Jump to content

E30 nu intra in marsarier


Recommended Posts

Va salut,

 

Astazi mi-am luat ursuletul (320i '88, 4 usi) de la service unde i-am facut mici ajustari la tinichigerie si i-am schimbat un surub la pedala de ambreiaj (cel care ridica pedala). De cand am luat-o nu mai intra in marsarier! Toate celelalte viteze merg absolut perfect insa marsarierul 0. Este de parca nici nu ar exista optiunea de a merge si inapoi. Totul mergea bine cand am dus-o la service...iar ei nu stiu nimic. Am incercat toate pozitiile posibile si nimic. Care poate fi cauza? In general de ce se intampla oare chestia asta?

 

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa nu aiba legatura cu surubul pe care l-ai montat la pedala de ambreiaj. Verifica cursa schimbatorului stg.- dr. si daca are joc mare, mai mult ca sigur s-a dus o bucsa la cautator si levierul actioneaza in gol.

 

Mergi la acelasi service, sa o urce pe elevator si sa vada care-i treaba acolo.

Link to comment
Share on other sites

Masina nu o luasem eu din service insa acum a, iesit la o tura de 10 km prin oras si dezastru...am constatat ca vitezele sunt amestecate, nu am viteza intai, practic ce trebuia sa fie cand misti levierul in pozitia vitezei intai este a treia din ce imi dau eu seama iar a doua este a patra. A treia a ramas a treia pentru ca este acelasi lucru cu viteza intai iar a patra a ramas de asemenea a patra deoarece este egala cu a doua. Asadar fie ca schimb intai fie a treia este acelasi lucru, mie imi intra intr-a treia. Acelasi lucru se aplica si pentru a doua (2=4, 1=3 aproape ca in reclama de la vodafone). A cincea nu mai este a cincea (nu stiu ce poate fi) deoarece surpriza: a aparut si a sasea viteza!...unde nu era nimic. Aceasta a sasea viteza este ceva mai mare decat ce e normal in pozitia a cincea....totul e foarte incurcat. Si bineinteles nu am marsarier. Asadar am cutie cu 6 viteze fara marsarier.

Ce se intampla? Poate fi chestia asta de la ambreiaj? Cum sa se incurce vitezele in halul asta in cazul in care eu am dus masina intreaga si acum arata asa, iar ei nu au umblat deloc la ea? Ce se intampla doctore??

Link to comment
Share on other sites

Maine dimineata merg la ei si le prezint personal problema. Iar daca nu primesc nimic am sa le fac putina reclama nu tocmai favorabila. Din pacate nu mai retin numele dar maine cu siguranta il voi retine. Sper totusi sa fie doar ceva sarit pentru ca ei nu aveau de ce sa umble la cutie..in niciun caz.
Link to comment
Share on other sites

...am constatat ca vitezele sunt amestecate, nu am viteza intai, practic ce trebuia sa fie cand misti levierul in pozitia vitezei intai este a treia din ce imi dau eu seama iar a doua este a patra. A treia a ramas a treia pentru ca este acelasi lucru cu viteza intai iar a patra a ramas de asemenea a patra deoarece este egala cu a doua. Asadar fie ca schimb intai fie a treia este acelasi lucru, mie imi intra intr-a treia. Acelasi lucru se aplica si pentru a doua (2=4, 1=3 aproape ca in reclama de la vodafone). A cincea nu mai este a cincea (nu stiu ce poate fi) deoarece surpriza: a aparut si a sasea viteza!...unde nu era nimic. Aceasta a sasea viteza este ceva mai mare decat ce e normal in pozitia a cincea....totul e foarte incurcat. Si bineinteles nu am marsarier.

 

Ce incurcatura ! Cred ca ar trebui sa le faci putina reclama "negativa" daca nu ti-o repara ! Pai...tu duci masina in service sa o repari,si iesi cu ea mai stricata ! :blink:

Traim in Romania... :)

Link to comment
Share on other sites

Va salut,

 

Astazi mi-am luat ursuletul (320i '88, 4 usi) de la service unde i-am facut mici ajustari la tinichigerie si i-am schimbat un surub la pedala de ambreiaj (cel care ridica pedala). De cand am luat-o nu mai intra in marsarier! Toate celelalte viteze merg absolut perfect insa marsarierul 0. Este de parca nici nu ar exista optiunea de a merge si inapoi. Totul mergea bine cand am dus-o la service...iar ei nu stiu nimic. Am incercat toate pozitiile posibile si nimic. Care poate fi cauza? In general de ce se intampla oare chestia asta?

