Jump to content

problema inchidere usa


Recommended Posts

salutare.

Am un bmw E46 318d din 2004 si am o problema cu usa dreapta.

nu mi se inchide usor ca si celelalte. trebuie sa dau mai tare cu ea sa se inchida.

mentionez ca nu a fost lovita masina si cand se inchide se inchide etans si perfect, doar ca trebuie sa dau mai tare cu usa.

este vorba de usa dreapta fata.

aveti idee cum sa rezolv problema si care poate fi aceasta ?

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

multumesc de ajutor. am desfacut cu un prieten cu greu acel plastic negru din jurul cuiului de frica sa nu-l rupem. si am vazut cele doua piulite torx parca erau. dar nu aveam asemenea surubelnita. poate sa-mi zica cineva de cat este (ce marime) ca sa cumpar ?
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa iti cumperi un set(cred 10 marimi)nu sunt scumpe(am cumparat eu)...si cine stie ce vrei sa mai desfaci!pt BMW BMW:usile din fata sunt supuse unei uzuri mult mult mai mari decat usile din spate...asta e si cauza...la fel se procedeaza si la jeepul tau,nuymai ca trebuie cel putin doua persoane....una strange si alta centreaza usa.succes
Link to comment
Share on other sites

BMW BMW:usile din fata sunt supuse unei uzuri mult mult mai mari decat usile din spate...asta e si cauza...la fel se procedeaza si la jeepul tau,nuymai ca trebuie cel putin doua persoane....una strange si alta centreaza usa.succes

 

Ok ! Mersi ! O sa incerc odata !

Si inca ceva,mie mi se pare o diferenta intre usi,adica o deschid pe cea din drepta fata,apoi pe cea din dreapta spate,si...se simte o diferenta...dar...poate e masina defecta !

Multumesc inca o data ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am rezolvat azi problema cu ajutorul unei truse de chei torx. Cuiu este in forma de |D aplicat pe stalpu de mijloc (vezi poza atasata - incercuit cu albastru). Problema se rezolva astfel :

- se cauta intai trusa cu capete torx (stea cu multe colturi nu hexagon) - si nu surubelnita ci criket din ala ca-s foarte stranse acele suruburi.

- se desface capacelul de plastic din jurul cuiului bagand o surubelnita subtire sau o lama de cutit sub el in partea de sus sau jos. este prins in doua cleme in lateral dar iese destul de usor si nu se rupe asa ca nu va temeti daca intampina rezistenta (acesta va iesi peste cui afara)

- se slabesc cele doua suruburi stea care tin cuiul fix (atentie ca-s foarte stranse)

- se deplaseaza cuiul in sus/jos, interior/exterior si se strange, se verifica daca-i ok, iar daca nu se slabeste iar si tot asa pana se gaseste pozitia dorita

- atentie ca o pozitie foarte buna pentru usoara inchidere a usii este aceea in care cuiul este scos mai in afara - este recomandat sa cauti o pozitie mai in interior pentru a nu sta usa iesita in afara fata de cea din spate

- dupa reglarea dorita se strange FOARTE BINE si tare acel cui si se pune capacul de plastic inapoi.

 

De asemenea pentru o buna inchidere a usii, cu un spray cu ulei prevazut cu prelungitor (daca nu ai, cumpara unul), ungi balamaua prevazuta in poza cu cerc galben precum si cea de pe partea cuiului prevazuta in poza 2. Un spray recomandat cu ulei este cel din poza WD-40 si se gaseste la magazinele de piese auto (este mai scump dar gasesti versiuni mai ieftine).

 

BAFTA

 

 

Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca nu ai ce tampenie sa faci. e foarte simplu daca faci rost de cheile alea potrivite. eu zic sa incerci. bafta

 

MAI AM SI EU O INTREBARE PT VOI daca sunteti amabili sa-mi spuneti :

- referitor la trusa de scule din portbagaj vreau sa va intreb ce sunt piesele din poze (un loc e liber - ce piese trebuie sa fie acolo) ?

 

Multumesc

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.