Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

O alta intrebare importanta: ce optionale aveti voi pe masina, si ce va place cel mai mult (ce va este necesar)? Nu am gasit un topic pe forum asupra optionalelor...

 

Stiu ca fiecare isi alege ce vrea, dar totusi sunt curios ce aveti voi si ce va lipseste :blink:

 

(eu personal, sunt in ceata in acest departament, de vina fiind dacia, la care cuvantul "extra" nu prea exista).

Link to comment
Share on other sites

uite-o pe a mea http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=21025

din optionalele pe care le-as mai vrea(si pe care sigur o sa le pun) :

- volan M

- pachet exterior M

- perdeluta electrica spate

- o navigatie mare aftermarket + difuzoare mai bune ( daca nu esti impatimit al sunetului, un sistem de fabrica HK este super ok)

Link to comment
Share on other sites

uite-o pe a mea http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=21025

din optionalele pe care le-as mai vrea(si pe care sigur o sa le pun) :

- volan M

- pachet exterior M

- perdeluta electrica spate

- o navigatie mare aftermarket + difuzoare mai bune ( daca nu esti impatimit al sunetului, un sistem de fabrica HK este super ok)

313903[/snapback]

 

O fi super ok , insa e si super rar :blink:

Link to comment
Share on other sites

uite-o pe a mea http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=21025

din optionalele pe care le-as mai vrea(si pe care sigur o sa le pun) :

- volan M

- pachet exterior M

- perdeluta electrica spate

- o navigatie mare aftermarket + difuzoare mai bune ( daca nu esti impatimit al sunetului, un sistem de fabrica HK este super ok)

313903[/snapback]

 

Arata super fain!

 

In legatura cu pachetul exterior M (care presupun e acceasi cu "Sportpaket"), se poate instala si ulterior? Foarte putine exemplare am vazut pe mobile.de, si si alea scumpe de numa-numa. Se gasesc si la noi tara (se si monteaza?)? Daca da, cat ar costa o treaba din asta? Dace se poate face, atunci nici nu mai caut una cu sportpaket ci una simpla, si-mi pun eu dupa aia...

 

Inca o data, frumos exemplar!

Link to comment
Share on other sites

merci. dar este indicat sa faci comentariile legate de masina mea pe topicul ei... sper sa nu ma intelegi gresit.

 

evident ca pachetul M technik 1 sau 2 poate fi pus after. exista kitturi retrofit pt absolut orice. originale. pret? in jur de 1000 euro. (bara fata+ bara spate + praguri)

insa exista anumite optiuni care e mai bine sa fie de fabrica - gen suspensia sport.

Link to comment
Share on other sites

uite-o pe a mea http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=21025

din optionalele pe care le-as mai vrea(si pe care sigur o sa le pun) :

- volan M

- pachet exterior M

- perdeluta electrica spate

- o navigatie mare aftermarket + difuzoare mai bune ( daca nu esti impatimit al sunetului, un sistem de fabrica HK este super ok)

313903[/snapback]

 

Oooof ce pofta mi-ai facut!! :blink:

Scaunele piele arata extrem de bine, si ii dau un aer premium masinii. De exemplu cu cat costa mai mult un e46 cu piele decat unul cu stofa (sa zicem ca restul e la fel)?

 

Majoritatea extraoptiunilor se pot instala si ulterior? Ma gandesc la piele, volan, cdplayer, etc.

Link to comment
Share on other sites

merci. dar este indicat sa faci comentariile legate de masina mea pe topicul ei... sper sa nu ma intelegi gresit.

 

evident ca pachetul M technik 1 sau 2 poate fi pus after. exista kitturi retrofit pt absolut orice. originale. pret? in jur de 1000 euro. (bara fata+ bara spate + praguri)

insa exista anumite optiuni care e mai bine sa fie de fabrica - gen suspensia sport.

313922[/snapback]

 

Roger that!

 

€1000 suna perfect.

Link to comment
Share on other sites

scaunele sport sunt o alta optiune recomandat a fi luate o data cu masina.

nu de alta dar apoi gasesti destul de greu niste scaune sport de vanzare, plus ca uneori sunt stricate, etc.

eu pt scaunele sport+ suspensia sport+ ca nu voiam neagra+ motorul cu injectia common rail , am petrecut 5 zile in germania din autohouse in autohouse. plecand din tara cu 4 masini rezervate. pe care insa nemtii le dadusera deja.

 

un sfat: fa-ti o lista(nu pe hartie) cu optiunile pe care le vrei pe masina. pe care le vrei neaparat. si nu cumpara o masina fara acele optiuni. pt ca dupa aia e mult mai greu sa le pui

Link to comment
Share on other sites

scaunele sport sunt o alta optiune recomandat a fi luate o data cu masina.

nu de alta dar apoi gasesti destul de greu niste scaune sport de vanzare, plus ca uneori sunt stricate, etc.

eu pt scaunele sport+ suspensia sport+ ca nu voiam neagra+ motorul cu injectia common rail , am petrecut 5 zile in germania din autohouse in autohouse. plecand din tara cu 4 masini rezervate. pe care insa nemtii le dadusera deja.

