Jump to content

filtru sport vs debitmetru


neoinstalatorul

Recommended Posts

Pai si daca nu-mi da putere in plus, e si mai scump decat unul OEM, de ce mi-as monta unul?

 

iti da ceva "viata" cand urci mai mult in turatii dar e nesemnificativ in mod evident si suplimentar consider ca ajuta la stricarea debitmetrului in timp... in trecut, modele mai vechi, debitmetrul se putea scoate si curata dar acum nu mai e posibil... si pana la urma debitmetrul e un senzor pentru care chiar si particulele micronice care trec de filtrul de aer pot crea probleme...

Nu poate nici strica debitmetrul si nici nu ajuta cu nimic ca putere.

http://www.knfilters.com/MAF/massair.htm

 

Cum ti-a explicat si Paul, nu s-a putut masura vreo crestere de putere reala.

 

Debitmetrul se poate scoate si se poate curata cu WD-40, am facut asta ca o masura de intretinere insa nu am vazut nici o diferenta before and after.

 

deci, daca faci curse si ai si chiptunning si serpisori poate ca merita si filtrul dar daca vrei doar sa fii ceva mai in vana mai bine lasa masina cum e... nu are rost doar schimbarea filtrului..

Asta suna ca povestea aia chiptuning + toba sport + filtru sport = ~80 cp.

 

In realitate nici "serpisorii" nu-ti dau putere, o evacuare completa iti poate da cuplu.

 

Iar cine are impresia ca face ceva la curse cu filtru sport si serpisori eu zic ca ar trebui sa se mai gandeasca.

Cresterile evidente de putere costa multi bani.

 

Unii nici macar nu se gandesc ca filtrele de aer conice sunt mai ales folosite pt motoare turbo custom nu asa pe orice motor.

 

Povestea de care vorbesti e reala in anumite conditii (de exemplu la un motor turbo unde cresterile potentiale sunt mult mai mari prin chiptunning)... pachetul Filtru de aer + serpisori e facut ca sa ai o scurgere mai buna a gazelor prin motor (aer si gaze esapament) si intradevar eficienta acestui pachet imbunatateste cuplul mai ales pe turatii superioare...

 

Suplimentar mentionez ca o crestere se poate masura pe dyno dar datorita erorii standard a aparatului in cauza e greu sa o consideri relevanta...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.