Jump to content

e bun valvoline max llife pt bmw


nelut

Recommended Posts

Valvoline MaxLife 10W40

 

 

 

 

 

MaxLife este un ulei de motor semi-sintetic in special formulat pentru motoarele uzate care au depasit 100.000 km. Este un ulei destul de unic. Contine pachete de aditivi speciale pentru prelungirea si conservarea motoareleor uzate. Are o gama larga de aprobari de la cei mai mari fabricanti de autoturisme, de asemenea se poate folosi in regim de Heavy Duty petru conditii extreme precum temperatura, praf, noroi unde este necesar un ulei cu aditivi de prezervare foarte stabili.

-Este special recomandat pentru masinile cu consum anormal (ardere) de ulei.

-Ajuta la reducearea consumului de ulei.

-Ajuta la previnearea scurgerilor prin protectia superioara a garniturilor si pieselor mobile uzate.

-Restaureaza semeringurile prevening pierderea de ulei.

-Este benefic pentru motoarele noi cit si pentru cele uzate.

 

 

 

 

 

 

Calificative si Aprobari

 

 

Diesel/Benzina, API CI-4, CH-4, and Global DHD-1. API SM/SL, ACEA, B2, B3, A1, A3, A4, ILSAC GF-1, GF-2, API SJ, SH, SG, Mack EO-M Plus Caterpillar, Detroit Diesel International si alte motoare diesel internationale.

 

 

 

 

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca BMW recomanda Castrol, nu conteaza cat costa, Castrol bagi! Asta doar daca nu vrei sa ai probleme la linie, cuzineti si tacheti hidraulici. Tu alegi! :blink:

 

PS. Eu am 400000km la bord si tot Castrol bag... Faci cum crezi.

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

Valvoline MaxLife 10W40

 

 

 

 

 

MaxLife este un ulei de motor semi-sintetic in special formulat pentru motoarele uzate care au depasit 100.000 km. Este un ulei destul de unic. Contine pachete de aditivi speciale pentru prelungirea si conservarea motoareleor uzate. Are o gama larga de aprobari de la cei mai mari fabricanti de autoturisme, de asemenea se poate folosi in regim de Heavy Duty petru conditii extreme precum temperatura, praf, noroi unde este necesar un ulei cu aditivi de prezervare foarte stabili.

-Este special recomandat pentru masinile cu consum anormal (ardere) de ulei.

-Ajuta la reducearea consumului de ulei.

-Ajuta la previnearea scurgerilor prin protectia superioara a garniturilor si pieselor mobile uzate.

-Restaureaza semeringurile prevening pierderea de ulei.

-Este benefic pentru motoarele noi cit si pentru cele uzate.

 

 

 

 

 

 

Calificative si Aprobari

 

 

Diesel/Benzina, API CI-4, CH-4, and Global DHD-1. API SM/SL, ACEA, B2, B3, A1, A3, A4, ILSAC GF-1, GF-2, API SJ, SH, SG, Mack EO-M Plus Caterpillar, Detroit Diesel International si alte motoare diesel internationale.

 

 

 

 

 

:blink:

 

 

Ok ..pune ce vrei tu si inchide topicul ..

Link to comment
Share on other sites

Daca BMW recomanda Castrol, nu conteaza cat costa, Castrol bagi! Asta doar daca nu vrei sa ai probleme la linie, cuzineti si tacheti hidraulici. Tu alegi! :blink:

 

PS. Eu am 400000km la bord si tot Castrol bag... Faci cum crezi.

 

Recomanda in 2007. In 92 cand masina aia a fost facuta, intre BMW si Castrol nu prea era nici o legatura. In Germania se baga Aral pe vremea aia. Eu am mers cu Penzoil foarte multa vreme incepand de prin 2001, si n-am avut nici o treaba. Abia de cativa ani s-a inceput mania asta cu Castrolul.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu pe ce te bazezi cand spui tb. asta, dar la mine si pe buson si pe caroserie e un abtibild unde scrie clar ca BMW recomanda Castrol.

Si daca scrie, asta bag. In fond fiecare poate sa puna ce vrea! Stiu om care merge in E34 cu 20w40 si nimic nu ma mai mira in ziua de astazi!

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu pe ce te bazezi cand spui tb. asta, dar la mine si pe buson si pe caroserie e un abtibild unde scrie clar ca BMW recomanda Castrol.

 

La E34? Ma indoiesc. De la E39 in sus a aparut chestia cu logo-ul Castrol pe buson. In nici un manual de utilizare, nu scrie ca recomanda Castrol, scrie doar standardele pe care uleiul trebuie sa le respecte.

