Jump to content

Oglinda dreapta nu mai incalzeste


Recommended Posts

stie cineva daca sunt sigurantele diferite pt incalizrea oglinzilor (cea din dreapta fata de cea din stanga)

daca ma uit la panoul de sigurante vad una singura care se refera la incalzirea oglinzilor - si anume 25.

cum cea din stanga incalzeste, si cum alta siguranta legata de incalzirea oglinzilor nu observ, problema sa fie cumva de la fire?

stie cineva? poate nu vad eu bine pe panoul de sigurante....

http://img90.imageshack.us/img90/7323/sigurantegbtd3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pune un aparat de masura pe pinii oglinzii, precum si pe firele care vin in oglinda. Faci asta cu pinii desfacuti.

 

Edit: este o singura siguranta in panou pentru ambele oglinzi.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

atata vreme cat oglinda clar functioneaza (verificata in partea stanga) sigur este problema de la firele din oglinda. nu am nevoie de nici un aparat de masura sa imi dau seama ca nu vine nimic pe fire. oricum o sa verific si cu aparatul ca nu cumva sa fie de la mufele largite - desi este extrem de mica probabilitatea, tinand cont de cum arata mufele si de mondul in care au intrat pe pini.

speram sa fie 2 sigurante...

clar va trebui sa schimb firele... :blink:

mama lor de hoti nenoriciti. pana sa imi salte oglinzile originale nu aveam nici o pb.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

atata vreme cat oglinda clar functioneaza (verificata in partea stanga) sigur este problema de la firele din oglinda. nu am nevoie de nici un aparat de masura sa imi dau seama ca nu vine nimic pe fire. oricum o sa verific si cu aparatul ca nu cumva sa fie de la mufele largite - desi este extrem de mica probabilitatea, tinand cont de cum arata mufele si de mondul in care au intrat pe pini.

speram sa fie 2 sigurante...

clar va trebui sa schimb firele... :blink:

 

Scuze, nu am citit postul cu atentie.

 

Edit: Motorasul din oglinda functioneaza?

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

np

 

L.E. da man. functioneaza tot perfect mai putin incalzirea.(si motorasul si plierea electrica)

 

 

auzi cum activezi incalzirea oglinzilor? si cum se scoate oglinda afara? ca mie nu imi merge in lateral si vreau sa vad ce e inauntru si sincer habar nu am daca se incalzesc sau nu ca nu stiu de unde activez optiune aasta. merci

Link to comment
Share on other sites

Oglinzile sunt incalzite tot timpul,chiar daca sunt 40 de grade afara...

 

 

ok si cum dau jos oglinda? adika sticla banuiesc ca trebe data jos nu? cum fac?

apesi pe un colt in partea de jos si tragi din coltul diagonal opus... ies destul de simplu...

oricum ai face-o, sa tragi constant, nu brusc si cu grija... nu din laturi ci din colturi, caci se pot crapa, si atunci o sa descizi si tu un topic "caut oglinzi E46"...

dc esti din Buc, te rezolv imediat... eu le-am scos de nu stiu cate ori, pt ca imi faceau aceeasi figura ca si initiatorului topicului, nu se incalzea cea din dreapta... pe urma am vazut ca de la spalatorie si de la ceva lighioane care s-au bagat pe-acolo, contactele din corpul oglinzii erau oxidate... am dat cu spray de contacte si totul e ok acum.

Link to comment
Share on other sites

Oglinzile sunt incalzite tot timpul,chiar daca sunt 40 de grade afara...

 

 

ok si cum dau jos oglinda? adika sticla banuiesc ca trebe data jos nu? cum fac?

apesi pe un colt in partea de jos si tragi din coltul diagonal opus... ies destul de simplu...

oricum ai face-o, sa tragi constant, nu brusc si cu grija... nu din laturi ci din colturi, caci se pot crapa, si atunci o sa descizi si tu un topic "caut oglinzi E46"...

dc esti din Buc, te rezolv imediat... eu le-am scos de nu stiu cate ori, pt ca imi faceau aceeasi figura ca si initiatorului topicului, nu se incalzea cea din dreapta... pe urma am vazut ca de la spalatorie si de la ceva lighioane care s-au bagat pe-acolo, contactele din corpul oglinzii erau oxidate... am dat cu spray de contacte si totul e ok acum.

