Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Ce solutie cu protectie folosesti? Si eu am piele neagra si se incinge groaznic

 

Eu o folosesc pe cea de la BMW. Are in ea protectie la UV si pot sa o las in soare si la 40de grade si ma urc in ea fara prea mari probleme. Muult mai tare ma ard plasticele de la usi daca vreau sa stau cu mana pe ele.

 

Nu stiu exact cum se cheama dar e ceva de genul BMW Leather Care. Gasesti la reprezentanta. E cam 1.2mil flaconul cu 2 sau 3 bureti in cutie. Mie mi-a ajuns vreo2 ani si o dau pe tot ce are piele cam odata la 6 luni

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am piele gri ( Dakota Grey Leather ) si masina are culoarea neagra ( Black Sapphire )

Lasata in soare, nu se incinge asa de mult pielea cat se inginge volanul si plasticele inconjuratoare. Apare un usor disconfort termic atunci cand te asezi, dar nu este ceva de nesuportat. :good:

Pielea nu am tratat-o cu nimic ( inca ) .

Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu acum. Am aceeasi piele Dakota Gray si nu se incinge exagerat de mult (masina sta zilnic in soare pana la ora 15). Iar ca sa iti "inghete" madularele e destul sa treaca 10 minute cu clima pe 20 de grade.
Link to comment
Share on other sites

Mie pe HIGH nu mi s-a parut cine stie ce rece. Probabil vaporizatorul inca nu apucase sa se raceasca destul.

Il tin doar pe treapta 3-4 si 20 de grade. Dupa 10 minute simt nevoia ori sa-l dau mai incet, ori sa cresc temperatura. Si chiar sunt "rau" de caldura. :)

Link to comment
Share on other sites

Cosmin, o intrebare ref. la clima :

Tie cum iti baga fluxul de aer la picioare? Mie mi se pare ca este zona in care fluxul de aer vine cel mai incet. La inceput nici macar nu l-am sesizat. Am mai umblat prin setari, dar fata de cum vine prin gurile de aerisire din bord, este foarte anemic... <_<

Link to comment
Share on other sites

Cosmin, o intrebare ref. la clima :

Tie cum iti baga fluxul de aer la picioare? Mie mi se pare ca este zona in care fluxul de aer vine cel mai incet. La inceput nici macar nu l-am sesizat. Am mai umblat prin setari, dar fata de cum vine prin gurile de aerisire din bord, este foarte anemic... <_<

Mie mi se pare ca baga chiar foarte bine la picioare. La drum mai lung a trebuit sa reduc viteza ca-mi inghetau picioarele. O fi avand vreo legatura cu faptul ca ventilatia spre geam am setat-o pe minim?

 

Ca si termen de comparatie, la masinile grupului VAG e MULT mai slab fluxul de aer la picioare.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa achizitionez un 520d motorul de 177 din 2008. Automata sau manual? Circul 90% in oras. Diferenta de pret e destul de mare intre cele 2 cutii. Cam 2000 euro. Cum e ambreiajul la manuala?

 

Multumesc,

Adi

Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Am luat de curand cam aceeasi masina care o vrei si tu, dar manuala. Ambreiajul e fara cusur, as putea spune.

Dar daca circuli asa mult in oras, eu as lua direct automata. E o masina grea si "freci" cam mult ambreiajul in oras. Sa nici nu mai spun de comoditaea unei automate.

Depinde ce-ti doresti. Si eu imi doream automata, dar pentru mine erau mai importante culorile si dotarile decat cutia. In plus, eu circul cam 80% extraurban. :)

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa achizitionez un 520d motorul de 177 din 2008. Automata sau manual? Circul 90% in oras. Diferenta de pret e destul de mare intre cele 2 cutii. Cam 2000 euro. Cum e ambreiajul la manuala?

 

Multumesc,

Adi

 

automata.

Link to comment
Share on other sites

Wow, multumesc pentru interventii. Se pare ca parerea cu auto e in masa. :twitch:

 

Ca orice cumparator de second bugetul e limitat. Un lucru e cert nu pot sa le am pe toate. Cum spunea colegul "C_o_s_m_i_n" e o masina grea si are dreptate. Am avut Lexus IS 220D si culmea e clasa mai mica adica comparativ cu seria 3 dar greutate era de 1700kg. Din cate am citit 520d LCI e sub aceasta greutate. Cutia manuala in oras e un chin. Sotia are un Golf V DSG si e jucarie. Poti conduce 200km/zi in oras fara sa obosesti.

