Jump to content

masina va merge la tester


LoLa

Recommended Posts

e46 316i an 1999

Am un potential cumparator (tot firma), din senin, nemaiavand afisele pe masina de cateva luni bune...

Conditia e sa puna masina pe tester, pe socotela lor, la service-ul ales de ei, in funcie de rezultat decid daca incheie afacerea sau nu.

Acum 1 luna cand a fost in service pentru articulatii, a trecut si prin test, la MHS.

Ce au ales ei nu cred ca e un tester al AB sau MHS.

As vrea sa stiu ce trebuie sa fac? Sa stau cu ochii pe masina ca pe butelie cat e acolo la tester?

Ce presupune tester-ul?

Poa sa se atinga si de matzele masinii, asa intr-o doara, de curiozitate?

Dupa experienta Dormag, am capatat o doza de paranoia legat de service-uri vorba vine "autorizate".

Multumesc pt raspunsuri/comentarii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu nu ma pricep la masini... mai mult decat sa conduc cat de cat...

 

Pai vor tester sau testare completa, adica sa o si urce pe elevator, sa verifice suspensia, articulatia, etc. ?

 

Cel mai bine ar fi sa le spui sa aleaga dintre cele AB, MHS sau Filaret, service-uri autorizate BMW, asta ca sa nu ai parte de neplaceri.

 

 

cred ca vor sa o si urce

asta vroiam sa stiu: shit happens in asemenea cazuri? mie mi-e indiferent daca o cumpara sa nu, e cu balanta, dar daca n-o iau si aia la tester au facut fo porcarie???

 

o sa le propun sa aleaga un service autorizat pe bune pt BMW

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-e frica de test, ci de dibacicii care-l vor face...

iata istoricul cauzelor "fricii" mele:

dupa ITP in 2007, scutul motor s-a desprins pe jumatate (partea din spate);

dupa oil service si schimbare roti si placute frana la Dormag, intervalul oil service neresetat, iar senzorul abs stricat;

dupa service-ul de articulatii si tester si mai stiu ce la MHS, bateria a murit; cand am vrut sa facem "treaba" cu pensele, stupoare! un contact era cazut.

pretul e 7500 euro; dotari standard

Link to comment
Share on other sites

este ieftina... arata bine, dar nu e impecabila, e ciupita de jur imprejur, e exact valoarea asigurata prin casco

dar la 8500 nu am gasit cumparator, apoi a luat o groapa pe linia de tramvai si i-au sarit 2 airbaguri

 

e pret ca sa se duca... :blink:

Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca odata ce ai deschis dosar de dauna la CASCO, ai la dispozitie 2 ani de zile sa repari masina si sa fi despagubit.

 

La testare se face o diagnoza prin mufa OBD si se interpreteaza parametrii cu cei ai unei masini noi, se citesc erorile care sunt samd. Nimic horror.

Edited by clausio
Link to comment
Share on other sites

sunt sarite: cel din portiera sofer si cel diagonal (marcat pe stalp parbriz stanga);

nu sunt sarite celelalte: portiera pasager, stalp/diagonal dreapta, volan, pasager.

 

sunt sarite de pe fix 2 din 6

Link to comment
Share on other sites

tu citesti si tu in diagonala :blink: :) n-am facut asta imediat dupa ce s-a-ntamplat, si am lasat-o asa

LE iar cand am avut-o in service, am aflat ca pretul de inlocuire e disproportionat de mare comparativ cu valoarea actuala a masinii

Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

Eu daca as cumpara o masina as fii bucuros daca vanzatorul m-ar atentiona asupra problemelor masinii

,de toate loviturile sau problemele pe care la o inspectie si asa o sa le observ.Eu zic sa le spui linistit mai

ales ca pretul masinii include si problemele pe care le are.Iar la un test pot iesii problemele de care nici tu nu ai

cunostinta.Deci stai linistita le place nu le place pretul este cel fixat de tine.

Bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.