Jump to content

Consultare achizitie masina


raulc

Recommended Posts

Salutare baieti ! Sunt nou pe forum , inca nu sunt posesor de bmw , momentan conduc un passat variant 1,9 tdi pd 115 hp , model 2000 , asa ca fiti blanzi cu mine... M-am gandit sa renunt la passatul meu ca e cam batranel deja , face 8 ani , desi masina e ok si m-am gandit sa mai pun ceva diferenta si sa-mi iau o masina mai nouta pana in 10.000 euro valoarea neta ( vreau s-o inmatriculez pe firma ). Tot studiind ofertele pe internet , cred ca inclin spre bmw seria 3 touring diesel ca masina pt familie. Acuma dilema mea consta in stabilirea faptului daca este o masina de familie potrivita ( am 2 baietei de 6 respectiv 7 ani ), fac cam 15.000 km/an ( stiu c-o sa-mi ziceti ca nu se justifica diesel , dar fiind posesor de diesel as merge tot pe diesel , iar la second hand nu mai e diferenta asa mare intre benzina si diesel ca la cele noi ), majoritatea drumurilor le fac in oras (Baia Mare ) : gradinita , job , etc si cateva iesiri afara , ski etc. Passatu ma satisface din acest punct de vedere caci este incapator. Stiu ca seria 3 de la Bmw e mai mica , varianta touring ca si Passatul Variant , dar cred ca ma descurc. Acuma trebuie sa aleg intre varianta 318 d - 115 hp ( cum am acuma pe Passat , difera cuplul putin in favoare Passatului ) care pt mine e decenta si varianta 320 d - 150 hp care banuiesc ca e cool, ambele modele 2004 , euro 4. Ce ma sfatuiti voi , dincolo de diferenta de performanta dinamica clara intre cele 2 motorizari ( s-a mai discutat ) , ce dotari recomandati : piele sau nu , navi bussines vs navi prof 16:9 , volan 3 spite multifunctional vs cel cu 4 spite , etc. Sa optez pt un 318 d edition exclusive de ex cu piele , xenon , scaune incalzite , cd etc sau un 320 d mai putin dotat ?Si inca o intrebare : sa optez pt achizitie de la dealer gen Autohus unde oferta e variata desi pretul e putin mai mare dar ai o oarecare garantie si mergi intr-un singur loc de unde alegi dintre mai multe exemplare sau de pe Mobile de ex unde sunt preturi mai bune parca dar si sunt dispersate prin toata Germania daca vreau sa vad mai multe plus ca am inteles ca sunt si o gramada de tepe ? Va multumesc , sper ca nu v-am plictisit cu atatea detalii si astept recomandarile voastre.
Link to comment
Share on other sites

Pai sunt destule si pe autohus.de si pe mobile .de . Da un search sa vezi.

 

Uite aici :http://www.autohusb2b.de/cms/cardb/form.php?go=ad&cl=1&screen=&csSortOrd=A&make=60593&model=BMW+3er&fzgart=Kombi&power=2&extra1=999&csTextOr=and&extra2=999&csKmMax=*&csBjVon=2004&csBjBis=*&csPreisVon=*&csPreisBis=10000&csKwVon=85&csKwBis=*&standort=999&csSortFld=P#_t

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti ! Sunt nou pe forum , inca nu sunt posesor de bmw , momentan conduc un passat variant 1,9 tdi pd 115 hp , model 2000 , asa ca fiti blanzi cu mine... M-am gandit sa renunt la passatul meu ca e cam batranel deja , face 8 ani , desi masina e ok si m-am gandit sa mai pun ceva diferenta si sa-mi iau o masina mai nouta pana in 10.000 euro valoarea neta ( vreau s-o inmatriculez pe firma ). Tot studiind ofertele pe internet , cred ca inclin spre bmw seria 3 touring diesel ca masina pt familie. Acuma dilema mea consta in stabilirea faptului daca este o masina de familie potrivita ( am 2 baietei de 6 respectiv 7 ani ), fac cam 15.000 km/an ( stiu c-o sa-mi ziceti ca nu se justifica diesel , dar fiind posesor de diesel as merge tot pe diesel , iar la second hand nu mai e diferenta asa mare intre benzina si diesel ca la cele noi ), majoritatea drumurilor le fac in oras (Baia Mare ) : gradinita , job , etc si cateva iesiri afara , ski etc. Passatu ma satisface din acest punct de vedere caci este incapator. Stiu ca seria 3 de la Bmw e mai mica , varianta touring ca si Passatul Variant , dar cred ca ma descurc. Acuma trebuie sa aleg intre varianta 318 d - 115 hp ( cum am acuma pe Passat , difera cuplul putin in favoare Passatului ) care pt mine e decenta si varianta 320 d - 150 hp care banuiesc ca e cool, ambele modele 2004 , euro 4. Ce ma sfatuiti voi , dincolo de diferenta de performanta dinamica clara intre cele 2 motorizari ( s-a mai discutat ) , ce dotari recomandati : piele sau nu , navi bussines vs navi prof 16:9 , volan 3 spite multifunctional vs cel cu 4 spite , etc. Sa optez pt un 318 d edition exclusive de ex cu piele , xenon , scaune incalzite , cd etc sau un 320 d mai putin dotat ?Si inca o intrebare : sa optez pt achizitie de la dealer gen Autohus unde oferta e variata desi pretul e putin mai mare dar ai o oarecare garantie si mergi intr-un singur loc de unde alegi dintre mai multe exemplare sau de pe Mobile de ex unde sunt preturi mai bune parca dar si sunt dispersate prin toata Germania daca vreau sa vad mai multe plus ca am inteles ca sunt si o gramada de tepe ? Va multumesc , sper ca nu v-am plictisit cu atatea detalii si astept recomandarile voastre.

