Jump to content

bataie spate


Myx

Recommended Posts

Am o bataie stanga spate ..destul de enervanta ..la gropi ...e un sunet infundat ..sa fie amortizor , flansa?>..e vreo bucsa pe acolo ?

 

Poate sa fie una dintre bucsile de la punte, daca schimbi in turatii mari si repede se aude ceva? Daca nu, telescop, flansa si cel mai putin probabil, se aude doar in viraje, bieleta antiroliu.

Link to comment
Share on other sites

Am o bataie stanga spate ..destul de enervanta ..la gropi ...e un sunet infundat ..sa fie amortizor , flansa?>..e vreo bucsa pe acolo ?

 

Poate sa fie una dintre bucsile de la punte, daca schimbi in turatii mari si repede se aude ceva? Daca nu, telescop, flansa si cel mai putin probabil, se aude doar in viraje, bieleta antiroliu.

 

 

se aude la gropi ..sau chiar denivelari mai mari ...

Link to comment
Share on other sites

La orice service iti spune sigur

 

pot fi : bucsile,flansele de la amortizor, amortizoarele , flansele pe care stau arcurile , rulmentul intermediar de la cardan , puntea spate ...etc

 

 

Ok ..am sa ma duc la verificare ./....Deja prezumtiile pot fi multe ..

Link to comment
Share on other sites

Obligatoriu, dupa ce o schimbi, sa te duci la un service sa-i refaci geometria la puntea spate. Eu am schimbat o bucsa din asta, si cu toate ca am facut paispe-mii de semne ( ca sa fie cat de cat in regula pina ajungeam la service), si am remontat totul "la semn", cind am fost la reglaj erau modificari mari la geometrie...
Link to comment
Share on other sites

Obligatoriu, dupa ce o schimbi, sa te duci la un service sa-i refaci geometria la puntea spate. Eu am schimbat o bucsa din asta, si cu toate ca am facut paispe-mii de semne ( ca sa fie cat de cat in regula pina ajungeam la service), si am remontat totul "la semn", cind am fost la reglaj erau modificari mari la geometrie...

 

Cat te-a costat montajul si cat a durat ?

Link to comment
Share on other sites

Obligatoriu, dupa ce o schimbi, sa te duci la un service sa-i refaci geometria la puntea spate. Eu am schimbat o bucsa din asta, si cu toate ca am facut paispe-mii de semne ( ca sa fie cat de cat in regula pina ajungeam la service), si am remontat totul "la semn", cind am fost la reglaj erau modificari mari la geometrie...

 

 

trebuie sa ii faci geomeria pe spate ,dupa ce le schimbi ?! :)

ce porcarie :blink:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Obligatoriu, dupa ce o schimbi, sa te duci la un service sa-i refaci geometria la puntea spate. Eu am schimbat o bucsa din asta, si cu toate ca am facut paispe-mii de semne ( ca sa fie cat de cat in regula pina ajungeam la service), si am remontat totul "la semn", cind am fost la reglaj erau modificari mari la geometrie...

 

 

trebuie sa ii faci geomeria pe spate ,dupa ce le schimbi ?! :)

ce porcarie :blink:

 

 

m-am programat la augsburg .. montaj 120 ron ...au si ei bucsa ..35 ron pe Meyle ..Eu deja o comandasem pe Boge ..50 ron ..

Nu stiu ce sa fac ..sa o schimb si pe cealalta ?,, sau sa astept sa cada si pe dreapta ...

 

 

cum lucreaza cei xde la Augsburg Militari ?,,In principiu ..oameni amabili la receptie , serviabili la max , mi-au acordat o reducere la montaj desi nu am luat piessa de la ei !..Se pare ca mai exista si good management in Ro ...Unii inteleg ca important e sa se intoarca un client decat sa faca o singura lucrare si atat ! Sper sa fie totul bine

Link to comment
Share on other sites

Sorry pt intirziere la raspuns...Operatiunea demontare-montare am facut-o in spatele blocului, ajutat de un prieten. Ca durata...vreo trei ore. E mult de munca, deoarece, chiar daca in TIS e prezentata metodologia si pare simplu, cand te apuci vezi ca trebuie demontate si alte piese...plus ca iti trebuie scule adecvate. Obligatoriu o cheie dinamometrica (pt plaja de 40-120 Nm) si o presa zdravana, pt montajul bucsii. De scos, iese f. usor.

