Jump to content

senzor de temperatura


tvionut

Recommended Posts

Da, in final se pare ca incalzite sunt doar diuzele de la parbriz, nu si cele de la faruri.

La unele modele insa ( mai vechi probabil ) exista si un termoswith care comanda incalzirea diuzelor de la parbriz, senzor care se afla sub masina, undeva langa bara fata. Probabil masina lui @CC23298 are acest termoswitch.

Modelele mai noi ( dupa 2004 ) utilizeaza senzorul de temperatura exterioara pentru asta.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Da, in final se pare ca incalzite sunt doar diuzele de la parbriz, nu si cele de la faruri.

La unele modele insa ( mai vechi probabil ) exista si un termoswith care comanda incalzirea diuzelor de la parbriz, senzor care se afla sub masina, undeva langa bara fata. Probabil masina lui @CC23298 are acest termoswitch.

Modelele noi utilizeaza senzorul de temperatura exterioara pentru asta.

 

Da, Paul, masina mea are acest senzor si l-am schimbat pana acum de vreo 3 ori, deh, cainii de pe sosele... (puncte puncte).

 

Oricum, discutia era despre cei DOI senzori de temperatura din aparatorile de roata fata (stanga/dreapta). Interesant este ca mie, iarna, imi iese lichid incalzit si la spalatoarele de faruri.

 

Edit: La senzorul acesta s-a renuntat inca din "era prefaceliftului", aparatoarea de noroi dreapta fata vine cu un capacel ce poate fi decupat, in cazul in care masina are acest senzor in dotare.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Oricum, discutia era despre cei DOI senzori de temperatura din aparatorile de roata fata (stanga/dreapta). Interesant este ca mie, iarna, imi iese lichid incalzit si la spalatoarele de faruri.

 

Probabil se incalzeste un pic de la motor.Pentru spalarea farurilor se folosesc niste pistoane din plastic care se deschid sub presiunea lichidului.

Link to comment
Share on other sites

La E46 senzorul de temperatura exterioara este in partea stanga, cum te uiti la masina, si se vede daca dai bara fata jos.

OBC-ul indica temperatura de -40 de grade Celsius daca nu primeste semnal de la respectivul senzor.

Pentru remedierea defectiunii incearca sa verifici/refaci legatura de la senzor, probabil nu face contact. Nu stiu exact dar cred ca e o mufa pe langa senzor. Daca senzorul ar fi defect (sau lipsa) atunci OBC-ul ar arata tot timpul -40 de grade Celsius.

am si eu problema asta cu senzorul(e39) ... mie imi indica saptamanile astea reci... undeva +24 +27- acum +34 grade.. si voiam sa-l schimb dar din ce spui u nu ar fi defect ca nu imi arata -40

Link to comment
Share on other sites

am si eu problema asta cu senzorul(e39) ... mie imi indica saptamanile astea reci... undeva +24 +27- acum +34 grade.. si voiam sa-l schimb dar din ce spui u nu ar fi defect ca nu imi arata -40

E defect probabil. Indica -40 daca e intrerupt.

Link to comment
Share on other sites

am si eu problema asta cu senzorul(e39) ... mie imi indica saptamanile astea reci... undeva +24 +27- acum +34 grade.. si voiam sa-l schimb dar din ce spui u nu ar fi defect ca nu imi arata -40

E cam aiurea sa iti dea valorile respective. Daca nu ai afisarea temperaturii in grade Fahrenheit (posibil tinand cont ca 24 de grade Fahrenheit sunt aproximativ -4.5 grade Celsius) atunci poti banui linistit senzorul. Daca e dus de tot, sau lipsa, sau contact intrerupt, atunci indica -40 de grade Celsius.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.