Jump to content

E 39 - E60


Ady 3

Recommended Posts

asa deci a mea care e din 04.2004 ce are in minus fata de varianta facelift care a aparut in 2007?

Niste detalii de design precum stopuri Celis+LED, faruri un pic modificate si alte maruntisuri. Parca si alte motoare, dar nu bag mana in foc.

 

 

Ontopic:

Daca ar fi sa aleg intr E39 si E60 l-as alege pe cel de-al doilea, pentru ca:

- are un design mai actual, desi controversat (necesita timp de acomodare, fiind un nou stil, foarte diferit de ceea ce a fost inainte)

- pierzi mult mai putin la revanzare, E39 fiind peste 2-3 ani o masina "veche" in acceptiunea multora (dar si obiectiv, prin numarul de ani vechime), existand deja dupa el inca o generatie, un facelift si foarte curand o noua generatie

- pe E60 sunt motoare mai performante.

 

Asta nu inseamna ca nu respect un E39 bine ingrijit, cu un motor serios.

 

 

Offtopic / flame / scandal / bataie:

Copil poti fi prin varsta sau prin gandire.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:blink: :) :)

 

Mie imi place E60 la nebunie si pe calea asta as dori sa-i multumesc oficial celui care mi-a "desenat" masina!

 

PS: Daca BMW mai continua linia clasica a E39/E46 etc...acum si-ar fi luat-o rau de tot in freza de la Audi si MB cu noile linii de design ale celor doua companii.

post-6002-1205389069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine e60.. chiar daca este foarte bun , este mai greu de inghitit, din cauza liniilor, fata de un e39 care te cucereste la prima vedere, nu spun ca avand banii necesari nu as lua un e60, dar ar trebui sa ma obisnuiesc cu el.... sa invat sa-mi placa.. poate mai usor sau mai greu, dar nu e ca la e39 care iti place din prima.. de aceea apare disputa asta... daca era un design reusit, toata lumea tacea si nu il critica pe Bangle... si toata lumea ridica in slavi e60 si din punct de vedere al designului... nu e urat, dar intre e39 si e60 2008 ar pierde... e60-u

Aveam e34 cand a aparut e39, mi-a parut un boom de imagine.

Adevarat cu liniile e60, dar crede-ma, dupa ce devii proprietarul acesteia incepi sa-ti cauti in lacasurile

memoriei prima impresie :blink:

Link to comment
Share on other sites

peperoni SST... de la e34 la e39 toti au aspirat spre un e39.. de la e39 la e60.. cine are e39 sanatos mai amana...

si la facelift.. la aceeasi capacitate cilindrica sunt 30-50 cp in plus..

 

Nu e chiar asa, E39 prefacelift nu arata chiar atat de bine.

Plus ca exista pasionati de un anumit model care nu-si schimba chiar atat de usor preferintele.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, ai dreptate :blink:

 

Imi place masina mea foarte mult insa daca mi-as permite un E60 dotat si cu o motorizare cel putin la fel de puternica, l-as lua fara sa clipesc.

Da...dar trebuie sa fi pregatit si de intretinere....

Link to comment
Share on other sites

Dupa unii nu merita sa sari :blink:

Exact!

 

Eu unul nu iubesc E60-ul pt ca e BMW sau pt ca e a mea, ci pt ca imi plac la nebunie masinile care imi dau acea satisfactie deplina cand le conduc, care imi dau acel fior cand le privesc si le ascult cum "torc", care se apropie cel mai mult de felul meu de a fi .

Link to comment
Share on other sites

asa deci a mea care e din 04.2004 ce are in minus fata de varianta facelift care a aparut in 2007?

