Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

eu mi-am dat cu parerea in cunostinta de cauza, pe scurt am avut 525 fab 2006 l-am tinut 2 ani, dupa care am zis sa fac economie si am adus din germania personal un 520 din 2008, l-am vandut intr-o luna de zile dupa ce l-am adus, ca acum sa am un 730

Si eu am dat E90-ul 320d tocmai pentru un motor cu 6 cilindri. Am vrut initial 535d, dar era peste bugetul meu. Insa sunt foarte multumit si de 525d. Sa stapanesti sanatos E65-ul!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, nu mi-ar displacea un 525d sau 530d si nici consumul nu m-ar deranja, dar sunt doua mari probleme

prima este ca din 2008-2009 sunt euro 4 si asta inseamna cel putin 1400euro in plus la taxa de prima inmatriculare fata de un 520d care este euro5 din anul ala.

doi impozitele foarte mari.Asa ca oricat mi-ar placea cu motor mai puternic, nu ma lasa buzunarul, mai ales ca si bani pe masina sunt destul de calculati.

Dar sa revenim, inteleg ca sunt ceva probleme comune dar nu foarte mari, mai ales ca probabil unele din ele le-au mai razolvat pe parcurs mai ales ca eu vreu masina din 2009 deci spre sfarsitul fabricatiei acestui model. Din cate stiu eu la orice marca la inceputul fabricatiei unei noi serii sunt mici probleme pe care pe parcurs le mai razolva.

 

 

Inca-odata va multumesc tuturor pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns si desi nu eram foarte indoit m-ati ajutat si m-am decis :)( dupa ce imi iese masina actuala din leasing,4 luni, schimb marca )imi iau un 520d din 2009.

Edited by Dannycris
Link to comment
Share on other sites

salut , vreau sa schimb volanul standard cu volan m , dar nu am gasit numai volane m de lci iar masina mea este e60 10/2004 .

merge pus volan de lci? dupa coduri am vazut ca nu se potrivesc , daca a schimbat cineva si stie exact astept un raspuns , mersi

 

edit: -pentru schimb de garnitura _chiulasa_ la e60 530d 10/2004 exista kit complect cu tot ce e nevoie sau este doar garnitura ? vreau sa schimb garnitura dar sa am toate piesele necesare sa nu mai astept dupa alte complicatii

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, am nevoie masina si m-am oprit la un E60 din 2010 (de fapt 2a parte a lui 2009) cu dotarile de mai jos:

BMW520d*08/2009*UNIC PROPRIETAR

INMATRICULATA RO 11/2011

NAVI MARE ULTIMA GENERATIE 3D NIGHT VISION

MULTIMEDIA/CD/MP3/DVD/VIDEO/TUNER TV

BMW ONLINE/INTERNET

BLUETOTH/TEL/SOS/USB

MEMORIE INT-COPIAZA CD/DVD

BI-XENON ADAPTIVE-FULL

SENZORI PARCARE/PLOAIE/LUM

JANTE SPOKE R 17

APARATORI ROTI F+S

DUBLU CLIMA/SIROCOU CU TELECOMANDA

SCAUNE EL.INCALZITE/REGLAJ PNEUMATIC

COMENZI VOCALE/PREIA TOATE FUNCTIILE MASINII

Cateva poze cu masina:

http://imageshack.us/photo/my-images/834/c214562251.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/18/c214562255.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/269/c214562258.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/685/c214562259.jpg

(am pus cu insert image dar scrie doar "posted image" si nu apare nimic)

 

Daca imi puteti spune ceva pareri legate de masina in cauza as fi foarte recunoscator, ca pret cere 18850 negociabil.

La ce ar trebui sa ma fiu atent, am inteles ca volanta ar putea fi problema ca tremura la plecarea de pe loc.

Altceva ce as putea vedea eu ar fi?

Bineinteles ca am sa merg si la service BMW sa fie verificata in amanunt.

Multumesc pt orice fel de sfaturi/critici. :)

Edited by Seth81
Link to comment
Share on other sites

din poze nu se vede night vision!

Nu se vede pentru ca nu are. :laugh:

Ce bine da in text cand apare cuvantul "FULL".

Oamenii stia habar n-au cate dotari poti sa inghesui pe un BMW...

