Jump to content

turbo pe 520?


NCR

Recommended Posts

da, un e34 din 91. sti daca a mai pus cineva, ca eu unu nu inteleg cum o sa traga ulei din baie la turbina, pentru ungere...

312931[/snapback]

Hamm din 91 ar trebui sa fie vanos dar nu prea conteaza asta, chestia e ca nu pui doar turbo, intercooler si restu matelor, trebuie sa faci din nou motorul. Arbore, pistoane...etc. deci in concluzie destul de multi bani.

Link to comment
Share on other sites

Pai la orice motor daca pui turbo si vrei ceva profi nu doar o joaca trebuie sa faci multe modificari...

 

Pistoanele nu le modifici ci cumperi altele.

Exista doua tipuri de pistoane, cele turnate adica intalnite pe marea majoritatate a masinilor si cele forjate, folosite mai ales pe astfel de masini datorita fiabilitatii si rezistentei lor.

Pretul celor forjate este foarte mare insa astfel de modificari clar nu sunt pentru oricine.

In cazul tau ar fi mult mai simplu sa schimbi motorul cu unul mai mare, de ex cel de 2500 24V...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Il poti face fara sa schimbi nimic in motor in afara de decompresie cu o presiune max. in turbo de 1,5 altfel ,,zboara" motorul!

Daca vrei neaparat turbo, cumpara un kit complet si nu din bucati, caci exista riscul sa investesti bani degeaba daca achizitionezi ceva nepotrivit. O asemenea operatiune ajunge undeva la 2500 euroi.

 

Bafta! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Postul original era din 2007, cred ca s-a renuntat la idee.va rog daca stie cineva o firma care se ocupa cu asa ceva la noi in tara si o lista de preturi cu manoperea si pret la turbo sau supercharger.

Momentan locuiesc si lucrez in danemarca, un logan nou costa 24000 euro, din cauza taxelor.eu nu am dreptul sa conduc decat autovehicule inmatriculate aici, deacea o sa iau ceva din tara ieftin si o sa investesc in el decat sa cumpar un e60 si sa plang apoi ca trebuie sa inmatriculez acea masina ca sa o pot scoate de sub sechestrul politiei.daca ma opresc si conduc masina cu numere straine au dreptul sa confiste masina.

Am vazut destule 525i si cu vanos si fara, in martie cel tarziu sunt in tara sa iau unul si pana la toamna o sa merg la nemti la un prieten sa schimb ce e de schimbat.germania e la 2 ore de mers de casa mea.decat un e39 din 2003 crapat de km, mai bine un e34 da pus la punct.am ales intre w202 c240 de la mercedes si bmw 5 series :525i.am mers si cu e 39 si e60, lux,electronica dar soferul nu prea mai are rolul de odinioara, el e condus de fier.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu cred ca nu sunt useri ce pot oferi informatii legate de acest subiect.Va rog un site, o adresa de mail, orice.Va multumesc pentru promtitudine.

La multi ani si un an nou gol, fara politicienii ce ne fura si ne mint, dar plin de sanatate si bucurii. :twoup:

Edited by traktor_cerber
Link to comment
Share on other sites

Sunt useri care si fac asa ceva pe aici dar omul este in Danemarca nu in Romania, lucrurile nu sunt asa de simple pe cum cred unii, daca esti in ro te invit sa vezi un motor de m5 e34 care va fi turbo si va fi montat pe e30, pe 2,0-24v nu se merita din punctul meu de vedere, ti-as recomanda un motor de m3 sau motor de m5 sa il punem pe masina ta si dupa ce nu te va mai multumi puterea lui il facem turbo, in felul asta lucrarea va putea fi efectuata mai repede decat daca am face un motor turbo, daca ai vazut puscariile alea de kituri turbo care costa in jur de 1200 euro ia-ti gandul de la ele ca nu lucrez cu asa ceva, daca vrei sa faci ceva care sa si tina iti trebuiesc ceva bani si sub 5000 euro nu vaom reusi sa iesim cu cheltuielile......daca esti interesat astept un semn de la tine ca sa stabilim o intalnire in care sa vii cu un avans de bani sa putem cumpara piesele si sa ne apucam de treaba......0723.77.67.67
Link to comment
Share on other sites

:twoup: .Multumesc de promtitudine.Nu e vorba de 2.0 ci de 2.5 m50b25tu si pe forum nu am citit nici un post legat de vreo modificare la acest tip de motor poate din cauza vanosului, dar pe alte site-uri straine de specialitate sunt tot felul de nebuni ce modifica.Nu cred ca am nevoie de nici o modoficare la acest motor, are destule resurse chiar daca e pe seria 5, dar daca ma incadram in vreo 8000 de euro ma apucam de cumparat.
Link to comment
Share on other sites

Traktor,stai putin ca nu inteleg doua lucruri:un logan nou costa 24000????pai pe ce atatia bani??care e pretul lui si ce taxa platesti la el?

Si inca un lucru:adica daca eu am o masina cu numere romanesti si vin la tine in vizita(ex)in danemarca,politia mi-o poate confisca?

Mai am o intrebare:tu de ce nu poti conduce o masina cu numere de romanica de ex,nu-ti da voie legea de acolo?de ce,dar la aia nu se gasesc masini cu alte numere decat cele daneze,sau n-ai acte acolo si-ti cer acte obligatoriu?

Te intreb pt ca nu am idee si nu sunt lamurit!

O zi buna! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Orice persoana cu acte de danemarca adica cpr-codul numeric personal, are dreptul de a conduce ce masina doreste timp de un an de la primirea acelui numar.Dupa un an legea te obliga sa conduci doar masini inmatriculate in danemarca, in caz contrar au dreptul sa confiste acel autoturism si o sa ilo recuperezi doar in urma platii unei amenzi care poate fi si 10000 euro plus inmatricularea care tot asa in functie de dotari, an, km, etc poate ajunge si la 20000 de euro lejer.Faza tare e ca poti plati in rate fparte mici ceva de genul 400 de euro pe an si daca dupa 4 ani sau mai mult vreau sa plec in tara nu ma obliga nimeni sa platesc restul de taxa pur si simplu o reinmatriculez in tara.Loganul sau orice alta masina mai noua si dotata cu ac, oglinzi, etc are taxe incredibile si totusi se cumpara pt ca au bani nenorocitii astia nu gluma, numai taxele lunare la stat sunt 40 la suta din venit. :twoup:

http://www.dba.dk/dacia-logan-15-dci-68/id-65968378/

asta are 175000km si costa 14000 euro.

http://www.dba.dk/bmw-x5-44-m-aut-aut-2010/id-69108127/

asta e mai elocvent x5 din 2010 doar 230000 de euro.

Edited by traktor_cerber
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.