Jump to content

Probleme cardan ?


Invaderik

Recommended Posts

masina este un 318D touring la 190mii km din 2003/10

am auzit de curand ca imi face un zgomot ciudat... un "clamp" scurt cand dau cu spatele face odata si gata ... sa fie de la cardan ? :blink:

problema apare cand schimb directia de mers (cu spatele sau cu fata)

 

a si inca ceva daca tot am postat ... e normal sa imi trepideze usor masina cand sunt sub -5 grade afara cam 20-30 sec ? sau am o bujie arsa ceva... ?

Link to comment
Share on other sites

masina este un 318D touring la 190mii km din 2003/10

am auzit de curand ca imi face un zgomot ciudat... un "clamp" scurt cand dau cu spatele face odata si gata ... sa fie de la cardan ? :blink:

problema apare cand schimb directia de mers (cu spatele sau cu fata)

 

a si inca ceva daca tot am postat ... e normal sa imi trepideze usor masina cand sunt sub -5 grade afara cam 20-30 sec ? sau am o bujie arsa ceva... ?

verifica flansa de la cardan...s-ar putea sa fie dusa.

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi pb de grup nu cred ca trebuie sa ti bati capul. cand se duce il schimbi. daca e doar flansa si sper sa fie spre binele tau schimb o acum ca se duce cardan si grup si tot ce se poate p acolo si nu i ieftin deloc. mai bine sa previi decat sa constati mai multe mai tarziu. eu inca mai am ceva de schimbat si abia apoi pot sa am o certitudine ca e grup. da nu are leg cu cardanul ce vreau sa schimb ci cu articulatia. amortizoare tot. ca se aud aceleasi batai pe drum prost. a si simti cumva socul si la sch treptelor in mers?
Link to comment
Share on other sites

hmm nu e scumpa o flansa din cate am vazut.... mai bine flansa decat joc in grup b-( cum sa verific care e cu beleaua fara sa schimb la ele?

a... si inca ceva.... e buba mare daca mai merg asa cu ea ? :blink:)

daca e flansa o ridici pe elevator si se vad bucsile largite...plus ca exista si joc intre bratele cardanice...Nu simti la schimbarea vitezei ca merge in hopuri?

Link to comment
Share on other sites

problema poate veni si de la bucsa din spate de la diferential in ea se impinge toata forta.la fel am avut shi eu zgomot puternic shi cand dadeam in spate , tremura si la plecarea de pe loc , facea un pic fitze la a 1 a .am schimbat bucsa si totul e k acum.a costat vreo 900 de mii bucsa manopera e vreo 4,5 mil .eu am schimbat-o singur si va asigur ca nu e de joaca

mi-a luat vreo 5 ore si facuta la garaj cu rampa tot ce iti trebuie

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

La un 320i touring e36 apar batai in mers doar cand scot pe liber.Unii spuc ca exista o bucsa pe la mijlocul cardanului cu prindere pe caroserie care ar fi uzata.Altii spun ca e din cuple.la cuple m-am uitat si nu par uzate dar nu stiu unde e bucsa. probabil e mascata de evacuare. S-a mai lovit cineva de asemenea probleme?

Am schimbat senzorul de viteza din grup si cu ocazia asta am schimbat si uleiul dar nu am avut decat ulei CASTROL automatic.e grav ca am pus ulei de cutie automata?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.