Jump to content

stopuri spate e46


alinelly

Recommended Posts

si la cele cu facelift e stopul de ceata,numai ca se aprinde acelasi bec si la pozitie,fiind alimentat la o tensiune mai mica ca sa aiba aceeasi putere de 5w pt. pozitie,din cate am inteles 3,8 volti-la tine din cate stiu eu nu ai soclu pt. bec pe partea dreapta.
Link to comment
Share on other sites

si la cele cu facelift e stopul de ceata,numai ca se aprinde acelasi bec si la pozitie,fiind alimentat la o tensiune mai mica ca sa aiba aceeasi putere de 5w pt. pozitie,din cate am inteles 3,8 volti-la tine din cate stiu eu nu ai soclu pt. bec pe partea dreapta.

daca imi comand suport de bec cu soclu ar fi ok?

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi modific stopurile spate la e46 din 99 ca si la e46 cu facelift....adica vreau sa lumineze si stopurile de pe porbagaj...se vede mai misto :)

ceva sfaturi....am observat ca eu acolo am stopul de ceata. :blink:

Merci la un electrician auto. Trebuie trase fire facute legaturi prin capota portbagajului

Link to comment
Share on other sites

Tot nu o sa se aprinda ca la facelift; din cate stiu instalatia electrica e diferita; cum a zis si ovy318i, la facelift este un singur bec si pentru pozitie si ceata; la prefacelift cel de pozitie cu cel de frana e acelasi. Nu stiu ce sa zic dar e greu.

Ti-am pus o poza sa-ti dai seama cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

-eu mi-am pus stopurile de facelift,tot din 99 am si eu masina si eu vreau sa-mi pun sa mi se aprinda pozitia pe portbagaj,din cate am aflat blocul de lumini difera la facelift,nu poti sa iei pur si simplu un plus de la pozitii pe spate pt ca probabil o sa se aprinda becul de la computerul de lumini,eu cred ca se poate face numai tragang un cablu de la panoul de sigurante cu un plus si ori ii pui un releu care sa fie comandat de aprinderea pozitiilor caz in care m-ai trebue sa inseriezi cu o dioda de putere mai mare,ca sa-ti functioneze si stopul de ceata,fiind doar un bec de 21 w in soclu,sau daca se poate pune un bec cu doua filamente 5w/21w si nu ii mai pui dioda,montezi releul pe panoul din stanga in portbagaj,unde este si releul de la dezaburire,sau ii faci un modul electronic,cat despre stopul din dreapta spate,poti sa ii lipesti fire si ii pui papuci ca sa il cuplezi si nu mai schimbi soclu.
Link to comment
Share on other sites

-sa inteleg armin ca ai ramas cu eruare in bord,eu mi-am schimbat stopurile si pt ca nu se potrivesc mufele ,am scos papucii din soclu vechi si iam infipt direct unul cate unul(mai trebue un minus tras in interior) si nu ramai cu nici o eruare in bord-intr-o saptamana sau doua o sa-mi pun si pozitia pe portbagaj,daca intereseaza pe cineva o sa-i spun cum am procedat.
Link to comment
Share on other sites

-sa inteleg armin ca ai ramas cu eruare in bord,eu mi-am schimbat stopurile si pt ca nu se potrivesc mufele ,am scos papucii din soclu vechi si iam infipt direct unul cate unul(mai trebue un minus tras in interior) si nu ramai cu nici o eruare in bord-intr-o saptamana sau doua o sa-mi pun si pozitia pe portbagaj,daca intereseaza pe cineva o sa-i spun cum am procedat.

Salut. Ma intereseaza si pe mine cum ai facut cind termini de montat. Si eu am tot asa stopuri schimbate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
-sa inteleg armin ca ai ramas cu eruare in bord,eu mi-am schimbat stopurile si pt ca nu se potrivesc mufele ,am scos papucii din soclu vechi si iam infipt direct unul cate unul(mai trebue un minus tras in interior) si nu ramai cu nici o eruare in bord-intr-o saptamana sau doua o sa-mi pun si pozitia pe portbagaj,daca intereseaza pe cineva o sa-i spun cum am procedat.

Salut. Ma intereseaza si pe mine cum ai facut cind termini de montat. Si eu am tot asa stopuri schimbate.

Daca schimbi blocul de lumini cu unul pentru E46 model 2002, se vor aprinde ca la facelift :blink: .http://i289.photobucket.com/albums/ll227/me_a113x/09_11.jpg

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.