 

Cu stima

Ai avut cutia data jos?daca da vezi ca pe capacul cutiei sant 2 gauri in care se prinde timoneria.Una dintre gauri corespunde cu interiorul cutiei,mai precis cu una dintre furci,si daca se baga un surub mai lung decat cel care trebuie se blocheaza unele viteze;la mine a fost a cincea parca si nu am scapat pana nu am dat capacul cutiei jos.

Link to comment
Share on other sites

Asta ar fi problema ca nimeni nu a pus un deget pe cutie (sau cel putin nu avea motiv sa o faca) pentru ca eu am dus-o pentru un cu totul alt scop iar cutia mergea perfect. Ma duc sa insist si sa fac gura pentru ca asa ceva mi se pare inacceptabil.
Link to comment
Share on other sites

oricum n-am inteles despre ce surub de la ambreiaj este vorba.. :blink:

 

Este vorba de un surub care impreuna cu un arc ajuta la ridicarea pedalei de ambreiaj. Ambele sunt chiar in spatele pompei de ambreiaj. Nu prea are cum sa fie de aici deoarece masina a mers perfect si fara surub singura problema era cursa mai mica a pedalei.

 

Firma se cheama SC Mac Pondia Group SRL si se afla pe zetarilor, de la intersectia Giurgiului cu Luica se merge cam 200 de metri spre zetari iar pe partea dreapta sunt niste porti verde inchis. Acolo se afla celebrul service care mi-a transformat cutia din 5+1 in 6. Am fost sa le cer explicatii, au spus ca nu e mecanicul acolo, ca ei nu au umblat la cutie, ca probabil s-a mers fara ulei in cutie si de-aia este asa (lucru exclus) si ca ei nu se ocupa de asta si toate cele pana in cele din urma s-au facut toti nevazuti...era prea frig si eram prea nervos sa mai alerg dupa ei asa ca am plecat. Sper sa nu mai aiba nimeni de aici de-aface cu ei.

 

Dupa chestia asta nu mai am incredere in service-uri asa ca intreb aici: stie cineva un service, o persoana la curte care s-ar putea uita putin la cutie sa-i dea un diagnostic? As fi vesnic recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

oricum n-am inteles despre ce surub de la ambreiaj este vorba.. :)

 

Este vorba de un surub care impreuna cu un arc ajuta la ridicarea pedalei de ambreiaj. Ambele sunt chiar in spatele pompei de ambreiaj. Nu prea are cum sa fie de aici deoarece masina a mers perfect si fara surub singura problema era cursa mai mica a pedalei.

 

Firma se cheama SC Mac Pondia Group SRL si se afla pe zetarilor, de la intersectia Giurgiului cu Luica se merge cam 200 de metri spre zetari iar pe partea dreapta sunt niste porti verde inchis. Acolo se afla celebrul service care mi-a transformat cutia din 5+1 in 6. Am fost sa le cer explicatii, au spus ca nu e mecanicul acolo, ca ei nu au umblat la cutie, ca probabil s-a mers fara ulei in cutie si de-aia este asa (lucru exclus) si ca ei nu se ocupa de asta si toate cele pana in cele din urma s-au facut toti nevazuti...era prea frig si eram prea nervos sa mai alerg dupa ei asa ca am plecat. Sper sa nu mai aiba nimeni de aici de-aface cu ei.

 

Dupa chestia asta nu mai am incredere in service-uri asa ca intreb aici: stie cineva un service, o persoana la curte care s-ar putea uita putin la cutie sa-i dea un diagnostic? As fi vesnic recunoscator.

aoleooo...

acolo mi-am furat-o si io..

probleme la pompa de benzina...merg la ei(service recomandat de prieteni)..domne nu avem pomapa da in 2-3 zile te rezolvam..pret in jur de 700 roni..ok zic io...trec 3 zile si nimic...intre timp ma interesez la un mag de piese...pret 300(numai miezu, fara plutitor)...cumpar pompa si hop la ei...

cat ai dat domne pe pompa? zic ei...

500 roni zic io...

aaa pai nu vezi ca nu are plutitor?..

pai ce sa fac cu el? zic io...ca-l punem de la aia veche...

uite-o domne p-aia de vroiam noi s-o punem...si costa 530 cu tot cu plutitor...

bine domne...dar acu am luat-o p-asta o punem p-asta zic io...

aaa pai domne e greu zice mecanicu....

lasa domne ca-l schimb io...numa fa odata masina ca am treaba cu ea...

si de suparare m-au taxat cu 150 roni manopera la o lucrare care a durat 20 de min.. :blink: :)

nu mai zic ca pana au verificat si si-au dat cu parerea a durat vre-o 4 ore...

asa ca fugiti de ei...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.