Jump to content

senzor de temperatura


tvionut

Recommended Posts

daca imi aduc eu bine aminte intr-un alt thread zicea cineva ca e sub aparatoarea de noroi in spate la proiector dar pe partea pasagerului ... deci cine are dreptate ? e pe stanga sau pe dreapta ?

 

 

LOL Are pe ambele parti cate un senzor de temperatura, depinde la care dintre ele va referiti.

Link to comment
Share on other sites

daca imi aduc eu bine aminte intr-un alt thread zicea cineva ca e sub aparatoarea de noroi in spate la proiector dar pe partea pasagerului ... deci cine are dreptate ? e pe stanga sau pe dreapta ?

 

 

zicea despre e 39 ... :) la e 46 e cum zice marele maestru verssatu :)

cel putin asa stiu si eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

verssatu are dreptate

se afla sub bara fata, in stanga, in dreptul proiectorului

ca sa il vezi ori te uiti sub bara, ori scoti partea din stanga din grila barii

senzorul se afla in dreptul la 10 si 7 in locasul respectiv, ca sa il vezi scoate piesa nr.7 din imaginea cu bara fata

Link to comment
Share on other sites

Mai este un senzor de temperatura si in partea dreapta :blink:

 

 

 

daca imi aduc eu bine aminte intr-un alt thread zicea cineva ca e sub aparatoarea de noroi in spate la proiector dar pe partea pasagerului ... deci cine are dreptate ? e pe stanga sau pe dreapta ?

 

 

LOL Are pe ambele parti cate un senzor de temperatura, depinde la care dintre ele va referiti.

 

LE Este vorba de senzorul de temperatura pentru spalatoarele de faruri. Deci tot un senzor de temperatura, acum depinde de care ne intreaba colegul nostru.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza unde este senzorul de temperatura exterioara ca imi indica -40 grade ... cateodata isi mai revine si imi indica normal in rest numai temperaturi de la polul nord imi indica

 

 

Cel din stanga (dreptul soferului), uita-te la schita postata de Gully.

 

Edit: La cum descrii tu comportamentul, incearca sa ii cureti mai intai contactul. Senzorul functioneaza sau nu, nu iti poate da asemenea erori. Senzorul se scoate prin rasucire si tragere in sus din locasul sau.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Mai este un senzor de temperatura si in partea dreapta :blink:

[...] LE Este vorba de senzorul de temperatura pentru spalatoarele de faruri. Deci tot un senzor de temperatura, acum depinde de care ne intreaba colegul nostru.

Parca nu exista un asemenea senzor ...

Link to comment
Share on other sites

Mai este un senzor de temperatura si in partea dreapta :)

[...] LE Este vorba de senzorul de temperatura pentru spalatoarele de faruri. Deci tot un senzor de temperatura, acum depinde de care ne intreaba colegul nostru.

Parca nu exista un asemenea senzor ...

 

 

Masina mea are asa ceva. Sau ... nu exista masina mea? :blink:

Link to comment
Share on other sites

La E46 senzorul de temperatura exterioara este in partea stanga, cum te uiti la masina, si se vede daca dai bara fata jos.

OBC-ul indica temperatura de -40 de grade Celsius daca nu primeste semnal de la respectivul senzor.

Pentru remedierea defectiunii incearca sa verifici/refaci legatura de la senzor, probabil nu face contact. Nu stiu exact dar cred ca e o mufa pe langa senzor. Daca senzorul ar fi defect (sau lipsa) atunci OBC-ul ar arata tot timpul -40 de grade Celsius.

 

L.E.: m-am distrat copios citind (pe e46fanatics cred) cum se plangeau unii din California (sper sa nu gresesc) ca din cauza drumurilor proaste (!!!) au spart/rupt senzorul (probabil cu tot cu suportul lui). Ce ar face aia la noi ?

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

OK, sa fiu un pic mai ferm : Absolut sigur nu exista un al doilea senzor de temperatura in partea dreapta la E46 !