Link to comment
Share on other sites

Maine voi face poze si voi posta sa vezi cum sta treaba. Si apropos, la E39 care l-am avut nu scria nicaieri ca tb. Castrol, nici pe buson si nici in alta parte. La ala mergeam cu Liqui Molly pt. ca scria ,,made in germany" pe bidon si era adus de pe acolo.

 

Daca maresti poza, vezi ce scrie pe buson :blink:

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

Posibil, nimic nu ma mai mira in ziua de astazi! :blink:

 

La E34 nu scrie Castrol pe buson, indiferent ce fel de motor are. Poate cineva a pus un buson de E39, nu ar fi de mirare din moment ce s-a straduit sa vopseasca motorul in roz.

 

Deci mergeai cu Liqui Molly desi BMW recomanda Castrol? :) Daca scria Made in Turkey nu il mai foloseai?

 

Totul tine de mitul urban, cand eu mi-am luat BMW, era la moda Aral, era cel mai scump ulei, n-auzise nimeni de Castrol la Cluj. Prietenul meu care are service baga Penzoil in toate masinile care ii veneau la reparat. Abia dupa ce a vazut pe un bidon de ulei BMW, ca scrie Castrol, a schimbat macazul, asta dupa vreo 2-3 ani dupa ce tot recomanda cu caldura Penzoil-ul. Motivul? Penzoil era facut in USA. :)

Link to comment
Share on other sites

Castrol este un ulei foarte bun. Dar nu te poti astepta ca de la un 10W40 Magnatec, sa se intample minuni. In motoarele de generatie noua care au nevoie de uleiuri sintetice, acolo conteaza foarte mult. Insa intr-un motor din 92, ca bagi Castrol ca bagi Mobil 1, tot un drac. Plus ca pe vremea aia majoritatea uleiurilor erau minerale, cand BMW a conceput motorul nu il facuse pentru uleiurile sintetice din ziua de azi. Nu mai poti folosi ulei mineral acum, pentru ca il mananca foarte repede, de asta e bine sa pui un semi-sintetic.

 

Verifica nivelul regulat si schimba uleiul la timp, in rest, nu sunt motive de stress.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu la E34, dar la E39 cam asta e...

 

Da, pai de cand au pus si logo-ul pe busonul de ulei, de la E39 in sus. In manualele vechi de E34/E32/E36, sunt doar specificatii pentru ulei, ce standarde trebuie sa indeplineasca.

 

Omul are un 318i din 92.

Link to comment
Share on other sites

Posibil, nimic nu ma mai mira in ziua de astazi! :blink:

 

La E34 nu scrie Castrol pe buson, indiferent ce fel de motor are. Poate cineva a pus un buson de E39, nu ar fi de mirare din moment ce s-a straduit sa vopseasca motorul in roz.

 

Deci mergeai cu Liqui Molly desi BMW recomanda Castrol? :) Daca scria Made in Turkey nu il mai foloseai?

 

Totul tine de mitul urban, cand eu mi-am luat BMW, era la moda Aral, era cel mai scump ulei, n-auzise nimeni de Castrol la Cluj. Prietenul meu care are service baga Penzoil in toate masinile care ii veneau la reparat. Abia dupa ce a vazut pe un bidon de ulei BMW, ca scrie Castrol, a schimbat macazul, asta dupa vreo 2-3 ani dupa ce tot recomanda cu caldura Penzoil-ul. Motivul? Penzoil era facut in USA. :)

 

Motorul eu l-am vopsit in rosu, nu roz, iar uleiul nu-l cumpar de la tot felul de buticari ci e adus direct din Germania. Da, mergeam cu Liqui Molly pt. ca nu scria nicaieri ca tb. Castrol. La asta daca scrie, asta pun. Si daca scria ca merge cu ulei de rapita, de ala bagam :) Cat despre restul marcilor, eu afirm ca tot ceea ce este comercializat in RO sunt fabricate in Turcia, Polonia, Bulgaria cu greu mai gasesti ceva fabricat in Anglia.

Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi, datorita globalizarii, nu mai gasesti decat uleiuri facute in tari din astea.

 

In 2001, cand eu mi-am luat primul BMW, Penzoil era inca fabricat in USA, nu apucasera sa faca vreo fabrica prin Europa. Nu ma pricepeam pe vremea aia la masini, am bagat ca asa mi-a fost recomandat. Am mers 2 ani cu masina aia si n-a patit nimic.

 

Personal nu as strica orzul pe gaste. Din moment ce la o masina atat de veche, e suficient un 10w40, nu m-as stresa sa bag Castrol doar ca sa am Castrol in motor ca asa recomanda BMW (din motive comerciale).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.