Jump to content

Sfaturi jante


skilled1901

Recommended Posts

consumul nu se va modifica simtitor, va ramane in zona cu care esti obisnuit

jantele si pneurile pe care vrei sa le pui pe masina se incadreaza in limitele date de producator, nu vor fi probleme

de cumparat e preferabil sa le iei de unde sunt mai ieftine si primesti garantie. Italia poate fi o varinata mai ieftine sau mai scumpa, depinde despre ce jante e vorba.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema consumului ar fi ultima care sa te preocupe. Daca ramai in IT, e Ok, daca te intorci in RO atunci grija ta majora ar trebui sa fie cat te tin in forma lor rotunda...

Nu cred ca se poate spune precis cu cat vei consuma mai mult, intervin in discutie aici profilurile pneurilor, presiunea din roti, felul drumurilor pe care le parcurgi...dar daca totusi insisti vei consuma POATE cu 0,3l mai mult/100KM.

Iar la intrebarea a doua raspunsul e da...

Link to comment
Share on other sites

daca iei 225/45/17 dimensiunea rotii nu se modifica, deci consumul nu se va modifica simtitor, vezi ca era un calculator de roti pe forum....

 

Consumul avea parca treaba cu latimea rotilor, nu cu diametrul.

In orice caz, consumul e ultima problema in cazul unor roti/jante/cauciucuri mai mari.

Edited by gbu
Link to comment
Share on other sites

1 la mana nu sunt jante sunt jante.

 

2 la mana unde iti consuma tie 6.4 masina ? Pe autostrada la 120 constant.......?

 

3 la mana mie un 320d e46 , inainte am avut pe 15 si acum am pe 17, 225/45 pe fata si 245/40 spate si nu prea simt la consum ...... probabil un 0.5l.

Link to comment
Share on other sites

consumul nu se va modifica simtitor, va ramane in zona cu care esti obisnuit

jantele si pneurile pe care vrei sa le pui pe masina se incadreaza in limitele date de producator, nu vor fi probleme

de cumparat e preferabil sa le iei de unde sunt mai ieftine si primesti garantie. Italia poate fi o varinata mai ieftine sau mai scumpa, depinde despre ce jante e vorba.

bafta

 

am un e90 si vreau si eu sa-mi schimb janele prin primavara cele actuale vreau sa le las pt iarna...reduce cumva performantele masinii niste jante care nu sunt originale?la bmw un set de jan te frumoase sunt in jur de 2000 euro ceea ce e enorm...ar influenta cu ceva performantele masinii avand in vedere ca eu conduc mai sportiv si am nevoie de capacitatea maxima de stabilitatea a masinii sa zic asa :blink:

niste jante care sunt facute pt bmw ar influenta cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

1 la mana nu sunt jante sunt jante.

 

2 la mana unde iti consuma tie 6.4 masina ? Pe autostrada la 120 constant.......?

 

3 la mana mie un 320d e46 , inainte am avut pe 15 si acum am pe 17, 225/45 pe fata si 245/40 spate si nu prea simt la consum ...... probabil un 0.5l.

De cand sunt in Italia am uitat gramatica limbii romane chiar daca in generala eram cel mai bun, scuze. Consumul mediu e intradevar 6,4/100km si am avut si mai mic, luand in considerare ca aici unde locuiesc nu e trafic mare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

si daca urca la 8 consumu tot i bine. cu 6,4 consum poti sa zici ca mergi gratis cu masina

zise Bebe ! si cre` ca stiu si de ce a zis asta :) :blink:

 

Nu numai el , si eu sunt de aceiasi parere ! Momentan am 320d si imi mananca 10 si urmeaza un 525i sau 530i care va consuma 16-17-18 minim , depinzand cum o calci.

 

Intradevar , cu un consum de 6.4 mergi gratis :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am tot un 318 d, dar fiindca o am de 2 ani si ceva am inceput sa ma obisnuiesc cu consumul asta mic si sa nu consider o problema banii de combustibil, automat am inceput sa ma gandesc ca atunci cand va fi sa o schimb o sa iau ceva cu motor de 3000 . Asta pana sapt trecuta cand am fost in germania si si-a cumparat tata un ml 270 din 2004, pe drum spre romania a luat cam 10 :blink: , atunci de fapt am realizat ce naspa e sa tot opresti la pompa ... Suntem norocosi cu masini si cu performante cel putin modeste dar si un consum de bun simt. mie imi ia cam 7.5 in oras hai 8 dar afara nu-mi ia. :) :) , la drum lung aproape ca urca acul :)
Link to comment
Share on other sites

Eu am tot un 318 d, dar fiindca o am de 2 ani si ceva am inceput sa ma obisnuiesc cu consumul asta mic si sa nu consider o problema banii de combustibil, automat am inceput sa ma gandesc ca atunci cand va fi sa o schimb o sa iau ceva cu motor de 3000 . Asta pana sapt trecuta cand am fost in germania si si-a cumparat tata un ml 270 din 2004, pe drum spre romania a luat cam 10 :blink: , atunci de fapt am realizat ce naspa e sa tot opresti la pompa ... Suntem norocosi cu masini si cu performante cel putin modeste dar si un consum de bun simt. mie imi ia cam 7.5 in oras hai 8 dar afara nu-mi ia. :) :) , la drum lung aproape ca urca acul :)

 

Asta probabil daca mergi cu 90-100 constant fara schimbari bruste de viteza.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca de la condus prea mult dacie au incept sa delireze in halu asta :)

M-am abtinut de la a zice asta.Desi am gandit-o si eu :) Nu de alta dar nu am o parere prea buna despre soferii de dacie.Am zis sa nu generalizez , nu de alta dar nici altii nu au parere buna despre soferii de bmw si am zis ca poate nu e corect din partea noastra sa judecam oamenii dupa ce masina conduc. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca de la condus prea mult dacie au incept sa delireze in halu asta :)

M-am abtinut de la a zice asta.Desi am gandit-o si eu :) Nu de alta dar nu am o parere prea buna despre soferii de dacie.Am zis sa nu generalizez , nu de alta dar nici altii nu au parere buna despre soferii de bmw si am zis ca poate nu e corect din partea noastra sa judecam oamenii dupa ce masina conduc. :blink:

 

Pai aia nu au o parere buna despre cei cu BMW fiindca asa isi inchipuie iei ca suntem , nu din fapte concrete . Eu am aceasta parere despre ei din ceea ce citesc pe net , ceea ce au scris eu cu mana lor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca de la condus prea mult dacie au incept sa delireze in halu asta :)

M-am abtinut de la a zice asta.Desi am gandit-o si eu :) Nu de alta dar nu am o parere prea buna despre soferii de dacie.Am zis sa nu generalizez , nu de alta dar nici altii nu au parere buna despre soferii de bmw si am zis ca poate nu e corect din partea noastra sa judecam oamenii dupa ce masina conduc. :blink:

 

Pai aia nu au o parere buna despre cei cu BMW fiindca asa isi inchipuie iei ca suntem , nu din fapte concrete . Eu am aceasta parere despre ei din ceea ce citesc pe net , ceea ce au scris eu cu mana lor.

cortect ! cu oarecare mici mari diferente .. ce au scris unii dintre ei :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.