Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Este o mare dif de consum (2-3 litri) in functie de benzina. Cea mai proasta benzina (se duce cel mai repede) mi s-a parut cea de la mol, de 95 care costa 4.06/litru. Nu am experimentat prea multe, dar mi-a placut de la agip atat cea de 95, cand n-am bani, (4.20/litru) cat si cea de 98 (4.70/litru). Acum am bagat de la rompetrol de 98 cu pretul de 4.69/litru si sunt curios ce consum scot. Apoi vreau sa incerc de la omv ca am vazut ca sunt destul de ieftine si am auzit numai de bine despre carrera 95 sau 100.

 

eu bag de la mol de vreo 5 luni si sunt multumit

Link to comment
Share on other sites

sal... Cine ma poate lamuri si pe mine....am un320Dsi nu stiu ce se aude la roata din spate dreapta....un zdranganit subtire,parca ar fi niste cloptei...cand trag frana de mana un pic ..nu se mai aude asa tare....se aude numai atunci cand merg prin gropi sau pe denivelari?????????????................. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un e46 si am avut ceva probleme cu bucsele de la brate.Am cumparat o bucsa noua cu 150 lei si stupoare dupa 2 saptamani si max 200 de km parcursi bucsa a cedat.Am fost la magazin m-am certat cu ei...in fine.

Acum vreau sa cumpar bucse si eventual telescoape pe fata..dar vreau sa cumpar doar piese originale.Cum imi dau seama daca o piesa este sau nu originala?...ce firme imi recomandati?

Link to comment
Share on other sites

sal... Cine ma poate lamuri si pe mine....am un320Dsi nu stiu ce se aude la roata din spate dreapta....un zdranganit subtire,parca ar fi niste cloptei...cand trag frana de mana un pic ..nu se mai aude asa tare....se aude numai atunci cand merg prin gropi sau pe denivelari?????????????................. :twoup:

 

 

ai pierdut siguranta de la etrieri

Link to comment
Share on other sites

Sint si eu interesat sa-mi cumpar un E46 318i 143 CP. Am citit cu atentie acest topic insa n-am gasit nicaieri informatii complete legate de consumul acestei masini. Ceea ce am gasit legat de cifrele oficiale este:

 

Fuel consumption combined: 7.4 l/100km

Fuel consumption (urban): 10.4 l/100km

Fuel consumption (extra-urban): 5.7 l/100km

 

 

As fi recunoscator daca niste posesori ne-ar putea furniza date reale, masurate cit mai corect(de la plin la plin daca se poate) pt urmatoarele situatii:

 

- consum oras mers normal sau sportiv sau cel mai economic posibil(minimul care poate fi scos)?

- consum extraurban drumuri nationale Romania ?

- consum exclusiv autostrada strainatate, drum lung (viteza mentinuta =? , consum =?)

 

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 318i dar e fara facelift (deci e cel de 117cp). In bucuresti consuma 10 mers normal (schimbat la 3000 cu unele scapari spre 4500). Eu nu merg f mult prin aglomeratie si poate d-asta. Inainte sa-i schimb filtrtele si uleiul consuma 13-14 (cu benzina cea mai ieftina, cu benzina de 98 consuma 11-12).

 

In afara nu stiu inca cat consuma, dar abia astept sa aflu. Am mers un pic (cam 1 km) cu 120 intr-a 5-a si imi zicea consumul instantaneu 6.

Link to comment
Share on other sites

Sint si eu interesat sa-mi cumpar un E46 318i 143 CP. Am citit cu atentie acest topic insa n-am gasit nicaieri informatii complete legate de consumul acestei masini. Ceea ce am gasit legat de cifrele oficiale este:

 

Fuel consumption combined: 7.4 l/100km

Fuel consumption (urban): 10.4 l/100km

Fuel consumption (extra-urban): 5.7 l/100km

 

 

As fi recunoscator daca niste posesori ne-ar putea furniza date reale, masurate cit mai corect(de la plin la plin daca se poate) pt urmatoarele situatii:

 

- consum oras mers normal sau sportiv sau cel mai economic posibil(minimul care poate fi scos)?

