Jump to content

mica problema la e46


Recommended Posts

nu este grav , cu timpul oricum se va agrava problema , mai bine schimbi flansa aia sa scapi de belele.

salut. am un 318i sep 01. si la mine se aude zgomotul ala de la flansa cardanica, dar mai nou, cind scot din viteza in mers, indiferent de treapta se aude in dreptul cutiei un zgomot de parca s-ar lovi niste metale neasezate la locul lor. stie cineva ce poate fi? deasemenea se aude un tacanit, mai tare cind scot pe liber in grupul diferential cred. ce sa fie oare? ulei am in grup si in cutie...sa se transmita cumva vreun joc de la flansa cardanica in fata prin cardan? ajutati-ma va rog. sunt nou pe forum si bmw-ul il am de 2 luni. n-as vrea sa-mi para rau ca am achizitionat aceasta marca. mersi mult. bafta

Cel mai bine ar fi sa te duci la un mecanic bun sa constate.

Offtopic: Frumoasa masina ta :twoup: ; era sa o cumpar eu anul trecut :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

nu este grav , cu timpul oricum se va agrava problema , mai bine schimbi flansa aia sa scapi de belele.

salut. am un 318i sep 01. si la mine se aude zgomotul ala de la flansa cardanica, dar mai nou, cind scot din viteza in mers, indiferent de treapta se aude in dreptul cutiei un zgomot de parca s-ar lovi niste metale neasezate la locul lor. stie cineva ce poate fi? deasemenea se aude un tacanit, mai tare cind scot pe liber in grupul diferential cred. ce sa fie oare? ulei am in grup si in cutie...sa se transmita cumva vreun joc de la flansa cardanica in fata prin cardan? ajutati-ma va rog. sunt nou pe forum si bmw-ul il am de 2 luni. n-as vrea sa-mi para rau ca am achizitionat aceasta marca. mersi mult. bafta

 

 

salut. si eu am un 318i din 2002. se aude acelasi zgomot de care spui tu in dreptul cutiei. am intrebat si am facut cautari aici pe forum si majoritatea spun ca ar fi tampoanele de la cutia de viteze. nu am fost inca la un mecanic din lipsa de timp.

stai linistit ai facut o alegere foarte foarte buna.

ps: trebuie sa schimb si flansa cardan (e vreo 2 mil si ceva) .. este posibil ca zgomotul sa vina doar de la flansa cardan ... o sa te anunt daca schimb inaintea ta :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am un 318i din 2000. Am acelasi zgomot (ca o bufnitura infundata, f usor perceptibila). Dar nu doar la treapta 1. Si la a 2-a si la a 3-a. Dar am fost la service si nu e nimic grav, e ok, nu tre sa`i schimb nimic (decat dak ma enerveaza sunetul)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
am fost la bavaria si s-a plimbat un baiat cu ea,dar a zis ca e ok....si totusi eu m-am urcat in alte bmw e46..si nu scot zgomotu ala :) dubios ce se intampla

si eu am un 316 2000 si se aude si la mine cand bag in viteza 1 o zdupanitura dar cred ca este norman

tu ce ai mai facut ai mai fost cu ea la servis?

Link to comment
Share on other sites

salutare,am si eu o mica problema.am un e46 din 2003 compact,si cand bag a 1-a,cu ambreiaju calcat la maxim,uneori se aude un trancanit,alteori nu.si simt parca se misca putin pedala cand intra in viteza.daca bag in alta viteza nu mai face asa..are cineva idee ce ar putea fi?

 

parerea mea e Volanta !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.