 

 

is din cj si no. las ka o sa incerc sa vad de ce nu merge in lateral. nu vrea si parca motorasu se aude mergand.... o sa incerc cum ziceti voi sa vad daca iese si sa cura pe acoolo. si inapoi trebe la fel nu? sa intre in toate clemele ca sa mearga calumea in toate unghiurile? merci

Link to comment
Share on other sites

o data ce ai scos una, o sa te lamuresti instant cum se pune la loc. si o sa o scoti apoi extrem de rpd. prima oara e mai greu :blink:

 

 

merci merci. sa vada zi daca iese. sper sa le fac s mearga in toate unghiurile ca merg naspa acuma......

Link to comment
Share on other sites

da pana la urma ce draq fac eu cu incalzirea...

ca tot nu mi-ati dat nici o solutie viabila...

verifica cu un aparat de masura firele de la oglinda si pana la mufa de la portiera-sau masoara intii in mufa de la portiera daca ai plus si minus-o sa-ti dai seama dupe culori care sant firele si in ce pini vin.

Link to comment
Share on other sites

stie cineva daca sunt sigurantele diferite pt incalizrea oglinzilor (cea din dreapta fata de cea din stanga)

daca ma uit la panoul de sigurante vad una singura care se refera la incalzirea oglinzilor - si anume 25.

io vad ca sigurantele pentru "outside mirrors" sunt 31 si 57

Link to comment
Share on other sites

Same problem la E39, cred ca sunt la fel.

 

Oglinda o dai jos cu orice folosit ca o parghie (in partea de jos a oglinzii) si apasat in partea de sus. Iti trebuie hotarare si curaj :) nu se crapa asa usor daca de ex surubelnita are cauciuc izolator/ carpa peste metal.

 

Problema poate fi cauzata de:

a) siguranta;

:blink: firele pana la oglinda;

c) oglinda;

 

Daca ai eliminat primele doua, problema e de la oglinda propriu-zisa, sistemul de conductori din ea poa' sa fie defectat. Da-o jos si verific-o la un electrician.

 

Solutia e simpla: oglinda noua, daca stie cineva alta solutie la asta, sa imi spuna si mie. mie asa mi-a spus electricianul.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

mai se pare ca lumea da sfaturi fara sa citeasca atent despre ce este vorba.

no offence...

 

sa ma repet. am 4 bucati oglinzi. toate merg folosind firele de la oglinda din stanga (adica toate se incalzesc) deci nici una dintre oglinzi nu are nici o problema. piciorusele de pe oricare dintre oglinzi nu au oxizi, deci permit transferul de curent prin ele.

firele de la oglinda din dreapta (din ansamblul oglinda exterioara) par ok. fara oxizi iar mufele intra bine pe lamele - se face contact bine.

celalalte sisteme care au legatura cu oglinzile functioneaza perfect - reglarea electrica si plierea electrica pe ambele oglinzi

clar nu ajunge curent prin ele. in acelasi timp nu exista vreo regula de a pune firele la oglinzi - de genul plus la plus, minus la minus. deoarece tot ceea ce se face este inchiderea unui circuit electric. astfel nu conteaza cum pui piciorusele pe oglinda.

similar nu vad sensul masurarii curentului la mufele din oglinda... clar NU ajunge nimic acolo. nu este nevoie de vreun aparat ca sa stiu asta - este destul de clar din ceea ce am zis mai sus.

 

acum sper ca este destul de clara problema si ca pe viitor nu mai dati sfaturi fara sa cititi exact ce sfat vi se cere.

multumesc.

 

@verssatu - ai dreptate... dar nu cumva sigurantele 31, 57 se refera la mecanismul din interiorul oglinzii? oricum le verific si pe alea.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

nu sunt al draq. cel putin nu aici pe acest topic.

am cerut un sfat. si primesc sfaturi pe langa de la oameni care nu citesc atent problema. si nu ma referam strict la tine @andrei27 asta nu se numeste frustrare - sau nu stii ce e aia frustrarea?

 

ma irita oamenii care dau sfaturi doar sa se afle in treaba. nu stii ce sfat sa dai - taci. nu te bagi aiurea. este de admirat dorinta unora de a ajuta dar este iritant sa iti spuna niste rezolvari aberante. cand eu am explicat clar problema si ce am incercat.

 

topicul aceste e deschis pt a primi ajutor nu pentru a posta unii care nu au ce face.

a intrebat cineva cum se da jos oglinda si apoi lumea a inceput sa discute despre acest lucru... cand problema este incalzirea unei oglinzi, nicidecum modul ei de demontare

 

intelegi acu? te-ai suparat aiurea @andrei27 eu am o problema si sincer ma enervez cand vad ca oamenii raspund pe langa. poate am reactionat prea dur. mea culpa.

da tre sa rezolv problema...

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.