Jump to content

turatie mare E90


Airhead

Recommended Posts

Salut,

Azi, fiind un pic cam suparat si incercand sa depasesc pe cineva care mergea cam incet, am apasat cam mult pe acceleratie si a ajuns cred ca in a 2-a pe la 5.000 ture, chiar mai mult, si am simtit cum se taie gazul, ca si cum ar fi cedat ceva a motor, prima oara am crezut ca am strict ceva, dar cred ca este un sistem de siguranta, daca faci prostii, computerul sau altceva nu te lasa sa strici frumusete de motor si iti taie gazul. Oricum masina merge okay, dar pentru vreo 10 minute m-am speriat destul de rau ca mi-a trecut supararea.

Cred ca este ceva normal, dar eu nu stiam, acum am experimentat pe pielea mea.

asadar din partea mea, atribui 1000 de puncte celor de a BMW :blink: pentru chestia asta si le raman dator, altfel cred ca stricam motorul.

In alta ordine de idei, imi explica si mie cineva ce inseamna OEM, adica sunt piese omologate pentru anumiti producatori, adica coincid cu standardul BMW, Mercedes, etc.

Merci si sa auzim de bine.

Link to comment
Share on other sites

Este normal, iti taie alimentarea. Da' daca o sa mai schimbi des un diesel in 5000...

 

OEM = original equipment manufacturer

atunci nu mi-am dat seama, ca nu o calc in 5000 de ture, daca vreau sa merg mai sportiv, schimb pe la 4000-4300 ture, dar ieri mi-a scapat, era si seara, ma gandeam la altceva si deodata am simtit ca se ineaca si mi-am dat seama ca am ajuns la capat. bagasem piciorul in ea sa trec de celalalt, dar nu m-am mai gandit sa schimb. oricum a fost o experienta interesanta, ceea ce nu am avut cu alta masina.

bine ca s-a terminat cu bine. :blink:

merci si pentru lamurriri.

 

Eu ai dau des kick down si se duce pana pe rosu,nu are nici o problema asa ca nu it bate capul.

da, dar a ta este automata, si schimba singura, a mea nu a vrut sa schimbe singura si daca nu a avut gura sa imi spuna, mi-a taiat gazul.

Edited by danfoto
Link to comment
Share on other sites

E normal sa se intample asta, la o anumita turatie iti ia alimentarea si masina se plafoneaza(nu mai trage)

Solutia: treapta superioara

de acord, dar amea nu numai ca s-a plafonat, ci a scazut in putere, deoarece am avut senzatia ca am stricat ceva, parca nu mai tragea, dar in vreo 5 minute sia revenit, cand am calcat-o, am dus-o in zona rosie a turatiei.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Azi, fiind un pic cam suparat si incercand sa depasesc pe cineva care mergea cam incet, am apasat cam mult pe acceleratie si a ajuns cred ca in a 2-a pe la 5.000 ture, chiar mai mult, si am simtit cum se taie gazul, ca si cum ar fi cedat ceva a motor, prima oara am crezut ca am strict ceva, dar cred ca este un sistem de siguranta, daca faci prostii, computerul sau altceva nu te lasa sa strici frumusete de motor si iti taie gazul. Oricum masina merge okay, dar pentru vreo 10 minute m-am speriat destul de rau ca mi-a trecut supararea.

Cred ca este ceva normal, dar eu nu stiam, acum am experimentat pe pielea mea.

asadar din partea mea, atribui 1000 de puncte celor de a BMW :blink: pentru chestia asta si le raman dator, altfel cred ca stricam motorul.

In alta ordine de idei, imi explica si mie cineva ce inseamna OEM, adica sunt piese omologate pentru anumiti producatori, adica coincid cu standardul BMW, Mercedes, etc.

Merci si sa auzim de bine.

 

 

La orice mashina pe injectie la o turatie prea mare se taie gazul... Nu e marele merit al bmw-ului...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

eu am e90 318i si de vreo 6-7 ori mi`a taiat gazu si nu are nimic :blink: si de multe ori schimb pe liniutele alea rosii de la limita :) asa e cand mergi cu o masina cu motoru mai mic o fortzezi :) cand ai una mai puternica nu prea te mai stresezi :) ma rog e cazul meu :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.