 

Ontopic:

Daca ar fi sa aleg intr E39 si E60 l-as alege pe cel de-al doilea, pentru ca:

- are un design mai actual, desi controversat (necesita timp de acomodare, fiind un nou stil, foarte diferit de ceea ce a fost inainte)

 

 

hai sa fim seriosi... a aparut de vreo 4 ani deja :blink: de cata acomodare mai are nevoie? :)

pur si simplu nu e un design foarte reusit, unora le place, altora nu... daca era reusit nu comenta nimeni nimic (nu am auzit IN VIATA MEA pe cineva care sa spuna ceva de rau despre design-ul E39-ului). hai s-o lasam cu acomodarea si stilul foarte diferit si cu noutatea, ca nu mai e de ceva vreme noutate.

Edited by teddy
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai asta e ca design-ul cel mai reusit este acela care provoaca discutiile cele mai aprinse pe tema lui.

 

Un design banal nu va aduce niciodata discutii aprinse pe tema asta. E 39 are un design clasic, stil bavarez, nimic iesit din comun fata de ceea ce ne-a obisnuit BMW si...cam atat. Nu e deloc urat, dar nici nu te impresioneaza cu liniile sale de design ce se incadreaza clar si precis in tiparele bavareze.

 

Cand vezi insa un E60 iti provoaca ori un ranjet admirativ de pustan la pubertate (am vazut multe, chiar si dupa 4 ani de existenta a modelului), ori pur si simplu mimica omului mancator de lamai.

Un design bun e un design controversat.

Link to comment
Share on other sites

Nu este adevarat!

 

Exista masini foarte frumoase si deloc banale de care nu vei auzi vreodata ca sunt urate.

 

Un design bun este un design armonios, un design controversat arata ca exista loc de mai bine.

 

E39 poate nu te impresioneaza pe tine insa impresioneaza si a impresionat pe multa lume de cand a iesit pe piata.

 

E60-ul este frumos, mai ales daca are pachet M insa in varianta standard pare neterminat.

Link to comment
Share on other sites

Exista masini foarte frumoase si deloc banale de care nu vei auzi vreodata ca sunt urate.

 

Unde-s alea? Arata-mi mie una care nu a fost criticata !

 

Un design bun este un design armonios, un design controversat arata ca exista loc de mai bine.

 

Nu intotdeauna! Multe creatii de arta au fost controversate la timpul lor (Salvador Dali, DaVinci, etc)!

Link to comment
Share on other sites

:blink: :) :)

 

Mie imi place E60 la nebunie si pe calea asta as dori sa-i multumesc oficial celui care mi-a "desenat" masina!

 

PS: Daca BMW mai continua linia clasica a E39/E46 etc...acum si-ar fi luat-o rau de tot in freza de la Audi si MB cu noile linii de design ale celor doua companii.

 

 

Hmmm, adica ceea ce vrei tu sa spui este ca datorita fermecatorului design al e60-ului bmw-ul tine piept Audi-ului. Mda lol. Mai gandeste-te.

Eu zic ca e exact invers: datorita noilor modele bmw au crescut atat de mult vanzarile audi-ului.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, adica ceea ce vrei tu sa spui este ca datorita fermecatorului design al e60-ului bmw-ul tine piept Audi-ului. Mda lol. Mai gandeste-te.

Eu zic ca e exact invers: datorita noilor modele bmw au crescut atat de mult vanzarile audi-ului.

 

Stimabile, asemenea pareri nu sunt prea bine vazute pe un forum BMW... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, adica ceea ce vrei tu sa spui este ca datorita fermecatorului design al e60-ului bmw-ul tine piept Audi-ului. Mda lol. Mai gandeste-te.

Eu zic ca e exact invers: datorita noilor modele bmw au crescut atat de mult vanzarile audi-ului.

 

Stimabile, asemenea pareri nu sunt prea bine vazute pe un forum BMW... :)

 

Mda stiu, nici pe mine nu ma incanta ca trebuie sa recunosc lucruri de genul acesta doar ca am fost foarte amuzat de parerea lui enachetiberiu. :)

 

In fine, vezi ca au inceput deja sa apara poze cu audi pe acest topic. Asta nu imi place. :blink:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.