 

LE : parerea mea :blink:

 

 

Paul, NU te contrazic, iti prezint doar realitatea: In partea dreapta (a pasagerului), in aparatoarea de noroi a rotii fata exista un senzor de temperatura; este vorba de senzorul a carui informatie da comanda duzelor de spalare faruri sa se incalzeasca sau nu, functie de temperatura exterioara. Nu stiu de ce constructorul german a prevazut masina si cu acest senzor, atata vreme cat temperatura exterioara este citita de senzorul din partea stanga. Probabil ca la inceputurile lui E46, senzorul de temp (stanga) era doar in dotarea masinilor cu BC.

 

Ca aspect, acesta este rotund si plat, spre deosebire de cel din partea stanga, care are aspectul unei canule.

 

Informatia nu este de pe Google. Eu l-am tinut in mana de cateva ori, stiu despre ce vorbesc.

 

La E46 senzorul de temperatura exterioara este in partea stanga, cum te uiti la masina, si se vede daca dai bara fata jos.

OBC-ul indica temperatura de -40 de grade Celsius daca nu primeste semnal de la respectivul senzor.

Pentru remedierea defectiunii incearca sa verifici/refaci legatura de la senzor, probabil nu face contact. Nu stiu exact dar cred ca e o mufa pe langa senzor. Daca senzorul ar fi defect (sau lipsa) atunci OBC-ul ar arata tot timpul -40 de grade Celsius.

 

L.E.: m-am distrat copios citind (pe e46fanatics cred) cum se plangeau unii din California (sper sa nu gresesc) ca din cauza drumurilor proaste (!!!) au spart/rupt senzorul (probabil cu tot cu suportul lui). Ce ar face aia la noi ?

 

Si eu l-am sfatuit la fel, ceva mai sus, pacat ca trebuie sa ocupam si cu altceva topicul, pierzandu-se esentialul.

 

Cat despre drumurile din California, LOL, parerea mea este ca si-au coborat spoilerul fata.

Link to comment
Share on other sites

: In partea dreapta (a pasagerului), in aparatoarea de noroi a rotii fata exista un senzor de temperatura; este vorba de senzorul a carui informatie da comanda duzelor de spalare faruri sa se incalzeasca sau nu, functie de temperatura exterioara. Nu stiu de ce constructorul german a prevazut masina si cu acest senzor, atata vreme cat temperatura exterioara este citita de senzorul din partea stanga. Probabil ca la inceputurile lui E46, senzorul de temp (stanga) era doar in dotarea masinilor cu BC.

 

Ca aspect, acesta este rotund si plat, spre deosebire de cel din partea stanga, care are aspectul unei canule.

Doar pentru corectitudine informatiei voi continua putin discutia.

1. Duzele de la spalatoarele de faruri NU sunt incalzite.

2. Incalzirea duzelor de la parbriz se face in functie de semnalul de temperatura exterioara. Nu exista un senzor dedicat doar pentru comanda incalzirii duzelor.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Am sa postez codurile BMW ai celor doi senzori, asta tot pentru corectitudinea informatiei. Acum nu am timp sa caut. Ceea ce am avut de spus am scris, iar ceea ce am scris ramane scris, dupa postarea codurilor sunt deschis oricarui comentariu.
Link to comment
Share on other sites

Nu exista un senzor dedicat doar pentru comanda incalzirii duzelor.

 

 

Nr 10 din poza.

 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=61&fg=45

 

 

ps

 

Parerea mea, fara puncte,puncte.

Era vorba de diuzele de la faruri, nu de cele de la parbriz. In poza apar diuzele de la spalarea parbrizului. Si piesa 10 pare a fi o protectie, nu un senzor de temperatura.

parerea mea ... :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

. In poza apar diuzele de la spalarea parbrizului. Si piesa 10 pare a fi o protectie, nu un senzor de temperatura.

parerea mea ... :blink:

 

Am inteles eu gresit inseamna.

 

ps

 

Vad ca este o moda cu punctele astea :)

ps1

 

Este un senzor nu o protectie, dar nu mai conteaza.

 

sunteti offtopic. omul a aflat ce vroia, plus bonus ceata deasa...

 

Pai poti da report daca doresti, sau poti cere sa se inchida topicul.

a aruncat un autodidact o piatra pretioasa si voi l-ati luat in serios...

 

 

Am crezut ca se discuta despre un senzor, despre utilitatea lui si m-am bagat si eu in seama.

Imi dau seama ca am gresit :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.