Jump to content

la bmw 318 d distributia e?


kemy

Recommended Posts

depinde de an. dar cred ca e pe lant

311449[/snapback]

 

 

 

cand merge masina e normal sa se auda un sunet ca de lant.. bine c a are distributia pe lant masina mea care e un 320 d 2000, si cand merge pe langa sunetu motorului diesel se aude si un sunet asa ca d lant ca la otociclete sua nu stiu cum sa zic... orcum se aude lantu cred cu se invarte.. e normal...???

Link to comment
Share on other sites

E un motor diesel care nu e commonrail, daca nu ma insel, deci e destul de zgomotos fata de un diesel cu commonrail.

 

Cheia costa 6 mil la AB nu 300 euro.

313053[/snapback]

 

 

 

aha deci de asta are sunetu ca nu e comopnrail???deci e normal nu?? suna de sunat nui problema... mai astept opinii

Link to comment
Share on other sites

aha deci de asta are sunetu ca nu e comopnrail???deci e normal nu?? suna de sunat nui problema... mai astept opinii

313056[/snapback]

 

la mine nu se aude nici un sunte ciudat am un 318d din 2004 full se aude doar motoru si motoru se aude incet :blink:

Link to comment
Share on other sites

AB adica Automobile Bavaria...

 

Cu ce alte motoare compari suntetul motorului? :)

313061[/snapback]

 

deci mai au si alti prieteni masini pe disel si ultima data am facut comparatie cu un golf IV sin 2003 si se auzea mia incet al meu :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Motoarele diesel de pe VAG ( VW Audi Group) sunt foarte zgomotoase, si la fel pe Golf 4 nu au fost motoare commonrail.

 

Compara cu un 320d de 150 cp adica cu commonrail sau cu 525d, 530d E39 si vei vedea o mare diferenta.

313067[/snapback]

 

o sa incerc cu un 525d ca are un prieten :blink:

Link to comment
Share on other sites

de cad a venit iarna mult dintre posesorii de diesel sunt speriati de zgomotul mai puternic al motorului. este ceva normal datorita temperaturilor scazute, dar daca totusi sunetul mai zgomotos persista si dupa ce motorul se incalzeste corespunzator cea mai intalnita problema este cu racoardele flexibile care ar fi pe duca...
Link to comment
Share on other sites

de cad a venit iarna mult dintre posesorii de diesel sunt speriati de zgomotul mai puternic al motorului. este ceva normal datorita temperaturilor scazute, dar daca totusi sunetul mai zgomotos persista si dupa ce motorul se incalzeste corespunzator cea mai intalnita problema este cu racoardele flexibile care ar fi pe duca...

313071[/snapback]

 

 

 

 

adika?? poti da mai multe exoplicatii despre racordoarele flexibile??? dupa ce merge motoru sunetu nu e asa pronuntat.. scade din intensitatesi trepidatia scade si s aude asa mai spre benzina nu ticaitu ala de vw...oare niste aditivi in motorina care sa curete injectoarele nu ar fi binevenite??/ daca da imi dati niste sfaturi despre ce si cum sa bag sa mi le curete?/ merci

Link to comment
Share on other sites

adika?? poti da mai multe exoplicatii despre racordoarele flexibile??? dupa ce merge motoru sunetu nu e asa pronuntat.. scade din intensitatesi trepidatia scade si s aude asa mai spre benzina nu ticaitu ala de vw...oare niste aditivi in motorina care sa curete injectoarele nu ar fi binevenite??/ daca da imi dati niste sfaturi despre ce si cum sa bag sa mi le curete?/ merci

313082[/snapback]

 

poti sa folosest cu incredere functia "search" si vai gasi toate informatiile despre racoardele flexibile , inclusiv dimensiuni, cat costa, de unde se cumpara etc. etc.

cel mai bine iti dai seama daca sunt duse dupa sunetul motorului la turatii ridicate.. ar trebui sa fie mai violent, asemenea unei masini sport.

 

cat despre aditivi ... eu zic sa nu pui tot felu' de solutii dubioase in motorina. daca vrei sa cureti injectoarele sunt firme/serviceuri care seocupa cu acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

poti sa folosest cu incredere functia "search" si vai gasi toate informatiile despre racoardele flexibile , inclusiv dimensiuni, cat costa, de unde se cumpara etc. etc.

cel mai bine iti dai seama daca sunt duse dupa sunetul motorului la turatii ridicate.. ar trebui sa fie mai violent, asemenea unei masini sport.

 

cat despre aditivi ... eu zic sa nu pui tot felu' de solutii dubioase in motorina. daca vrei sa cureti injectoarele sunt firme/serviceuri care seocupa cu acest lucru.

313186[/snapback]

 

 

 

merci dar nu stiu de ce am nevoie... adika acolo imi arata nu stiu cate tipuri de racoarde flexibile dar eu habar nu am de care imi tre... masina mea e e 46 din 1999 decembrie 320d de 136 d cai....ma pot i ajuta?

Link to comment
Share on other sites

pai eu am spus ca asta ar fi una din problemele din cauza careia sunetul motorului este mai zgomotos. cam cu atat te pot ajuta. mai departe mergi la un service, vezi daca asta este intradevar problema, iar daca e asa cei de acolo iti vor da dimensiunile, te duci si le cumperi (costa intre 200 si 300 ron) si ei ti le sudeaza.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.