Jump to content

GARANTIE BMW EUROPLUS


Alinescu

Recommended Posts

Atata timp cat se considera masina premium, normal este sa acorde si garantia europlus.

 

@valtheval: daca mai este necesar, voi face maine un scan de pe garantie.

 

mutumesc de intentie, insa, din pacate, eu am luat masina pe firma (mi-au adus-o cei de la weltauto), iar nemtii mi-au spus ca este datoria weltauto sa-mi dea garantia acum, ceea ce s-a si intamplat, numai ca am garantie 6 luni si doar cutie si motor, adica minimul a ceea ce prevede legislatia europeana

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat se considera masina premium, normal este sa acorde si garantia europlus.

 

@valtheval: daca mai este necesar, voi face maine un scan de pe garantie.

 

mutumesc de intentie, insa, din pacate, eu am luat masina pe firma (mi-au adus-o cei de la weltauto), iar nemtii mi-au spus ca este datoria weltauto sa-mi dea garantia acum, ceea ce s-a si intamplat, numai ca am garantie 6 luni si doar cutie si motor, adica minimul a ceea ce prevede legislatia europeana

 

Atunci inseamna ca nu ai garantie europlus, ci este garantata de welt auto?

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat se considera masina premium, normal este sa acorde si garantia europlus.

 

@valtheval: daca mai este necesar, voi face maine un scan de pe garantie.

 

mutumesc de intentie, insa, din pacate, eu am luat masina pe firma (mi-au adus-o cei de la weltauto), iar nemtii mi-au spus ca este datoria weltauto sa-mi dea garantia acum, ceea ce s-a si intamplat, numai ca am garantie 6 luni si doar cutie si motor, adica minimul a ceea ce prevede legislatia europeana

 

Atunci inseamna ca nu ai garantie europlus, ci este garantata de welt auto?

 

exact

nemtii mi-au spus ca pot da garantie europlus doar persoanelor fizice...cum eu am luat masina pe firma, s-a dus europlusu'

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa stai linistit oricum 6 luni cutie si motor nu e mare lucru, nu astea cad primele.. Articulatia fata, caseta directie, coloana de directie acolo sunt probleme..

 

pai de aia nu stau linistit....ca as fi preferat sa am europlus, ca sa fie acoperite si problemele de care zici si tu

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat masina pe firma si am garantie EUROplus

 

Da, numai ca in cazul meu a fost altfel, masina a luat-o Weltauto din germania de la reprezentanta. Aia, cand au vazut ca o cumpara Weltauto, au zis ca trebuie sa imi dea Weltauto garantia, nu ei, pt ca ei au vandut masina la Weltauto, nu mie direct. Asa incat, au zis ca e datoria vanzatorului sa-mi dea mie garantia. Adica datoria Weltauto

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, stie cineva cum dau de cei de la euroPlus. Am fost azi la MHS motors si trebuie schimbate furtunul intercooler, valva vacuum si fulie motor. In total vreo 17 milioane + manopera inca vre0 5.

 

Cei de la MHS nu prea au fost incantati de treaba asta cu euroPLUS, zicand ca au intarziat cu platile si 2-3 luni.

 

Ce pasi ar trebui urmati sa primesc banii de la euroPLUS?

 

 

App: Despre MHS motors ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Scoatem threadul asta de la naftalina pentru ca am inteles ca in curand se va implementa garantia EuroPlus si in Romania (decontare directa, masini SH vandute in Romania cu aceasta garantie etc).

 

Are cineva mai multe detalii (ce acopera, daca se poate opta pt aceasta garantie contra cost etc)?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Am garantie EuroPlus si am ceva probleme la masina da nu stiu cum se procedeaza. Am cautat dar nu am gasit ceva concret. Am sa sun azi la Contempo Sibiu si o sa vad ce imi zic.

 

trebuie sa mergi la o reprezentanta sa faci o constatare. Cei de la service vor trimite la EUROPLUS actele necesare, apoi se va face lucrarea cu decontare directa EUROPLUS-SERVICE BMW..

 

ps. daca mai are cineva nelamuriri (e destul de vechi postul) pot sa va ajut...

Edited by shmily
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

trebuie sa mergi la o reprezentanta sa faci o constatare. Cei de la service vor trimite la EUROPLUS actele necesare, apoi se va face lucrarea cu decontare directa EUROPLUS-SERVICE BMW..

 

ps. daca mai are cineva nelamuriri (e destul de vechi postul) pot sa va ajut...

 

 

Uite ca iese de la naftalina inca o data. Eu am masina cu garantie EuroPLUS si am ceva probleme. Masina e adusa de 2 luni si tacane distributia. Am fost deja la constatare la Otopeni si acum sunt in meciul de ping-pong cu dealerul din Germania si baietii astia de pe la noi... Nu mai comentez. Cum fac? Ceva idei? Am luat deja acel numar de telefon din discutie si o sa sun maine... alte sfaturi? Am deja factura pro-forma si constatarea de la BMW din Otopeni.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai n-ai ce face,trebe sa astepti sa vezi ce zic aia in germania,oricum o repari pe banii tai,si pe urma deconteaza neamtu,daca vrea...

 

Cred ca mai conteaza si cum pun astia de la bavaria problema,ca nemtii sunt cam sensibili cand vine vorba de bani ,rolleyes.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

cel putin asta am inteles eu ,cand am intrebat de europlus-u asta.

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

pai n-ai ce face,trebe sa astepti sa vezi ce zic aia in germania,oricum o repari pe banii tai,si pe urma deconteaza neamtu,daca vrea...

 

Cred ca mai conteaza si cum pun astia de la bavaria problema,ca nemtii sunt cam sensibili cand vine vorba de bani ,rolleyes.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cel putin asta am inteles eu ,cand am intrebat de europlus-u asta.

 

Am vorbit azi dimineata cu ei. Ieri am sunat la hotline RealGarant numarul de Germania si le-am explicat situatia. Au promis ca azi ma suna cineva si la ora 10 fix telefonul suna. Am trimis toata documentatia pe e-mail, inclusiv numele persoanei care s-a ocupat de masina mea de la Automobile Bavaria. Va tin la curent cu desfasurarea evenimentelor.

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.