Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

BĂŁ da-o dracu de treabĂŁ inseamnĂŁ cĂŁ aÂştia mint toĂži cu neruÂşinare

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/miniSear...ine&lang=de

 

 

nu mint fratele meu dar nu vezi ca astea sunt 26 in toata germania

dieselul merge mult la nemti 50 pe an in majoritatea cazurilor , inmulteste cu cati ani sunt din 2002 pana acum si vei vedea km masinii

sa nu inducem omul in eroare ca masina lui va merge urmatorii 3 ani in romaina si nu va cadea nici macar un surub

daca vrea fiabilitate si km mai putini sa ia benzina , ma rog treaba lui ce face pana la urma

Link to comment
Share on other sites

BĂŁ da-o dracu de treabĂŁ inseamnĂŁ cĂŁ aÂştia mint toĂži cu neruÂşinare

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/miniSear...ine&lang=de

 

 

nu mint fratele meu dar nu vezi ca astea sunt 26 in toata germania

dieselul merge mult la nemti 50 pe an in majoritatea cazurilor , inmulteste cu cati ani sunt din 2002 pana acum si vei vedea km masinii

sa nu inducem omul in eroare ca masina lui va merge urmatorii 3 ani in romaina si nu va cadea nici macar un surub

daca vrea fiabilitate si km mai putini sa ia benzina , ma rog treaba lui ce face pana la urma

 

 

corect. dieselul are multi km in nemtia. neamtul de obicei se uita la latura practica a masinii (majoritatea au combi) si daca ia diesel o face pentru ca acolo autostrazile sunt lungi :blink:. am un prieten de familie locuieste in germania de 10 ani de zile are un audi a6 tdi si mi-a zis ca si-a luat diesel din simplul fapt ca are serviciul la 200 km de casa si face naveta zilnic (apropo 200 km ii face in mai putin de 1 ora :) ). masina are 180 de mii km si este din 2006. majoritatea dieselurilor din germania se afla in situatia asta. la nemti distanta este cea mai mica problema.

cei care cumpara benzinar il folosesc ca masina de oras. => km putini.

Link to comment
Share on other sites

BĂŁ da-o dracu de treabĂŁ inseamnĂŁ cĂŁ aÂştia mint toĂži cu neruÂşinare

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/miniSear...ine&lang=de

 

 

nu mint fratele meu dar nu vezi ca astea sunt 26 in toata germania

dieselul merge mult la nemti 50 pe an in majoritatea cazurilor , inmulteste cu cati ani sunt din 2002 pana acum si vei vedea km masinii

sa nu inducem omul in eroare ca masina lui va merge urmatorii 3 ani in romaina si nu va cadea nici macar un surub

daca vrea fiabilitate si km mai putini sa ia benzina , ma rog treaba lui ce face pana la urma

 

 

corect. dieselul are multi km in nemtia. neamtul de obicei se uita la latura practica a masinii (majoritatea au combi) si daca ia diesel o face pentru ca acolo autostrazile sunt lungi :). am un prieten de familie locuieste in germania de 10 ani de zile are un audi a6 tdi si mi-a zis ca si-a luat diesel din simplul fapt ca are serviciul la 200 km de casa si face naveta zilnic (apropo 200 km ii face in mai putin de 1 ora :) ). masina are 180 de mii km si este din 2006. majoritatea dieselurilor din germania se afla in situatia asta. la nemti distanta este cea mai mica problema.

cei care cumpara benzinar il folosesc ca masina de oras. => km putini.

 

 

si vine masina lu prietenu' din germania in romania la un geambas care se jura in targ : frate 2006 78 mii km reali , gagica sofer etc etc :blink:

 

beliti ochii ca altfel beliti ... punga

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi iau un 320d din 2002,care sunt cele mai des intalnite probleme la ele???imi spune shi mie cineva va rog :blink:

 

 

si eu mi-am luat 320d din 2002!

ce au scris colegii mai sus este in mare parte adevarat... ma refer la km multi!

si a mea are 220 000km si merge perfect!!! daca vrei sa iti iei din 2002 masina din germania care sa te ajunga pe la 11000-12000(euro) in tara cu tot cu taxa iti pot garanta si eu ca are in jur la 200 000km si e Touring :)

o problema este un "furtun" imbracat in fier care se rupe si iti baga gaze in masina cand vrei sa iti bage caldura(vezi foto)!!! acesta se schimba greu (el este cam pana la 1,5 mil + mana de lucru)dar daca te duci la reprezentanta vor sa il schimbe cu tot cu catalizator si o sa iti ia vreo 23 milioane!!!