A, si mai trebuie in plus un cric de Dacie ( modelul vechi). Fara el, e nasol!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Sorry pt intirziere la raspuns...Operatiunea demontare-montare am facut-o in spatele blocului, ajutat de un prieten. Ca durata...vreo trei ore. E mult de munca, deoarece, chiar daca in TIS e prezentata metodologia si pare simplu, cand te apuci vezi ca trebuie demontate si alte piese...plus ca iti trebuie scule adecvate. Obligatoriu o cheie dinamometrica (pt plaja de 40-120 Nm) si o presa zdravana, pt montajul bucsii. De scos, iese f. usor.

A, si mai trebuie in plus un cric de Dacie ( modelul vechi). Fara el, e nasol!

Bafta!

 

 

nici prin cap nu-mi trecea sa o schimb singur ...e f mult de demontat ...Ma interesa doar un pret la manopera ..pt ca un dobitoc de mecanic ..desi mi-a facut constatarea gratuita ..a avut Tupeul sa-mi ceara 600 ron ....ca sa schimbe o bucsa de 50 ron ....spunea ca dureaza 6 ore :blink: ...Oare mai sunt care musca la asa ceva ?...Probabil daca ceream sa schimb ambreiajul ...ar fi vrut 400 E ////////...Cred ca a considerat E46 ...masina de lux ...

Link to comment
Share on other sites

nici prin cap nu-mi trecea sa o schimb singur ...e f mult de demontat ...Ma interesa doar un pret la manopera ..pt ca un dobitoc de mecanic ..desi mi-a facut constatarea gratuita ..a avut Tupeul sa-mi ceara 600 ron ....ca sa schimbe o bucsa de 50 ron ....spunea ca dureaza 6 ore :) ...Oare mai sunt care musca la asa ceva ?...Probabil daca ceream sa schimb ambreiajul ...ar fi vrut 400 E ////////...Cred ca a considerat E46 ...masina de lux ...

 

 

pei oricum este masina de lux... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Schimbat bucsa ..Multumit de servicii ..A durat fix 25 min ...Atasez poze ca sa nu mai credeti aberatiile unor dobitoci din service care va vor spune ca trebuie demontata fuzeta si ca va dura 3 ore sa schimbati o bucsa!...Se desface f simplu Si cu o presa se introduce noua bucsa ..cea veche e deja bucati :)

 

M-au invitat langa masina ..si mi-au spus ca e posibil sa strice bucsa pt ca aveau o presa cam naspa ..ceva legat de alt calibru ..si ca daca se va intampla asta vor oferi alta piesa la schimb gratuit !..deci recomand Augsburg !...

 

Pret lucrare 120 ron ..Din pacate au preturi fixe pt lucrari ..nu lucreaza cu manopera per ora La cat a durat ma puteau taxa mai putin dar asta e !...Acum cu factura ma voi duce la ala care mi-a cerut 600 ron ...Abia astept sa-i vad fata ! :blink: :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

nici prin cap nu-mi trecea sa o schimb singur ...e f mult de demontat ...Ma interesa doar un pret la manopera ..pt ca un dobitoc de mecanic ..desi mi-a facut constatarea gratuita ..a avut Tupeul sa-mi ceara 600 ron ....ca sa schimbe o bucsa de 50 ron ....spunea ca dureaza 6 ore :blink: ...Oare mai sunt care musca la asa ceva ?...Probabil daca ceream sa schimb ambreiajul ...ar fi vrut 400 E ////////...Cred ca a considerat E46 ...masina de lux ...

 

Spune-ne cine e mecanicul ca pe viitor sa fuga toti de el.

Link to comment
Share on other sites

Ok baieti am si eu de schimbat 2 bucse pe fata la capul de brat pentru ca la fel si la mine batea cam urat la gropi si drumuri nasoale si am fost la un service unde au constatat ca sunt duse bucsele si mi-au spus ca ma costa 250 ron setul si 100 manopera. Ce pareri aveti?

 

 

Cam ala e pretul ...+ - 10 ron ...daca mai cauti dar nu merita bataia de cap !..

 

nici prin cap nu-mi trecea sa o schimb singur ...e f mult de demontat ...Ma interesa doar un pret la manopera ..pt ca un dobitoc de mecanic ..desi mi-a facut constatarea gratuita ..a avut Tupeul sa-mi ceara 600 ron ....ca sa schimbe o bucsa de 50 ron ....spunea ca dureaza 6 ore :blink: ...Oare mai sunt care musca la asa ceva ?...Probabil daca ceream sa schimb ambreiajul ...ar fi vrut 400 E ////////...Cred ca a considerat E46 ...masina de lux ...

 

Spune-ne cine e mecanicul ca pe viitor sa fuga toti de el.

 

 

E un service bagat pe o straduta in dr sarii ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.