Jump to content

Intrebari mici privind E46 - 136CP


oSerX

Recommended Posts

Salutare,

 

Am si eu o intrebare. La voi se simte o mica mica vibratie la relanti in masina ??? (mica de tot.... cam ca la skoda octavia, poate o idee mai pronuntata - fac comparatie cu o skoda a unui amic care are 34mii km ). Adika de ex. pe pejo 307 commonrail nu se simte deloc in habitaclu. Turometru e super stabil la asta al meu dar se simte o mica mica vibratie in masina. E normal ??

 

Apoi intrebarea nr 2 : Motorul asta non-commonrail de 136CP are un zgomot specific mai maricel ?? Cu toate ca se aude cam la fel- poate chiar mai putin decat pejo 307 hdi de 110cp parca ma deranjeaza :blink:)) Stiu ca poate ziceti ca trebuia sa iau benzina... dar aveam impresia ca motoarele bmw sunt mai silentioase.

 

Merci mult.

 

Motorul are 125mii km acum. I'am schimbat uleiul si i'am pus magnatec dar nu sunt multumit de el. Uleiul ei cu care a venit de la bmw germania parca era mai silentios. Ma bate gandul sa schimb uleiul chiar daca mai am 17mii km pana la schimb !

Link to comment
Share on other sites

Vibratia e relativa :blink:

Unii o suporta mai bine altii mai.. rau. Deci oricat de mare ar fi, ar exista cineva care sa zica (,) ca se simte bine in habitaclu, oricat de mica ar fi, ar exista cineva care sa zica (,) ca totusi vibreaza rau masina. Comparabil cu un Passat de exemplu, mi se pare mai mic zgomotul/vibratia la E46, dar poate am fost eu subiectiv.

 

Turometrul nu are nici o legatura, nu tremura in ritmul habitaclului doar.

Link to comment
Share on other sites

Motorul are 125mii km acum. I'am schimbat uleiul si i'am pus magnatec dar nu sunt multumit de el. Uleiul ei cu care a venit de la bmw germania parca era mai silentios. Ma bate gandul sa schimb uleiul chiar daca mai am 17mii km pana la schimb !

39334[/snapback]

 

 

Magnatec nu este un ulei calitativ.

O alegere mai buna ar fi ulei BMW 5w30 sau un ulei similar, Castrol full sintetic.

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Magnatec nu este un ulei  calitativ.

O alegere mai buna ar fi ulei BMW 5w30 sau un ulei similar, Castrol full sintetic.

Parerea mea...

39344[/snapback]

 

Eu nu am gasit 5w30 ci 5w40 Castrol TXT 505 01. E bun?

Apropo... ce reprezinta "5 W 40" ??

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am gasit 5w30 ci 5w40 Castrol TXT 505 01. E bun?

Apropo... ce reprezinta "5 W 40" ??

39908[/snapback]

 

cauta ca exista u topic despre uleiuri, deschis de mine, in care imi explicau baietii ce si cum :blink:

 

 

nu era deschis de mine, scuze

uite:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...indpost&p=23245

Edited by barrriton
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.