o alta problema ar fi busi la bara stabilizatoarecare sunt pana intr-un milion si bucsi la brate (3,5mil)care nu le schimba nemtii ca la ei nu au unde sa bata :) si daca esti ghinionist poti sa mai ai probleme si cu bratele care sunt in jur de 5mil bucata!

si cred ca trebuie sa scimbi uleiul(3,5-4mil) filtru de aer(800 000), filtru epurator 1,5mil filtru de mtorina 1,2-1,5mil

ce ti-am zis sunt probleme care apar cam la 200 000km facuti in germania :)

post-7513-1200227796_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am BMW 320d e90 steptronic...in Bucuresti am un consum situat intre 7,3 - 7,8 maxim, deci logic mi se pare ca 11% este cam exagerat pt seria 3 diesel, iar cine vorbeste de consum de 14-15 in oras poate ca se refera la X5, nu sincer este foarte mult, este diesel lasa-l in colo!!!

Link to comment
Share on other sites

astea sunt probleme care apar la majoritatea masinilor, omu' a intrebat despre probleme des intalnite la 320d.

 

asa mai umplem 5 pagini de posibile probleme, dar acestea le gasesti si la Mercedes , VAG , PSA , Toyota si ce mai vreti voi

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am BMW 320d e90 steptronic...in Bucuresti am un consum situat intre 7,3 - 7,8 maxim, deci logic mi se pare ca 11% este cam exagerat pt seria 3 diesel, iar cine vorbeste de consum de 14-15 in oras poate ca se refera la X5, nu sincer este foarte mult, este diesel lasa-l in colo!!!

 

Nu te supara pe mine ca te intreb , dar cati ani ai ? :blink: Ai auzit de TEDEI si consum de 5-6 in Bucuresti ? Ai gresit marca , basmele alea sunt cu VW 1.9 TEDEI.

 

Hai totusi sa revenim cu picioarele pe pamant si sa lasam deoparte aberatiile cu e90 320dA care mananca 7 in Bucuresti , nu suntem copii de 7 ani si nici nu credem in Duhul Sfant care face minuni.

Edited by Stefann
Link to comment
Share on other sites

mie imi ia cam 9%, dar asta in Brasov, ceea ce nu se mi se pare mult, la 163cp. am avut un 307, 1.6 HDi, care lua in oras cam 7,8, la 110cp. deci mie nu mi se pare mult un consum undeva pe la 9,5% in oras.

dar insa nu am scos un consum sub 7% inafara, dar cu 307 mergeam Bucuresti si inapoi cu 4,5%, ceea ce cu E90-ul nu prea reusesc, nu ma duc sub 7% nici sa o i-au in spate si sa fug cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am BMW 320d e90 steptronic...in Bucuresti am un consum situat intre 7,3 - 7,8 maxim, deci logic mi se pare ca 11% este cam exagerat pt seria 3 diesel, iar cine vorbeste de consum de 14-15 in oras poate ca se refera la X5, nu sincer este foarte mult, este diesel lasa-l in colo!!!

 

Nu te supara pe mine ca te intreb , dar cati ani ai ? :) Ai auzit de TEDEI si consum de 5-6 in Bucuresti ? Ai gresit marca , basmele alea sunt cu VW 1.9 TEDEI.

 

Hai totusi sa revenim cu picioarele pe pamant si sa lasam deoparte aberatiile cu e90 320dA care mananca 7 in Bucuresti , nu suntem copii de 7 ani si nici nu credem in Duhul Sfant care face minuni.

 

Taticu am 30 de ani daca asta conteaza, eu ti-am spus ce imi acata pe bc si ca sa fiu sincer nici nu prea conteaza pt mine cat consuma pt ca am PECO, deci este irelevant consumul...dar ca sa nu te mai rotunjesti atat afla ca 15-16% in oras consuma BMW X5 3.0d(steptronic) sau Mercedes GL 400 CDI masini care sunt departe de BMW 320 din 2002...apropo masina mea are 19.000 km, a ta cati are de consuma 12% ?....sau cum conduci ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara pe mine ca te intreb , dar cati ani ai ? :) Ai auzit de TEDEI si consum de 5-6 in Bucuresti ? Ai gresit marca , basmele alea sunt cu VW 1.9 TEDEI.