- consum extraurban drumuri nationale Romania ?

- consum exclusiv autostrada strainatate, drum lung (viteza mentinuta =? , consum =?)

 

 

Va multumesc anticipat.

 

 

cauta prin posturile mele. o sa gasesti si date despre consum. motorul N42 valvetronic.

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam mai devreme de tipuri de benzina. Dupa diferite incercari (agip, mol, omv, rompetrol, petrom) Am reusit sa fac un clasament :twoup:

 

1. OMW, carrera 100 - simti ca masina prinde viata. am fost uimit mai ales cum trage intr-a 4-a

2. Rompetrol, 98 / Agip, 95 - am scos cel mai mic consum

3. Mol, 95 - mi s-a parut cea mai proasta (e si cea mai ieftina). este consumata f repede

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam mai devreme de tipuri de benzina. Dupa diferite incercari (agip, mol, omv, rompetrol, petrom) Am reusit sa fac un clasament :twoup:

 

1. OMW, carrera 100 - simti ca masina prinde viata. am fost uimit mai ales cum trage intr-a 4-a

2. Rompetrol, 98 / Agip, 95 - am scos cel mai mic consum

3. Mol, 95 - mi s-a parut cea mai proasta (e si cea mai ieftina). este consumata f repede

 

 

incearca si Petrom Top99+

sa-mi spui ce parere ai.

 

despre rompetrol 98 am si eu o parere foarte buna. am scos un consum foarte foarte mic pe 600km parcursi am avut consum mediu 7.0 l/100. (traseu: craiova - lac vidraru - balea lac - sibiu - rm valcea - craiova). dar si costa aprox 4.7 lei. 99+ costa 4.44 lei si are performante asemanatoare.

sper sa nu fie just in my head :twoup:).

Link to comment
Share on other sites

Este o foarte mare diferenta intre combustibilii folositi de la peco-urile noastre. Dupa cum se stie OMW a cumparat Petrom, dar atentie! nu toate statiile Petrom. Statiile OMW-Petrom au indicativul Petrom "V",deci aceste statii folosesc aceeasi combustibili ca cei de la OMW. Ceea ce vreau sa subliniez este ca intre benzina Petrom TOP 99+ si benzina Petrom "V" carrera 100 este o mare diferenta de calitate probata personal (carrera 100 are aditivii mult mai buni). Proba nu a fost facuta pe masina personala pentru ca eu am diesel.
Link to comment
Share on other sites

Este o foarte mare diferenta intre combustibilii folositi de la peco-urile noastre. Dupa cum se stie OMW a cumparat Petrom, dar atentie! nu toate statiile Petrom. Statiile OMW-Petrom au indicativul Petrom "V",deci aceste statii folosesc aceeasi combustibili ca cei de la OMW. Ceea ce vreau sa subliniez este ca intre benzina Petrom TOP 99+ si benzina Petrom "V" carrera 100 este o mare diferenta de calitate probata personal (carrera 100 are aditivii mult mai buni). Proba nu a fost facuta pe masina personala pentru ca eu am diesel.

 

gresit

omv a cumparat TOATE statiile petrom, numai ca, este vorba de o strategie de pozitionare diferita...in timp ce petrom-v are preturi mai mari si o calitate mai buna, facand parte din segmentul premium al distributiei de carburant, statiile petrom au ramas sa se bata cu mol / lukoil pe segmentul de economy, adica preturi mai joase.

Link to comment
Share on other sites

Hai salut ... m-am dus azila administratia financiara sa imi platesc Taxa de poluare si ... surpriza idiotii de la RAR nu mi-au trecut emisiile CO2 in cartea masinii desi mi-au facut testul de noxe .. cica tre sa merg iarasi la RAR sa ce ?> sa le dau bani ? iar ? si lor ? ...s-a mai lovit cineva de treaba asta ? Io am in certificatul de conformitate de la BMW emisiile ..deci se poate face ceva pe calea asta ?multzam
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.