Jump to content

Hmm... sa incep sa strang bani?


Kane

Recommended Posts

http://www.vf-engineering.com/index.php?v=...bmw_e64_645.php

 

De-abia l-au lansat. Cica au testat cam 8-10luni pe un 645 prin state si totul a fost OK. Astept sa-mi raspunda la mail sa-mi dea mai multe detalii + un dyno pic pt modelul in cauza, nu balaria aia ce au pe site de arata 280 sau 380 de cai :blink:

 

Eu zic ca e ieftin la 8000$ avand in vedere ca conversia de 5.1 (sau 5.2, nu mai stiu) de la Hamann care-ti da 80 de cai costa 35000 de euro. Sincer ma gandesc sa strang bani si sa-mi comand toata nebunia da nu prea stiu daca sau ce probleme ar putea aparea. Mai ales ca modelul de 6 american are doar 325 de cai nu 333 dar cred ca difera ceva la soft... nu ceva major.

 

Mai am un prieten cu un 325 E36 care si-a comandat SC kit din US si l-a dus cam pe la 300-320 de cai si el n-a avut nici o problema (era de la ActivAutoWerke ala), B-XX-CTL, E36 portocaliu daca il stiti.

 

Sa vedem... :)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca difera doar ECU . pt normele de poluare .

 

kitul asta nu iti da si pistoane de turbo... nu stiu daca merita sa dai 8 mii pe un compresor , intercooler ,cip si niste furtune.

Mai bine cauta un kit cu pistoane si acelasi compressor, vortech se pare ca este singurul compresor care face fata la 7000 de ture.

 

Sau daca vrei sa faci ceva cu adevarat senzational ia un kit de turbo, probabil e un pic mai scump decat asta, dar socul turbo face toti banii din lume :blink:

Link to comment
Share on other sites

Faza e ca in afara de astia nu mai face nimeni asa ceva pt 645. Singurii care mai fac modificari serioase la motor (adica nu doar un kkt de chip) sunt Hamann, Racing Dynamics (iti schimba tot motorul) si Hartge parca. Toti astia, in afara de RD, ii maresc cilindreea si iti cer $ ca nesimtitii.

 

Sincer, chiar daca ar exista kit turbo pt 6 nu m-as baga pt ca nu prea imi place lag-ul si nu vreau sa-l transform in Subaru sau Mitsu :blink:

Link to comment
Share on other sites

turbo lagu e o chestiune care deranjeaza numai la raliu man... nici nu o sa iti dai seama ca exista.

 

mai cauta pe google, poate gasesti macar un kit cu pistoane forjate low compression... asa cu pistoanele tale nu o sa mergi cu foarte mult boost, probabil maxim 0.5 atm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.