Jump to content

o intrebare ..pre abs..


Razva

Recommended Posts

Salut ...am si eu un e36 si nu imi mergea abs-ul ...asa ca m-am gandit sa nu fie de la senzori ..asa ca am facut rost de cei 2 de pe fata si i-am schimbat ...acum nu sunt sigur ca de la ei este problema ..insa ce vreau eu sa va intreb .? Daca era de vina unul dintre cei 2 de pe fata ar fi trebuit sa se stinga becul in bord sau trebuie dusa la calculator si facuta o resetare?? scuze daca s-a mai discutat dar nu am gasit ... Edited by Razva
Link to comment
Share on other sites

Daca pui frana brusca, ca in regim de urgenta...se simte abs-ul in pedala de frana? daca da...poate merge partial...mergi pe un teren cu pietris/praf si roaga pe cineva sa se uite din latearala cand pui frana sa vada ce roate ti se blocheaza...poate e de la vreun senzor....
Link to comment
Share on other sites

deci am incercat sa pun frana cu pedeala apasata puternic ...mi se duce ca pe sanius...deci abs-ul nu imi lucreaza ...am mai avut masini cu abs deci ii cunosc sistemul de functionare ...eu insa cred ca trebuie sa fac o resetare acum ....din mom ce dispare semnalul din bord ptr cateva secunde dupa care el reapare
Link to comment
Share on other sites

Asa e normal sa faca in cazul in care nu merge ceva, se stinge si se aprinde. Mergi in service sa iti faca o diagnosticare sa iti zica exact ce nu merge...

Poti sa incerci sa cureti contactele de la control unit poate cine stie...ai noroc.

post-4175-1201218688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

deci am incercat sa pun frana cu pedeala apasata puternic ...mi se duce ca pe sanius...deci abs-ul nu imi lucreaza

 

Pai nu stiu ce sens are sa il verifici asa.Este aprins becul nu functioneaza, si invers.

 

 

Asa e normal sa faca in cazul in care nu merge ceva, se stinge si se aprinde. Mergi in service sa iti faca o diagnosticare sa iti zica exact ce nu merge...

Poti sa incerci sa cureti contactele de la control unit poate cine stie...ai noroc.

 

Poza pentru ce este, cand si-o cumpara E39? :blink:

Link to comment
Share on other sites

dap ....aveti dreptate ...am sa merg zilele urmatoare la tester sa vad ce imi spun si ei ...oricum ...ceva s-a schimbat ptr ca inainte sa schimb senzorii cand puneam contactul becul statea aprins permanent la ABS si acum se stinge timp de 5 sau 6 secunde dupa care se reaprinde! de asta ma gandeam eu ca acum trebuie facuta si o resetare ..! Edited by Razva
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.