Jump to content

Tuning


lover1976

Recommended Posts

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu tunarea puterii motorului..E mai eficienta o resoftare sau montarea unei " cutiute " care se pune intre motor si calculatorul principal de la motor !!!!Multumesc anticipat !!!

312437[/snapback]

ce cutiuta ? :blink:

 

Man, ai multe optiuni in ceea ce priveste performance tuning. Turbo, injectoare, galerie de admisie, admisie, traseu evacuare, axe cu came sport...etc si in final chip tuning care presupune o resoftare cu alti parametrii a ECU-ului (engine control unit). Da search ca mai sunt topicuri pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

intre " cutiuta " si remapare, varianta a doua e mai recenta si se presupune a fi mai "safe" pt motor .

instalarea unui piggy-back ( cutiute ) are ca rezultat o modificare constanta a valorilor amestecului aer - carburant, in timp ce remaparea permite adaptarea acestor valori.

am avut ambele variante pe masini diferite, la cea cu power box a picat pompa de injectie, dar nu pot spune care a fost cauza. masina ( peug 607 2.2 hdi )avea aprox 180 000 km simface parte dintr-o categorie de masini nu tocmai fiabile.

la BMW softul este rescris, masina are 115 000 km si peste 25 000 de cand are facuta modificarea. deocamdata nu da semne ca ceva nu ar fi in regula.

oricum, chip tuning- ul este un risc pe care ti-l asumi, indiferent in ce forma este facut

daca te hotarasti, sfatul meu este sa mergi la cineva cu experienta, care sa iti poata arata alte masini facute de el. pe piata sunt probabil sute de 'tuneri " ... cauta pe forum si vei gasi cel putin 2 care au referinte si in care poti avea incredere.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Ti-l recomand cu incredere pe Daniel , PowerChip.ro , e si aici la noi pe forum !

 

Eu la el mi-am facut masina si sunt foarte multumit .

 

P.S. Despre ce masina e vb in cazul tau ?

312681[/snapback]

Despre un BMW 318 din luna a-IV-a 2004 cu 108000 km - reali...poti sa imi dai ceva sfaturi ca il am doar de 3 zile...inainte am avut un Volvo S40 cu 136 cp si se simte diferenta....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.