Ia-ti un Sharan

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de-a dreptul simpatici , mai ales faza cu Sharanul. Credeam ca o sa zici Mondeo Touring... Hehe. Nu stiu daca o firma de calibrul celor de la autohus se complica sa dea tepe mai ales ca masinile sunt inspectate de Dekra si de catre experti independenti si beneficiaza de 1 an garantie . Ma rog , eu asteptam sugestii la subiect nu ironii ieftine de posesori de Bmw... Sau trebuie sa ma adresez celor de pe forumul Audivis a vis de A4 Variant care ar fi o optiune mai buna totusi :blink: ?

 

Multumesc Excellence . In sfarsit o opinie pertinenta! Thanks

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de-a dreptul simpatici , mai ales faza cu Sharanul. Credeam ca o sa zici Mondeo Touring... Hehe. Nu stiu daca o firma de calibrul celor de la autohus se complica sa dea tepe mai ales ca masinile sunt inspectate de Dekra si de catre experti independenti si beneficiaza de 1 an garantie . Ma rog , eu asteptam sugestii la subiect nu ironii ieftine de posesori de Bmw... Sau trebuie sa ma adresez celor de pe forumul Audivis a vis de A4 Variant care ar fi o optiune mai buna totusi :blink: ?

 

Multumesc Excellence . In sfarsit o opinie pertinenta! Thanks

Si eu vreau sa vand 5-aru tot din cauza asta,crede-ma.Si daca vrei umpic de spatiu,ceva optiuni,Sharan-ul e foarte potrivit.La inceput nici mie nu prea mi-a placut dar recent am facut vreo 1500km cu un Sharan si sa stii ca e o masina de familie foarte potrivita.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de-a dreptul simpatici , mai ales faza cu Sharanul. Credeam ca o sa zici Mondeo Touring... Hehe. Nu stiu daca o firma de calibrul celor de la autohus se complica sa dea tepe mai ales ca masinile sunt inspectate de Dekra si de catre experti independenti si beneficiaza de 1 an garantie . Ma rog , eu asteptam sugestii la subiect nu ironii ieftine de posesori de Bmw... Sau trebuie sa ma adresez celor de pe forumul Audivis a vis de A4 Variant care ar fi o optiune mai buna totusi :blink: ?

 

Multumesc Excellence . In sfarsit o opinie pertinenta! Thanks

 

 

 

recomand 320d 150cp...stiu ce-am avut si cum se comporta masinuta aia..si satisfactie la drum, si consum mic...parerea mea ar fii sa treci la mai multi cai:)...si din cate stiu se gaseste netto la banii astia..apropo, din auzite, cele de la autohus.de stiu ca au multi km si sunt cam hingherite...nu e general...masinile bune se gasesc in regiunea bavareza

 

bafta..

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de-a dreptul simpatici , mai ales faza cu Sharanul......., eu asteptam sugestii la subiect nu ironii ieftine de posesori de Bmw...