 

un sfat: fa-ti o lista(nu pe hartie) cu optiunile pe care le vrei pe masina. pe care le vrei neaparat. si nu cumpara o masina fara acele optiuni. pt ca dupa aia e mult mai greu sa le pui

313930[/snapback]

 

OK! Asa o sa fac...

Link to comment
Share on other sites

scaunele sport sunt o alta optiune recomandat a fi luate o data cu masina.

nu de alta dar apoi gasesti destul de greu niste scaune sport de vanzare, plus ca uneori sunt stricate, etc.

eu pt scaunele sport+ suspensia sport+ ca nu voiam neagra+ motorul cu injectia common rail , am petrecut 5 zile in germania din autohouse in autohouse. plecand din tara cu 4 masini rezervate. pe care insa nemtii le dadusera deja.

 

un sfat: fa-ti o lista(nu pe hartie) cu optiunile pe care le vrei pe masina. pe care le vrei neaparat. si nu cumpara o masina fara acele optiuni. pt ca dupa aia e mult mai greu sa le pui

313930[/snapback]

 

Nu neaparat , acum depinde si la ce optiuni te gandesti.

 

Cam orice se poate pune pe masina , de la piele,volan,cd/navi la scaune sport,incalzite,electrice etc.

Link to comment
Share on other sites

e nu.

cati din cei ce vor scaune sport gasesc la un pret care sa nu fie nesimtit asa ceva?

eu cunosc o singura persoana: @myxage.

hai sa o zicem pe aia dreapta. vrei scaune sport este recomandat sa le iei de la inceput. ca apoi e prea multa bataie de cap

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat , acum depinde si la ce optiuni te gandesti.

 

Cam orice se poate pune pe masina , de la piele,volan,cd/navi la scaune sport,incalzite,electrice etc.

313935[/snapback]

 

Sincer, nu prea am cunostinte in Germania, asa ca nu o sa pot sa stau acolo mai mult de o zi. Si presupun ca nu o sa gasesc de toate. O sa ma bucur daca gasesc macar motorizarea si anul pe care-l vreau eu.

Link to comment
Share on other sites

e nu.

cati din cei ce vor scaune sport gasesc la un pret care sa nu fie nesimtit asa ceva?

eu cunosc o singura persoana: @myxage.

hai sa o zicem pe aia dreapta. vrei scaune sport este recomandat sa le iei de la inceput. ca apoi e prea multa bataie de cap

313938[/snapback]

 

E greu sa gandesti cu capul cand e vorba de un bmw. De exemplu pachetul sport nu i-mi "tebuie" dar i-mi place atat de mult...

Link to comment
Share on other sites

La 12.000euro(+10%) nu te astepta sa o gasesti cu asa multe optiuni.

Deja costa a dat-o in scaune si suspensii sport,piele,pachet M... :blink:

 

Majoritatea extraoptiunilor se pot instala si ulterior? Ma gandesc la piele, volan, cdplayer, etc.

313925[/snapback]

 

Volan au toate :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

tu crezi ca eu aveam vreo cunostiinta? nicidecum

am luat un prieten cu masina - nestiind nici unul germana- si am plecat ala cumparaturi. ce a iesit ai vazut si tu

313941[/snapback]

 

Nu a-ti stiut germana?? Pai si atunci cum dreaq a-ti negociat? :blink:

Asta da curaj :)

Link to comment
Share on other sites

La 12.000euro(+10%) nu te astepta sa o gasesti cu asa multe optiuni.

Deja costa a dat-o in scaune si suspensii sport,piele,pachet M... :)

313944[/snapback]

 

Aha. Pai de aceea i-mi place ideea de retrofit: cand i-mi dau seama ca chiar am nevoie de navigatie, pun. Si inteleg ca e mai greu in cazul unelor optiuni.

 

"Volan au toate"

bine, dar pana acum am vazut multe feluri de volan: cu patru, cu trei "spite", M, fiecare cu sau fara butoane de control, etc. La asta ma gandeam. Dar defapt probabil ca nu au fost prosti nemtii sa le faca incompatibile intre ele... :blink:

Edited by szabi4
Link to comment
Share on other sites

Nu a-ti stiut germana?? Pai si atunci cum dreaq a-ti negociat?  :blink:

Asta da curaj  :)

313946[/snapback]

 

pai a fost o chestiune logica. in romanica gaseam numai masini praf. masina care o voiam eu (buna si cu ceva optiuni) se afla in germania. so?... mi-a ramas un singur lucru de facut - sa ma duc acolo.

Link to comment
Share on other sites

pai a fost o chestiune logica. in romanica gaseam numai masini praf. masina care o voiam eu (buna si cu ceva optiuni) se afla in germania. so?... mi-a ramas un singur lucru de facut - sa ma duc acolo.

313951[/snapback]

 

Mda, ai atitudinea unui om pragmatic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.