Jump to content

Raspuns acceleratie intarziat


Recommended Posts

salut oameni. Uite acuma stau pe youtube si ma uit la filme si miam dat seama ca masina mea nu se tureaza cum se tureaza un 320 e46 normal. Adika stiu ca masina mea nu trage ca are multi km ca nu stiu dar mi se pare ca a tundci cand o accelerez de p e loc adfika pur si simplu apas pedala nu parca raspunde greu la comanda adika ceva o retine nu e instant sau nici macar aproape instant raspunsu la comanda. La vechea mea masina imedat raspundea la acceleratie adika era foarte sensibila si din ce am vazut din filme si la astia. La voi cum e? Si ce ar putea fi lamine problema de o retine asa? poate de aia nu trage masian ca tot am sentimentru asta ca nu trage...please help
Link to comment
Share on other sites

pai cam asa se comporta masina mea dupa ce i-a pikat debitmetru. dupa ce l-am schimbat.....alta viatza! se poate ca ai aceeasi problema pe care am avut-o eu.

 

de regula in filmulete de genul: "m-am postat si io pe u tube" baietii aia nu prea au masini normale.

mai nu credc a au masini anormale.Is ele normale. Orcum ce am obs e ca accelerez pe loc si parca urca greu parca ceva retine motoru sa se tureze si parca intrerupe asa un pic nu stiu cum sa explic. apas pedala si urca greu nu instant si parca da de ceva nu stiu, orcum are cam 2 zmucituri. Nu stiu cum sa explic. sa fioe debitmetru? si cand merg cu masina asa fidnut cu pedala parca uneori mai areintreriupere da asa finuta de abia o simti si intra in frana de motor. adika chestia asta e asa pt o zecime d sec foarte rapid si nu iti dai seama decat daca are ceva sau esti paranoic. Orcum astept pareri> la cealalt amasina am patit asa ca era mufa de la acceleratie naspa si nu facea bine conact si am dat cu spray si a curatat si a mers ok perfect nu ma ca la aia facea rau de tot si nu mergea. la asta ata ata are , raspuns tarziu un [pic si parca urca greu si parca coboara si greu din trure si cand o accelerez parca sacadeaza asa sa ma exprim dar sub 2 mi d ture. nu stiu mai acveti pareri?????

Link to comment
Share on other sites

m-am referit la masini ca nu-s normale in sensul ca e posibil sa aiba ceva cipuri sau ce stiu eu ceva umblat la motor. problemele care le-am avut eu cand mi-a picat debitmetrul erau: nu mai avea acelasi demaraj si ma rugam de ea sa i-a viteza, nu mai fugea la fel, se tura mai mult si mai greu, imi pare mie sau consuma cu mult mai mult, raspundea mai greu la pedala.....treaba cu paranoia cred ca mai toti proprietarii de bmw il au la un anumit moment odata cu trecerea timpului :blink:
Link to comment
Share on other sites

m-am referit la masini ca nu-s normale in sensul ca e posibil sa aiba ceva cipuri sau ce stiu eu ceva umblat la motor. problemele care le-am avut eu cand mi-a picat debitmetrul erau: nu mai avea acelasi demaraj si ma rugam de ea sa i-a viteza, nu mai fugea la fel, se tura mai mult si mai greu, imi pare mie sau consuma cu mult mai mult, raspundea mai greu la pedala.....treaba cu paranoia cred ca mai toti proprietarii de bmw il au la un anumit moment odata cu trecerea timpului :blink:

 

 

:)))))mai nu stiu. e relativ tot sa sti. o sa merg cu ea la un tester sa vada cineva ce se intampla cu masina si sa vada si turbina ce presiune scoate si compozitia aer motorina daca e ok. dacaa leas ok atunci nu stiu. presupun ca asa ai identificat si tu nu cu testeru? si lamine se tureaza mai greu parca si urca in turatie aiurea adika trage da dupa 2 si ceva d ture. daca i dau a doua la si masina este la 1500 de ture abia daca merge si astept ceva sa ia demaraj. daca e si un pic de deal nu merge. tre sai dau prima treapta si p urma a doua la 300 d ture. no nu stiu. si parca s tureaza mai greu dar d mers merge ok dupa xce o turez dar u cum ar trebui.. mai ai vreun sfat?

Link to comment
Share on other sites

dupa ce trageam de ea sa i-a viteza ..mergea dunga pe autobanda dar parca nu la fel...un lucru era sigur: mergea mult mai turata. eu am indentificat problema la reprezantanta.au bagat-o pe tester si asta a fost tot. parerea mea e ca toata lumea ar trebui sa mearga la reprezentanta cand are o probleama tehnica. decat sa mergi la "cunoscatori" si pe urma daca se intampla sa dea gres si sa iti rupa buzunarul repararea "reparatiilor" mai bine te duci din prima unde trebuie chiar daca e mai scump.in fond performanta se plateste.doar nu ai dacie sau cielo :blink:

 

in deal....nici vorba sa mai traga...mergea de parca o impingeam....

Edited by neoinstalatorul
Link to comment
Share on other sites

dupa ce trageam de ea sa i-a viteza ..mergea dunga pe autobanda dar parca nu la fel...un lucru era sigur: mergea mult mai turata. eu am indentificat problema la reprezantanta.au bagat-o pe tester si asta a fost tot. parerea mea e ca toata lumea ar trebui sa mearga la reprezentanta cand are o probleama tehnica. decat sa mergi la "cunoscatori" si pe urma daca se intampla sa dea gres si sa iti rupa buzunarul repararea "reparatiilor" mai bine te duci din prima unde trebuie chiar daca e mai scump.in fond performanta se plateste.doar nu ai dacie sau cielo :blink:

 

in deal....nici vorba sa mai traga...mergea de parca o impingeam....

 

 

 

am sa merg omule la reprezentanta sa vada baietii care e problema. ca asa e si lamine. si tu de unde ai luat debitmetru si cu cat? ai luat numa senzoRU SAU si Corpu? si tu leai pus sau aia dela bmw? si tre resoftat adika stat fara baterie 5 minute sa se reseteze? merci mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.