Jump to content

cip motor e36


neoinstalatorul

Recommended Posts

eu am auzit multe pareri despre cip-uri...si sincer nu am o idee rea despre ele,multi am auzit ca si-au terminat motoarele cu ele,daca ai grija cum turezi motorul,si ai grija ca de fiecare data cand vrei sa o calci , motorul trebuie sa fie bine incalzit.un prieten care a avut un cip pe un opel astra 2.0 dti ia marit puterea cu 20 de cai,si mi-a spus ca, consumul il are mai mic decat inainte sa il puna!chiar am intrebat la un atelier specializat in modificari extreme in spania si acolo mi sa spus acelasi lucru!se merita dar sa fie original,nu chinezeala!
Link to comment
Share on other sites

am fost si eu la un atelier specializat tot in spania si acolo baietzii nu lucreaza decat la nivel mare: cu sherpi si desfacut motorul si modificari mai ample....dava voiam motor de curse si sa imi rup banii apelam la "M". :blink: oricum modus operandum al mecanicilor e universal si normal ca vor sa te agate sa lasi mai multi bani la ei si mi-au spus ca nu confera nici un avantaj semnificativ doar cipul... Edited by neoinstalatorul
Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai discutat de-a lungul timpului acest subiect. as vrea sa stiu daca imi aduce un beneficiu real in afara de cresterea consumului. sau si aspectul asta cu consumul marit e o inventie a "carcotasilor" ?

 

 

Cand iti pui CIP la motor , consumul iti scade.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai discutat de-a lungul timpului acest subiect. as vrea sa stiu daca imi aduce un beneficiu real in afara de cresterea consumului. sau si aspectul asta cu consumul marit e o inventie a "carcotasilor" ?

 

 

Cand iti pui CIP la motor , consumul iti scade.. :blink:

 

Pai chiptunning se face pentru cresterea puterii.Creste puterea si scade consumul? :)

Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai discutat de-a lungul timpului acest subiect. as vrea sa stiu daca imi aduce un beneficiu real in afara de cresterea consumului. sau si aspectul asta cu consumul marit e o inventie a "carcotasilor" ?

 

 

Cand iti pui CIP la motor , consumul iti scade.. :blink:

 

Pai chiptunning se face pentru cresterea puterii.Creste puterea si scade consumul? :)

 

 

Mi-au spus multi ca le scade consumul ... si chiar am citit pe niste siteuri .. dar nu mai stiu care :)

Poate m-oi insela ..

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea firmelor de la noi...auun soft care ti-l rescriu si gata...ca pe un telefon mobil :) E vb de parametrii, softul e modificat de diferite firme.

 

Nu exista "optimizat de catre producator" absolut niciodata ! SI daca tot vb de soft si de chipuri...uit un ex: Windows... cate updateuri s-au scos de la lansarea lui...atat de optimizata :blink: ? Asa e si cu Chip Tuningul asta.... ECU controleaza tot...arderea, admisia, presiunea in turbina...tot, setarile respective difera in functie de scopul remaparii, sunt setari safe, normale si sport.

 

Edit: Nu exista soft perfect :) http://img255.imageshack.us/img255/9298/mswindshieldhudtnnr4.jpg

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

M-am referit la faptul ca nu e perfect...din fabrica si nu cred ca vine x de la BMW: auzi Ione am v2.0 Beta pt E60 :blink:

 

 

@neo: Eu zic ca se merita... ai sa simti o imbunatatire majora la turatii reduse, dat fiind faptul ca ai masina pe benzina ( din semnatura ) cresterea de putere nu o sa fie spectaculoasa...probabil 8-10cp.

 

Edit2: Zic pe benzina ca sigur e aspirata...

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

deci? se merita sau nu? cam care ar fii si dezavantajele? are vreunul dintre voi motat cip la motor? :blink:

 

 

Dupa mine merita numai daca ai turbo, iar la tine nu este cazul.

Problemele pe care le poti avea nu merita cativa cai amarati in plus.

Parerea mea, tu decizi ce este mai bine.

 

M-am referit la faptul ca nu e perfect...din fabrica si nu cred ca vine x de la BMW: auzi Ione am v2.0 Beta pt E60 :)

 

Nu este perfect, din cauza asta apar tot felul de update-uri.