Nu te-a luat nimeni la misto.Pur si simplu nu poti sa-ti iei o masina buna,cu km putini si cu ceva dotari cu doar 10.000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Nu discutam despre Sharan daca e bun sau nu , cred ca e ok. Variante sunt destule pt o masina de familie la banii astia : Passat Variant , Mondeo Tour , Volkswagen Touran , Laguna Combi , Opel Vectra , Astra Caravan , etc. Eu m-am orientat spre Bmw seria 3 touring diesel care ca si dimensiune cred ca se preteaza la ce-mi trebuie mie. Intrebarea era 318 d mai dotat sau 320 mai putin dotat ? Si sugestii de achizitie : dealer gen Autohus care are peste 2000 masini pe stoc sau de pe Mobile batand Germania-n lung si-n lat ? Rest ca Sharan , ca Touran e alta discutie. Ca de aia m-am adresat voua posesorilor de Bmw ca altfel intram pe forumul Volkswagen unde-s mai de-al casei.. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Red Cap ai cumva niste adrese de web de la ceva dealeri sa pot vedea niste oferte sau pur si simplu trebuie mers la fata locului si cautat acu in caru cu fan ? De unde sa incep cautarea ??!! Bavaria nu e kk mk,e maricica bine...

 

 

 

deci..nu exista alte adrese decat mobile.de sau autoscout24.de...aici sunt cam toate masinile tuturor dealer-ilor din ger..n-are rost sa cauti alte adrese

urmareste anunturile o sapt, 2 si hotaraste-te, vorbeste cu neamtul, rezerv0o si da-i bataie

Link to comment
Share on other sites

Mie personal cei de la autohus.de imi inspira mai multa incredere decat ce gasesti pe mobile.de sau autoscout24.de , nu ca pe acestea din urma nu gasesti masini ok , dar e riscul mai mare zic eu plus ca-s dispersate in toata Germania si riscul e sa vad una misto de ex in Hamburg ma duc s-o vad si la fata locului imi displace ceva. Ce fac ? Cobor repede la Munchen sau o iau spre Koln ? N-am chef sa bat Germania 1 saptamana in lung si-n lat . Asa la Autohus , vad ofertele pe internet si in limba romana , imi fac calculele linistit aici , imi iau 3-4 variante de rezerva din acelasi loc si dupa aia pot merge linistit acolo sa le testez. Din vreo 10-20 de masini cred ca pot alege una . Plus ca se ocupa de acte si toate cele.Parerea mea . Daca aveti voi sugestii mai bune le astept cu drag.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Cat pt opinie. Am zis si eu ca sigur sunt masini ok pe mobile, numai ca nu am nici o garantie ca odata ajuns la fata locului masina e exact ca in descrierea de pe site si atunci ce ma fac ? Trebuie sa am variante de rezerva 2-3 macar dar stii ca Germania e mai de 3 ori cat Romania si daca o masina e la Constanta de ex , ma duc s-o vad si e teapa sa zicem si urmatoarea care imi surade e la Satu Mare...n-am facut nimica. Cred ca cea mai buna varianta, dar sigur nu cea mai ieftina ar fi una de la un dealer Bmw din sistemul lor de buy back.Cred. Pe mobile mi se pare cam riscant stiind faptul ca-s si multi tepari de genu : Bmw seria 5 din 12/2006 , bla bla , 8000 eur brutto... Sa fim seriosi . Barba clara. Aici e buba. Asa sa am timp destul si bani de stricat m-as plimba o luna prin Germania sa bibilesc n masini. De asta zic ca un revanzator , dealer ma rog cum vrei sa-i zicem , care are pe stoc zeci , sute de masini pare o alternativa mai pragmatica dpdv personal .Adica am de unde alege , masinile sunt inspectate , beneficiaza de 1 an garantie , se ocupa de acte etc. Diferenta e intr-adevar ca e putin mai scump la ei.

 

Scuze Cat credeam ca zici de mobile nu de authus...Sorry de confuzie.

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat masina si de pe mobile.de, de la privat.

am tinut-o doi ani, masina merge si acumfoarte bine, fara nici o problema.

bineinteles ca poti lua de pe mobile.de o masina buna, atata timp cat ai ochii deschisi.

 

in locul tau as merge pe varianta autohus, cu rezervare.

daca ceri detalii suplimentare despre masina iti vor trimite, inclusiv poze cu ce te intereseaza in mod special.

as zice sa mergi pe locatia Gyhum/Bockel, daca nu iti place masina gasesti multe parcuri auto in zona, intre Bremen si Hamburg

 

http://www.autohusb2b.de/cms/cardb/form.ph...;csSortFld=P#_t

 

inca ceva - intre cel doua motorizari nici nu se pune problema sa alegi altfel decat 320d 150cp. diferenta nu e doar in cai putere si cuplu.

 

LE - de ce nu te gandesti la un 525d ?

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.