mai usor,

La BMW am jante pe 16" si as vrea sa-i pun /17 ma gandesc sa nu am probleme...oricum la BMW am avantajul ca pe fata am doar directia nu mai este si tractiunea ca la Skoda...

Ce pot sa spun este ca intre Skoda2 si BMW cu jante/16 dintre amandoua directia merge ceva mai usor la Skoda si suspensia nu zdruncina asa rau ca la BMW, in rest diferenta este astronomica de partea BMW-ului E90

Iar basmele cu motorul TEDEI ca ar consuma 4-5% sunt doar basme, Skoda mea niciodata nu a consumat sub 6,8-7 nici la drum , nici in oras fata de BMW 2.0d care este si steptronic si consuma 6-6,5 la drum si 7-8 in oras ca sa nu mai vorbim de moara cu ciocanele de sub capota Skodei care te face sa te bagi sub bord de rusine la semafor-ARO curat!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am un 320 e90 are jante pe 17 si anvelope 225/45 . jantele originale erau din aliaj pe 16. cum fac cu roata de rezerva? ca evident nu are cele pe 16 originale fiind runflat. am vazut ca cineva a scris ceva de retrofit? imi puteti da mai multe detalii despre asa ceva sau cum pot sa le achizitionez? sau vreo solutie pt rezerva. pana acum am 61000 km si nu am facut pana. iar ca si probleme am avut ceva la electromotor dar s-au reparat fiind in garantie. multmesc. o zi buna
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt fericitul posesor al unui 320D E90 si l-am luat de la Bavaria fara jante de aliaj.

As vrea sa le schimb dar am cateva (mai multe dileme). Poate puteti sa imi dati niste sfaturei...

1. Cum afecteaza performanta daca trec de la 16" steel, la 17" aliaj ?

2. Dimensiunea gumelor..ma gandeam la un 225/45/R17 fata si un 255/40/R17 spate..dar nu stiu care sunt marimile recomandate de bmw prt. 17". Scrie ceva pe stalpul de la sofer..

3. Am vazut ca exista jante replica de BMW...oare merita ? Stiti ceva de calitate ? In afara de auto. bavaria (care nu raspund la tel. la piese nici morti) stiti pe altcineva sa vanda originale BMW ?

4.Ce parere aveti de cauciucurile astea run-flat ? Eu as vrea sa reununt la ele, dar nu stiu cum sa fac cu roata de rezerva...

 

Mihai.

 

si eu am un e90...parerea mea :chiar daca nu sunt la fel de atragatoare incearca sa-ti achizitionezi jante originale, ebay.de ar fi o solutie sau la baieti ce aduc de afara nu neaparat noi , pot fi impecabile si de sunt putin folosite...iar in legatura cu anvelopele eu am de vara runflat,le-am schimbat in toamna si avand in vedere pretul lor pt iarna mi-am pus normale...si de ai avea roata de rezerva ti-ar trebui cric special care greu gasesti sa se potriveasca....insa poti folosi acel spray in caz de pana!unele masini de exemplu opel astra nou vine din fabrica fara roata de rezerva si cu cauciucuri normale insa au un fel de spray si ceva pompa ,in fine...eu am doua tuburi de spray luate de la mol cu 400 000 in caz ca voi avea probleme...am avut pana iemdiat dupa ce am pus anvelopele de iarna,am folosit sprayul si avand gaura de un deget ce era in anvelopa pot spune ca s-a descurcat destul de bine sprayul... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.