Jump to content

situatie la franare


Airhead

Recommended Posts

saluti,

cateodata, cand franez parca imi joaca volanul, parca scap de sub control masina. cei de la service BMW au zis ca este de la discurile de frana care nu ar mai fi chiar drepte si odata schimbate se duce si cu problema asta, dar mai vreau si alte pareri. efectul este ca la un ESP, dar si la viteze mai mici. am avut un 307 (vreau sa uit ca l-am avut) cu ESP si la o frana destul de violenta (120 km/h) a inceput masina sa tot traga stanga-dreapta, dar asta a fost singura data cand s-a intamplat, in schimb la E90 meu se intampla mai des, si la viteze mai mici, dar pe o perioada mai scurta, 5-10 secunde.

orice impresie conteaza.

merci.

Edited by danfoto
Link to comment
Share on other sites

Si a mea a avut problema asta cand a fost adusa din Germania. Schimbat discuri de frana cu Zimmerman perforate si gata, a disparut vibratia in volan ca prin minune. De atunci nu mai am probleme.

 

La fel i s-a intamplat si lui Barbie cand a adus coupe-ul...si el a schimbat primul lucru discurile ca erau ovalizate.

 

Cred ca e o problema la E46, vad cam multi cu defectul asta.

 

Cea mai plauzibila cauza mi se pare ca vara sunt discurile incinse rau si la o spalare de exemplu da cu jet cu apa rece pe ele si atunci se deformeaza suferind un proces de racire prea rapid.

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu aceeasi problema la un e46 si s-a rezolvat prin echilibrarea rotilor. Juca pedala de frana ceva de speriat inainte sa le echilibrez, volanul tremura de il scapam din mana. Ideea e sa se incerce intai solutia mai ieftina...

310575[/snapback]

 

Eu zic ca daca e un dezechilibru la roti sau la roata, vibreaza nu numai la franare dar si la rulare ( acum depinde si viteza cu care circuli). In schimb daca apare doar la franare , sigur este de la sist de frana: placute, disc.

 

Nu te contrazic cu varianta mai ieftina, in principiu trebuie luat in calcul toate variantele.

Edited by rupere2004
Link to comment
Share on other sites

cat au costat discurile astea Zimmerman?? si banuiesc ca ai schimbat si etrierii

310476[/snapback]

 

Sincer pretul nu-l mai stiu exact, pentru ca Barbie le-a schimbat. Cauta-l aici pe forum si da-i un pm.

 

Nu a trebuit sa schimbe si etrierii, se potriveste totul perfect :blink:

 

Sunt firme de tuning care aduc asemenea discuri pentru mai toate modelele. Pune o intrebare acolo direct mai bine. La masina ta s-ar putea sa difere pretul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.