 

Hai totusi sa revenim cu picioarele pe pamant si sa lasam deoparte aberatiile cu e90 320dA care mananca 7 in Bucuresti , nu suntem copii de 7 ani si nici nu credem in Duhul Sfant care face minuni.

 

Intrebarea care se pune este : am eu probleme ca imi consuma intre 7-8 % pe bc sau ca iti consuma tie 11-12 % ?

Gandeste-te ca BMW-ul 320d are 1500 kg cum draqu sa-ti consume mah 12% ? ...probabil ca ai un stil de condus specific varstei de 22-23 ani

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar am mai mers si eu in masina pana la varsta asta si replici acide de genul "cati ani ai tata?" nu isi au rostul...brava tie ca iti consuma 12% (si la mai mare!) si mie sa-mi fie rusine ca nu stiu sa merg cu BMW-ul si ca imi consuma 8% :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara pe mine ca te intreb , dar cati ani ai ? :) Ai auzit de TEDEI si consum de 5-6 in Bucuresti ? Ai gresit marca , basmele alea sunt cu VW 1.9 TEDEI.

 

Hai totusi sa revenim cu picioarele pe pamant si sa lasam deoparte aberatiile cu e90 320dA care mananca 7 in Bucuresti , nu suntem copii de 7 ani si nici nu credem in Duhul Sfant care face minuni.

 

Intrebarea care se pune este : am eu probleme ca imi consuma intre 7-8 % pe bc sau ca iti consuma tie 11-12 % ?

Gandeste-te ca BMW-ul 320d are 1500 kg cum draqu sa-ti consume mah 12% ? ...probabil ca ai un stil de condus specific varstei de 22-23 ani

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar am mai mers si eu in masina pana la varsta asta si replici acide de genul "cati ani ai tata?" nu isi au rostul...brava tie ca iti consuma 12% (si la mai mare!) si mie sa-mi fie rusine ca nu stiu sa merg cu BMW-ul si ca imi consuma 8% :blink:

 

Incearca sa resetezi si tu consumul ca daca nu mai e resetat de 1000 de km si din cei 1000 km 800 sunt facuti in afara e normal sa iti arate un consum mic.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am BMW 320d e90 steptronic...in Bucuresti am un consum situat intre 7,3 - 7,8 maxim, deci logic mi se pare ca 11% este cam exagerat pt seria 3 diesel, iar cine vorbeste de consum de 14-15 in oras poate ca se refera la X5, nu sincer este foarte mult, este diesel lasa-l in colo!!!

 

 

Daca vrei sa iti indice un consum cat mai real,reseteaza BC-ul la fiecare plin si ai sa vezi ca altfel sta treaba,in nici un caz nu are cum sa consume atat de putin un 320d si automat si mai ales in Bucuresti(ziua),asta dc. nu cumva nu ai specificat ca e consum de seara-noapte.

EX:1) VW-bora TDI-90cp(1250kg) consuma in traficul din Buc. in jur de 8,5-9%(traseu: mihai bravu-pasaj obor-stefan cel mare-titulescu-grivitei)...masina care de altfel consuma 4,3-4,7 extraurban si 6 seara!!!

EX:2) 120d-163cp-manual-acelasi traseu ca mai sus-11,6-12,2%.

 

No Ofense dar mi se pare imposibil sa scoti un consum ca cel specificat de tine nici dc. aveai un 318d-manual....sau cine stie ce VW Polo 1.4 TDI...

Bafta!

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva cum e cu tractiunea spate.mai ales pe timp de iarna?multi mi au zis raspicat.NU bmw..e scump service ul si in plus tractiunea spate e nasoala,iarna fuge de fund...si tot asha..nu stiu ce sa cred.intreb si eu oamenii care au bmw..cum si cat ii costa un service ..cum e sa l intretii!

mutumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi iau un 320d din 2002,care sunt cele mai des intalnite probleme la ele???imi spune shi mie cineva va rog :blink:

-ai grija si la grup-e o problema destul de des intalnita

-cel mai repede se strica bielete bara stabilizatoare-la mine s-au stricat in 25000km dar nu sunt foarte scumpe cateva zeci le deli bucata aprox 50

-racord flexibil toba

-bascule-costa aprox 700lei bucata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.