Jump to content

am schimbat uleiul la cutie si imi agata in tr 1 si 2


ionut_marius

Recommended Posts

nu vad ce legatura are uleiul cu agatatul... io as zice ca e din levier uzat. sau ghidaje ceva oricum nu datorita uleiului agata. cel mult in functie de ulei e mai evident agatatul sau nu, dar solutia e departe de a folosi un alt ulei. cauta sa verifici reglajele si uzura tijelor, levierelor mai bine spus

 

pai i-am bagat ulei original si merge perfect chiar si la rece

 

Ionut, este posibil ca uleiul pe care l-ai avut in cutie (ma refer la cel pus dupa ureche) sa iti fi scos in evidenta niste probleme ale cutiei, tot asa cum spui ca se intampla si cu cel vechi/uzat/murdar etc. Daca problemele revin chiar si cu cel nou/original, este cazul sa iti indrepti atentia spre cutie. Sper sa nu fie cazul. :blink:

 

uleiul pus dupa ureche mi-a zis mecanicu ca era pt temp f ridicate,isi pierdea din calitati cand erau temp mai scazute,pana se incalzea intra greu in tr 1 si 2,acum cu uleiul nou nu mai are absolut nici cea mai mica probleme nici la rece nici la cald :)

Link to comment
Share on other sites

iata ce recomanda aral ,fie 75w-90, fie 75w-140 ,75w-80 .. :blink:

cred ca este in functie de cutia de viteze in 5 sau in 6

 

ATENTIE

in tabel scrie 75w80 este pt cutie manuala.

75w90 este pt grupul diferentiar

si sigur e asa

asta am bagat si eu acum vreo 14ani in e30 325i am cumparat uleiul de la bmw din germa recomandat de ei

daca mai aveti tabele in limba germana nu va grabiti puneti pe cineva sa traduca sa nu bagati uleiul grsit sau cine stie ce altceva

suntem destui care stim germana si sa intrebi nu e rusine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am vrut sa fac si eu operatiunea schimb ulei in cutie,dar cand m am prezentat la service am obs impreuna cu mecanicul ca e o eticheta galbena pe care scrie"no oil change" de aici am dedus ca nu trebuie schimbat uleiul in cutie,desi imi cam agata uneori in primele trepte.

ce raspunsuri aveti pt mine?

Link to comment
Share on other sites

am vrut sa fac si eu operatiunea schimb ulei in cutie,dar cand m am prezentat la service am obs impreuna cu mecanicul ca e o eticheta galbena pe care scrie"no oil change" de aici am dedus ca nu trebuie schimbat uleiul in cutie,desi imi cam agata uneori in primele trepte.

ce raspunsuri aveti pt mine?

 

 

faci cum vrei tu ...change sau no change ...eu spre ex ..l-am schimbat !..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.