Reprezinta drumul catre perfectiune. :)

Link to comment
Share on other sites

scopul meu nu este o crestere in herghelie ci mai degraba o optimizare. nu stiu ce sa zic....daca pun in balanta faptil ca as putea deregla alte treburi care ar degenera in probleme....pana nu sunt sigur de ceva concret nu prea as face pasul asta. :)

 

 

las-o asa cum e. nu scoti prea mult din chipul ala pentru ca ai benzinar. nu se merita.

 

din ce am auzit si am citit pe mai multe situri consumul MEDIU scade . in schimb consumul cand ii dai blana creste. adica cand mergi calm si schimbi pana in 2000rpm baga mai putina benzina , iar cand vrei sa ii dai in gura mai multa

 

poate am fost incoerent... am o explicatie: sunt beat! :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci? se merita sau nu? cam care ar fii si dezavantajele? are vreunul dintre voi motat cip la motor? :blink:

 

 

eu l-am "cipuit" pe al meu (320 d, 136 cp din 2000) acum vreo 2 luni. se simte si la consum (a crecut cu 0,5%) dar si la putere (care a crescut la 163 cp cica). cei care mi-au "operat" manevra mi-au spus ca, in principiu, la mers normal, consumul va scade. oarecum e normal..obtii aceleasi performante "calcand-o" mai putin. de asemena, mi-au spus ca va creste in regim de forta..iarasi normal, zic eu.

daca ai benzinar, nu stiu ce sa zic. puterea pe care o obtii din cip e relativ nesemnificativa fata de diesel.

succes.

Link to comment
Share on other sites

-depinde de masina, de motorul masinii si de uzura acestuia, cu cat motorul este mai uzat creste riscul aparitiei unor probleme tehnice...

-conteaza si softul folosit.(race,sport)

 

-in general firmele mari, nu pun chipuri pe masini cu peste 4 ani vechime.

 

-daca intretii motorul cum trebuie dupa ce il chipuiesti nu ai de ce sa-ti faci probleme.(treci la un ulei mai gros,benzina cu adetiv,filtre ,etc).

 

-chipul nici o data nu scade consumul masinii,chipul scade consumul masinii cand megi cu turatii mici;ca arderea este mai buna ,dar la turatii mari ai consum mai mare..

 

 

-eu zic ca se merita:) oricum diferenta se simte...

Edited by heavystorm2005
Link to comment
Share on other sites

Mi-au spus multi ca le scade consumul ... si chiar am citit pe niste siteuri .. dar nu mai stiu care :blink:

Poate m-oi insela ..

 

Este imposibil. Sigur te inseli. Un prieten si-a tuningat Mercedesul la Brabus si i-a crescut semnificativ consumul. Si daca nici Brabus nu stie sa faca upgrade de putere la motoare, atunci nu stiu cine stie.

Link to comment
Share on other sites

pe toate masinile din ultimii 5-6 ani am avut fie remapari, fie power-box.

pentru benzina nu cred ca merita efortul si riscul, decat daca e turbo.

nu am avut la nici o masina probleme cauzate de "cipuire". nici fum nu au scos mai mult decat inainte.

la BMW fumul este insesizabil daca masina e in regula tehnic si asa a ramas si dupa remapare la 520d sau montarea unui power-box la 530d.

oricum, cine spune ca nu exista riscuri greseste. evident ca motorul si va putea fi solicitat mai mult decat l-au lasat fabricantii.

depinde de fiecare daca isi asuma sau nu riscul.

 

legat de consum - la mers constant in afara este fara dubii mai mic ( 0.2 - 03 l / 10 km ), in oras nu am observat diferente.

Link to comment
Share on other sites

-daca intretii motorul cum trebuie dupa ce il chipuiesti nu ai de ce sa-ti faci probleme.(treci la un ulei mai gros,benzina cu adetiv,filtre ,etc).

La ce benzina cu aditiv te referi?

benzina pe care o folosesti+un bidon de aditiv sau benzina de la 'efix' care contine deja aditiv!

Edited by heavystorm2005
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.