De departe toate par la fel. Detaliile fac diferenta.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Multi isi pun problema impozitului la un e60.Oare aspectul intretinerii il iau in calcul ? Daca impozitul e o problema financiara pt. un astfel de model,ce va fi cand va trebui schimbat una alta ?

Nu era vorba despre E60 in special, ci motoare sub 2000cmc (1995cmc) vs sub 3000cmc (2993cmc), impozit care la primul sincer nu stiu cat este, dar sub 200lei/an, iar la al doilea aprox 2300lei fara bonificatie. E o diferenta destul de mare care ar putea fi repartizata catre combustibil/piese/detailing etc. Si la urma urmei de ce sa-i dai la stat? Plus ca omul vrea s-o ia neinmatriculata, fapt ce duce iar la o cheltuiala mai mare pentru motorul mai mare, alti bani dati aiurea la stat

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

iti spun cu toata sinceritatea , masina asta nu face mai mult de 15000! in primul rand este 2.0, nu este automat ,piele nu are , din poze nu se vede night vision!

Nu cred ca ai o viziune foarte clara asupra preturilor.In vecii vecilor nu ai cum sa gasesti un e60 din 2009 la 15000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit la fel. In final am luat n dvd de curatare, a mers de 3-4 ori in unitate, si am probat iar. Spre uimirea mea, a citit dvd-ul....dar il citea greu...si cand sa il dau afara nu a mai vrut sa il scoata. In final l-am scos. Sincer eu cred k trebuie curatata daca nu a mai fost folosita. 4 x e ok pt a le scrie, si incearca dvd+r si sa fie de calitate.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit la fel. In final am luat n dvd de curatare, a mers de 3-4 ori in unitate, si am probat iar. Spre uimirea mea, a citit dvd-ul....dar il citea greu...si cand sa il dau afara nu a mai vrut sa il scoata. In final l-am scos. Sincer eu cred k trebuie curatata daca nu a mai fost folosita. 4 x e ok pt a le scrie, si incearca dvd+r si sa fie de calitate.

Cred ca ai gresit topicul :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai gresit topicul :rolleyes:

 

Nu a gresit topicul..a scris pentru "SirVic" care a intrebat mai inainte:

 

Salut !

 

Mi-am cumparat si eu un 525d din 2008 si nu reusesc nicicum sa-i dau de cap la DVD-ul de navigatie. Am navigatie professional pe el si DVD-ul original din 2007 in el. As vrea sa am si eu harta Romaniei in el daca tot am navi, problema e ca nu gasesc niciunde o varianta pe care sa mi-o citeasca DVD-ul. Orice dvd bag in el inafara de cel original imi da "Please insert navigation DVD", am scris vreo 10 dvd-uri pana acuma cu diferite variante de iDrive pt E60 si nu merge nicicum.

Am comparat continutul dvd-ul original cu cele scrise de mine si sunt identice ca si format, deci nu-mi dau seama unde gresesc.

Sa fie hartile din 2011/2012 care le-am tras eu de pe net prea noi si nu stie softul de la navi sa le citeasca ?

Imi poate explica cineva unde gresesc?

 

Multumesc anticipat.

Am incercat 3 feluri de DVD-uri, traxdata, verbatim si TDK toate scrise la 4x cu nero si free easy burner si tot degeaba
Link to comment
Share on other sites

Oamenii ca tine , ai umplu pe samsari cu bani!!! ai auzit de cuvantu negociere?

Cred ca nu ma cunosti deloc.Cum i-ti permiti sa-ti dai cu presupusul despre mine.Stii tu de unde i-mi cumpar eu masinile ?.Ma uit la istoricul tau si-mi dau seama ca esti un alt retardat care se ascunde in spatele unui calculator.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi, in final am luat masina, am scos-o la 17500 in final, mult/putin cum o fi.

I-am facut toate testele la service BMW, a iesit totul ok, i-au schimbat nu stiu ce preincalizre pt motorina pt care era un buletin de service (nu era defect, dar a fost gratis).

Masina pana se comporta super OK, parca ar mai merge cativa cai (nu multi) ca sa fie perfecta.

Ceva sugestii pt un chiptuning SAFE fara prea multe riscuri?

Multumesc inca odata, se pare ca de acum incolo sunt de-al vostru asa ca be gentle ca sunt la inceput cu beemerele, venit de pe Honda Civic Sedan. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.