 

Ok, un lucru l-am lamurit, merg pe automata. Daca e sa fie automata atunci trebuie sa fie motorul de 177cai. N-am mers niciodata pe BMW automat de generatie noua. Ma rog a fost acum ceva timp un E46 2.0d automat, dar schimba f lent si nu mi-a placut. Trebuia sa planifici mult inainte de a intra in depasire. A, si un X5 2006 3.0d care nu m-a emotionat prea tare la cutie. Cum e cutia de la 520d LCI automata?

 

Adi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

salutare baieti.

vreau si eu sa achizitionez un bmw 520 din 2008 2009 si am gasit 2 masini care cat de cat mi se par mie okay ...dar sunt in dubii care din ele sa aleg

 

prima ar fi un bmw 520 din 10/2008 cu motorizarea de 166 de cai dar are noul facelift si schimbatorul joystick la pretul de 19500 euro + 1600 euro ma duce inmatriculea ( este euro 4 ) . Km 79800 si este de culoare alba

 

Iar a doua ar fi un bmw 520 din 05/2009 cu motorizarea aia noua de 177 cai la pretul de 18500 euro ( dar mi-a lasat-o in 17200 euro ) + 200 euro ma duce inmatricularea ( este euro 5) . KM are cam multicei . 137.000 km si este de culoare verde inchis metalizat

 

Acum sunt in dubii ? sa optez la una din 2008 cu mai putin km sau la una din 2009 cu mai multi km ? ca dotari difera foarte putin.

La cea din 2008 am pe ea : Dotari: Aer conditionat, Airbag, Trapa, Servodirectie, A.B.S., E.S.P., Senzori parcare, Senzori ploaie, Proiectoare, Faruri xenon, Inchidere centralizata, Sistem de alarma, Parbriz incalzit, Geamuri electrice, Oglinzi electrice, Sistem de navigatie, Computer bord, Pilot automat, Comenzi volan, Scaune incalzite, Jante aliaj, Cuplaj remorca, Filtru particule, Radio - cd

Diverse: Unic proprietar, Carte service, tapiserie piele; scaune confort; sistem navigatie professional; trapa actionata electric; senzori parcare fata-spate; scaune incalzite-electrice; scaune + volan cu memorii; volan sport multifunctional; sistem audio pro-logic7; jante aliaj 17; bi-xenon adaptiv; paket lumini interior; paket lumini exterior; ornamente mahon; dvd-cd-changer

 

 

 

 

La cea din 2009 am pe ea : Aer conditionat, Airbag, Servodirectie, A.B.S., E.S.P., A.S.R., Senzori parcare, Senzori ploaie, Proiectoare, Faruri xenon, Inchidere centralizata, Sistem de alarma, Geamuri electrice, Oglinzi electrice, Sistem de navigatie, Computer bord, Pilot automat, Comenzi volan, Scaune incalzite, Jante aliaj, Filtru particule, Radio - cd

Diverse: Carte service, bmw 520d euro5 177cp lether luxe pdc head-up display ; head-up display; bmw 520- 177 co euro 5 --05- 2009; scaune piele; navigatie; pilot automat; senzori parcare; clima automata bi-zona; radio-cd-magazie cd; senzori lumina; senzori ploaie; jante aluminiu 17''- anvelope bridgestone 6 mm; anvelope run-flat +senzori presiune pneuri; pachet full electric; scaune fata electrice; oglinzi heliomate; pachet "crom" volan reglabil; comenzi volan; directie asistata

 

 

Nu stiu daca aveam voie sa va dau linkurile directe sa va uitati si la poze. Chiar am nevoie de niste sfaturi.

Multumesc

Edited by FanBmw85
Link to comment
Share on other sites

adica la cea verde te referi din 2009 ? chiar daca are mai multi km ?

137.000 multi? :smile: E "numai buna".

Fii pe pace n-are probleme la km aia si nici n-o sa aiba curand. La ce optiuni are pe ea... cum spunea si Bala, face toti banii. Sa nu mai spun de HUD... :wub:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.